Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evde Kol Kası Yapma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Sizler İçin Derledik!

Kol kası her insanın vücut anatomisinde mevcut bulunan yaklaşık olarak 24 adet kastan oluşan kasların hepsine verilen isimdir. Kol kası yapmak çoğu erkek hatta artık günümüzde bir kısım kadınlar için de bir ideal oldu. İnsanların bilinç altında kaslı insan gücü, güçlü olmayı temsil ettiği için genel itibariyle erkekler kol kası yapmak konusunda hevesli ve istekli oluyorlar.

Kol kası yapmak için aslında spor salonuna gitmeye ihtiyaç yoktur. Çoğu insan iş rutininden ve süresinden zamanı olmadığı için kol kası yapamaz. Ancak evde de kol kası yapabilmek aslında çok kolay. Size verdiğimiz tavsiyelerle kol kası yapabilirsiniz. Evde kol kası çalışan ve bu konuda oldukça büyük kaslara sahip olan pek çok insan var. Herkes başardı, siz de başarabilirsiniz!

Bunun için evde kol kası yapma konusunda kaleme aldığımız yazımızı sonuna kadar okuyarak evde kolaylıkla ve kısa bir zaman içerisinde kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Evde Kol Kası Yapabilmek İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Evde kol kası yapmak, tahmin edilenden ya da gözde büyütülenden çok daha kolay. Yazımızdaki ölçüleri ve önerileri dikkate alarak evde kol kası yapabilmeniz oldukça basit. Bu şekilde zamandan da oldukça fazla tasarruf ederek kaslı kollara sahip olabilirsiniz.

Dambıl Yerine Evdeki Ağırlık Malzemelerini Kullanın

Dambıl gibi ağırlıklar belli sporlarda (kardio, fitness vs. gibi) kullanılan ağırlık malzemeleridir. Ancak evde kol kası yapmak için illaki dambıla ihtiyaç yoktur. 1, 1,5, 2, 2,5, 3 LT’lik su şişeleri de aslında en pratik ve masrafsız ağırlık malzemeleridir. Ağırlık çalışırken bunları kullanabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken şey internetten vücut kitle indeksinize uygun vücut-kitle ağırlığınızı hesaplamak ve buna göre su şişelerine koymanız gereken ağırlığı belirlemektir.

Kol Kaslarınızı Belirginleştirmek ve Güçlendirmek İçin Kitle İndeksinize Göre Oluşturduğunuz Malzemelerle Çalışın

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, bu hareketleri yaparken sırtınız dümdüz ve dimdik durmalıdır. Bu noktada eğer eğri durursanız sakatlanma yaşamanız olasıdır. Sonrasında ayaklarını mevcut kalçanızın çapı kadar açarak, kitle indeksinize göre oluşturduğunuz ağırlıkları iki elinize de farklı bir malzeme alarak kaldırın. Kaldırma hareketi göğüse doğru çekme şeklinde olmalıdır. Her kol için bahsi geçen bu hareketi birer set şeklinde yapın. Set bitiminde ara vererek öteki kolunuzla ağırlıkları göğsünüze doğru kaldırmaya başlayın. Bir setin miktarı ise 10-12 adet olabilir. Bunu sizin azminiz, yorulma kapasiteniz ve mevcut kas potansiyeliniz belirler. Genel itibariyle zaman içerisinde her hafta içerisinde yapılan egzersiz sayısının 5 adet artımıdır.

Bedeninizi Taşıyarak Kol ve Sırt Kaslarınızı Güçlendirme Konusunda Destekleyin

Sırt ve kol kaslarınızı güçlendirmek kol kaslarınızı güçlendirmek noktasında oldukça faydalıdır. Bunun için Tricep Dip adlı egzersizi yapmanız en ideal yollardan biridir. Bu harekette bir sandalyeye oturarak kollar kalça hizasına gelir. Bu noktada ayaklar ise kalça hizasında açık olmak durumundadır. Kollarınızı kalçalarınız yanında sandalyeden destek alacak vücudunuzu kaldırma hareketi yapmalısınız. 2 farklı set ile dinlenerek tekrarlayın.

Bol Bol Şınav Çekin

Kol kasları için en bilindik yollardan biri de şınav çekmektir. Eğer ilk kez şınav çekeceksiniz bu harekete diz kapaklarınız üzerinde durarak hareketi yapmalısınız. Bu pozisyonda vücut ağırlığı ayaklar ve kollara verilir. Bu noktada hem ayak kasları için hem de kol kasları için gelişim açısından oldukça önemli bir harekettir. Haftalık rutin olarak tekrarlayarak siz de şınav ile kol kaslarına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir