Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Etkili Bel Egzersizleri

Etkili Bel Egzersizleri; Bel vücudun en önemli parçalarındandır. Bel ağrısı yaşamak günlük aktiviteleri etkilerken kişinin yaşam koşullarını da düşürür. Bel ağrısı sadece bel bölgesinden değil kalçadan bacağa doğruda ilerler. Uzmanlar bel ağrısı için etkili bel egzersizleri yaparak ağrının azalacağını ve zamanla yok olacağını söyler. Sırt ve bel ağrıları için yapabileceğiniz günlük egzersizler yazımızda.

Bel Fıtığı Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı için egzersiz yaparken bir uzman eşliğinde egzersizlere başlamanız en doğrusudur. Egzersiz öncesi ısınma hareketlerinin yapılması da önemlidir. Bel egzersizleri için matınızı düz bir zemine serin ve kollarınızı açın.

Dizlerinizi öne doğru büktükten sonra belinizi yere değdirmeye çalışarak öne ve geriye doğru esneyin. Bel egzersizi yaparken diyafram nefesi almaya özen gösterebilirsiniz. Bu durum egzersizin verimini arttırırken bel sağlığını korumak için de gereklidir. Aynı egzersizi her gün en az 10 kez yapabilirsiniz. Egzersiz yaparken başlangıç dönemlerinde mola verebilirsiniz ancak alışma sürecinden sonra tekrarlar arasında mola vermemeye çalışın.

Bel İnceltici Egzersiz

Bazı egzersizler bel sağlığınızı korurken aynı zamanda inceltme yapmakta mümkündür. Etkili bel inceltme egzersizi için ayaklarınızı omuz hizasında açın ve sol elinizi havaya sağ elinizi ise arkaya doğru uzatın. Sağ tarafa doğru vücudunuzu eğerek belinizi ve karnınızı sıkarak yavaşça gerdirin. Yaklaşık 5 saniye kadar bekleyin ve sol tarafınıza doğru vücudunuzu eğerek esnemeye çalışın. Her iki tarafa 10 kez tekrar yapmanız yeterlidir. Bu hareket bel kaslarınızı çalıştırarak rahatlatacağından hem incelme sağlar hem de bel ağrısına iyi gelir.

Etkili Bel Egzersizleri
Etkili Bel Egzersizleri

Bel Bölgesi Hareketi

Bel egzersizlerini yaparken bel rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Bel bölgesi hareketi için öncelikle sırt üstü yere uzanın ve başınızın altına yüksek olmayan bir yastık alın. Dizlerinizi birbirine yapıştırın ve bükün. Dizlerinizi birleştirdiğinizde beliniz ağrı yapıyor ise bacağınızın arasında top veya yastık alabilirsiniz. Ellerinizi iki yana uzattıktan sonra:

  • Dizlerinizi önce sol tarafa kalçanızda dönene kadar çevirin
  • Birkaç saniye sol tarafta kaldıktan sonra başlangıç pozisyonuna dönün
  • Sonra sağ tarafınıza kalçanızla beraber dönün birkaç saniye bekleyin

Bu egzersizi her gün en az 10 kez tekrarlayın. Bel, karın ve sırt bölgesinde ki ağrılar için etkili hareketlerden biridir.

Son Hareket

Matınızın üzerinde veya düz bir zeminde yüz üstü emekleme pozisyonuna geçin. Başınızı kollarınızın arasına alın. Duruşunuzu değiştirmeden kalçanızı ayaklarınıza kadar mümkün olduğunca indirin. Birkaç saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra başlangıç pozisyonuna geçin Hareketin püf noktası ellerin yere değmesi değil biraz yerden yüksekte kalmasıdır. Beliniz bu hareket ile kaslarını çalıştırır ve rahatlatır. Eğer diz rahatsızlığınız var ise bu egzersizi yapmadan önceki egzersiz ile antrenmanı bitirebilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz dört egzersizi haftanın 5 günü yaparak bel bölgesindeki kasları gevşeterek bel ağrısını azalırken aynı zamanda bel bölgesini de inceltebilirsiniz.