Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evde Pilates Topu Nasıl Kullanılır?

Hemen hemen her kadının evinde pilates topu bulunur. Bazı kişiler yaparım ümidi ile alıp zamanla motivasyonu sönmüş olurken bazı kişiler ise nasıl kullanacağını bilemediğinden topu bir kenarda unutmuştur. Mat üzerinde yapılan egzersizlerden ziyade pilates topu ile yapılan egzersizler çok daha etkili olurken eğlencesi de daha fazladır. Birden fazla kas grubunun çalışması ile özellikle kadınlar için oldukça etkili egzersizler ortaya çıkarmak mümkündür. Pilates topu ile yapılabilecek basit ancak etkili egzersizler yazımızda.

Yuvarlanma

Mevzu bahis pilates topu da olsa en nihayetinde gerçek bir top gibi işlevi bulunmaktadır. Evde daha sıkı bir görünüm için yapılabilecek en basit egzersizlerden biri yuvarlama veya yuvarlanmadır. Hareketi yapabilmek için öncelikle kol dirseklerinizi topun üzerine yerleştirin ve dizlerinizi yere dayayın. Ardından dirsekleriniz ile toptan destek alarak olabildiğince yuvarlanın. Hareketin püf noktası sırtınızın bükülmemesidir. Yuvarlandığınız yerden tekrar başlangıç yerine doğru yönelmeye çalışmak kaslarınızın daha fazla güçlenmesine neden olacaktır.

Pilates Topu İle Alt Karın Nasıl Çalıştırılır?

Alt karın kaslarınızı güçlendirmek için öncelikle matın veya düz bir zeminin üzerine sırt üstü uzanın ve kollarınızı iki yana açın. Ardından ellerinizi ve ayaklarınızı yere sabitleyin. Pilates topunu bacaklarınızın arasına alın ve bacak kaslarınızı kullanarak topu olabildiğince kaldırmaya çalışın. Kalçanız her zaman yerde kalmalı ve bacaklarınızı düz bir şekilde açmaya özen göstermelisiniz. Kaldırıp indirerek hareketi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Pilates Topu İle Şınav

Bu hareket karın, göğüs ve omuzlarınızı geliştirmek için yapılmalıdır. İlk olarak topu düz bir zemine koyup ardından yere paralel olacak şekilde önce kollarınızı yere sabitleyerek ayaklarınızı topun üzerine alın. Dirseklerinizi bükmemeye özen gösterin ve vücudunuzu düz tutun. Eğer topunuz çok şişkin ve kol boyunuz kısa ise topu küçülterek kullanabilirsiniz. Yavaşça kendinizi yere doğru indirin ve tekrar yükselin. Bazı kişiler bu hareketin tam tersini de uygulamaktadır. Burada eller topun üzerine ayaklar yerde olacak şekilde konumlandırılır ve topun üzerine eğilip kalkılır. Ancak yeni başlayacak iseniz topun üzerine hakimiyet kurmanız zorlaşabilir ve düşerek sakatlanabilirsiniz.

Plank Egzersizi

Tek başına yapıldığında dahi oldukça etkili olan plank egzersizini pilates topu ile güçlendirebilirsiniz. Kol, karın ve sırt kaslarınızı güçlendirecek hareket için öncelikle ayaklarınızı yere sabitleyin ve dirseklerinizi topa konumlandırın. Ardından kalçanızı kaldırarak düz durmaya çalışın ve dilediğiniz süre kadar bu pozisyonda bekleyin. Kollarınızdan olabildiğince güç almayı ihmal etmeyin ve kalçanızı çok fazla kaldırmayın. Bel ağrısı yaşamanıza sebep olabilir. Düz bir şekilde yere paralel durarak kollarınızdan güç alarak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Dilerseniz aynı hareketi ayaklarınız topun üzerindeyken de deneyebilirsiniz. Plank egzersizinde yeni başlayacaklar için 10 saniyelik süre yeterli olurken kademeli olarak arttırmak doğru olacaktır. Kolay gibi gözüken ancak kasları çok çalıştıran bu egzersiz her programda mutlaka yer almalıdır. Kaslarınızı hızlı geliştirmek ve kas spazmı yaşamamak için her egzersizden önce esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir