Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evde Hula Hop İle Formunuzu Koruyun

Hangi dönemde doğmuş olursak olalım mutlaka çocukluk yıllarımızda hula hop çevirmişizdir. Özellikle kız çocuklarının ilgi gösterdiği bu oyuna erkeklerde zaman zaman katılmaktaydı. Bu furya öyle büyüdü ki dünyada turnuvaları bile düzenlenmeye başladı. Bazı kesimin çember olarak da isimlendirildiği bu oyun ile eğlenirken, çocukluk dönemlerinizi hatırlarken aynı zamanda zayıflamak içinde kullanabileceğinizi söylesek sevinir misiniz? İp atlamak gibi çember çevirmekte evde zayıflamak veya formunu korumak isteyenlerin başvurması gereken etkinliklerinden biridir.

Çember Oyunu Nedir?

Ortaya çıktığı yerin antik Yunanlılara veya Mısır’a dayandığına dair kanıtlar öne sürülmekte ve yaygın olarak kabul görmüştür. İsminin kökeni ise Hawaii’ye dayanmaktadır. Hawaiilerin çok meşhur bel kıvırma dansının ismi Hula’dan geldiği düşünülmektedir. Bu tasarımın ortaya çıkması ise 1950’li yılların ortasında gerçekleşti ve Alex Tomar plastikten bu çemberi tasarladı ve aynı yıl 200 milyondan fazla satıldı. Temel olarak çocukların oynaması için tasarlansa da değişik boyutlarının yapılması yetişkinlerinde ilgisini çekmeye yetti. Son dönemlerde ise özellikle bel çevresindeki yağların azalmasına ve belin incelmesine olumlu etkilerinden ötürü spor aleti olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu renkli ve sempatik görünen çemberi günde 20 dakika çevirerek 450 kalori yakabilirsiniz. Elbette sizin kilonuz, egzersizinizin yoğunluğu ve egzersiz süresi bu rakamı arttırıp azaltmakta etkilidir.

Doğru Çember Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çok rahat spor aleti satılan yerlerde veya alternatif ürünlerin satıldığı mağazalarda bulabileceğiniz bu çemberin farklı boy ve ağırlıkları bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kişinin bedenine en uygun olan oranı seçmesidir çünkü bu oran alacağınız verimi doğrudan etkileyecektir. Boyunu ayarlarken karın hizanızı ölçüt kabul edin ve çemberin çapı göğsünüz ve karın hizasında olmalıdır. Almak istediğiniz ürünü önünüze alın ve ölçün. Eğer daha önce hiç çevirmediyseniz veya çok zorlanmak istemiyorsanız büyük modeller daha kolaydır ancak size en uygun boyut egzersiz veriminizi arttıracaktır. Çember küçüldükçe daha fazla kalori yakacağınızı unutmayın.

Çember Çevirmenin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Vücudun formunun korunmasına ve sıkılaşmaya yardımcı olurken aynı zamanda kilo vermenizi kolaylaştıracak ve kalori harcamanıza neden olacaktır. Sürekli hareket halinde olacağınızdan diz, kalça ve belinizi güçlendirirken vücudun enerjisini arttırır ve beyne giden kan akışı miktarını arttırır. Diğer egzersizler gibi nefes alış verişinizi düzenler ve omurganızın esnekliğini arttırır. Belinizde çevirirken sadece karnınız çalışıyormuş gibi gözükse de aslında tüm vücut kaslarınızın çalışmasına yardım eder ve omuz, sırt, kalça, bel, bacak ve boyun kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Son olarak ise kendinizi çocuk gibi hissederek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Çember Egzersizi Programı

Elbette diğer tüm sporlar gibi çember çevirmeden önce yine ısınmak gerekmektedir. Bunun için evinizde biraz esneme hareketleri yapabilir veya yürüyebilirsiniz. Belinizde çevirecekseniz çemberin içine girdikten sonra aleti elinizde çevirerek belirli bir ivme aldırmanız gerekmektedir. Ardından belinizi hafif hareketlerle kıvırarak hareketin sürekliliğini sağlayabilirsiniz. Kalın kıyafetler veya yünlü kıyafetler ile yapmanız önerilmez. Bu hem elektriklenmeye sebep olurken hem de sürtünme katsayısı artacağından çevirmeniz zor olacaktır.

Doğru duruş ise bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve sadece belinizi hareket ettirerek hareketi tamamlayın. Kollarınızda çevirmek isterseniz de üst bölge kaslarınızın çalışmasına destek verebilirsiniz. Başlangıç olarak haftanın beş günü 5 dakika yapmanız yeterli olacakken sonra bu süreyi 10 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Çocuklar gibi şenken zayıflamak kulağa çok hoş ve basit geliyor değil mi? O zaman söz sizde eğlenirken forma girin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir