Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evde Yapabileceğiniz Kolay Aerobik Hareketler

Spor sadece ben sağlığını değil aynı zamanda ruh sağlığını da korumaktadır. Spor salonları bireylere tüm spor dallarında hizmet sunarken artan talep ve yetersiz alan ile bazen çekilmez hale gelebiliyor. Yetersiz alan ve hijyen konusunda güvendiğiniz bir alan yok ise evinizde spor yapmanızda mümkündür. Evinizde aerobik hareketler ile formda kalabilirsiniz. Kendi evinizde kendi alanınızı yaratarak fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınızdan rahatsız iseniz aerobik hareketlerin yanına dilerseniz kardiyo çalışmaları da ekleyebilirsiniz. Kardiyo çalışmalarını düzenli yaparak yağ yakımını kolaylaştırırken aynı zamanda metabolizma hızınızı da arttırarak kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz. Eğer evinizde kendini rahat hissettiğiniz ortamda zayıflamak isterseniz aerobik hareketleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

En Etkili Yöntem: İp Atlama

İp atlamak biraz çocukluk anılarınızı canlandırıyor olabilir ancak en etkili aerobik hareketinin de ip atlamak olduğu kabul edilmiş bir görüştür. İp atlarken yağ yakımınız hızlanır, metabolizma düzene girerken kas ve kemikleriniz de güçlenerek kas kütlenizi arttırabilirsiniz. Fiziksel olarak kondisyonunuzu da arttırarak kalp, dolaşım sistemi ve akciğerinizi de güçlendirebilirsiniz.

Nasıl İp Atlanır?

Bu başlığın yüzünüzü güldürmüş olabilir ancak birçok kişi ip atlarken doğru pozisyonda duramadığı için eklemlerinde ağrı yaşamaktadır. Öncelikle kafanızı ve belinizi dik duracak şekilde ayarlayın ve ardından dizlerinizi hafif bükerek karşı tarafa bakın. Dirsekleriniz ile bedeninizi yakınlaştırın ve ipi bilekleriniz ile çevirin. İpin hızını karşıya bakarak kontrol ederek zıplayabilirsiniz. 50’şer veya 100’er set şeklinde yapabilirsiniz.

Güçlü Bacaklar için: Step Aerobik

Kilo verirken aynı zamanda kalça ve bacak kaslarınızı da güçlendirmek isterseniz step aerobik size göredir. 1980’lerin sonunda ABD’de yapılmaya başlanan bu egzersiz kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Adımlarınızda temponuzu arttırmak için dilerseniz müzik eşliğinde de yapabilirsiniz. Müzik eşliğinde step tahtasında ki hareketleriniz fiziksel aktiviteyi sağlarken modunuzu da yükseltecektir.

Nasıl Yapılır?

Sırtınız dik ve omuzlarınız geride durmalı ancak kendinizi kasmamalısınız. Step tahtasının üzerine çıktıktan sonra bir ayağınız ile inin ve diğer ayağınız ile tekrar tahtanın üzerine çıkarak inebilirsiniz. İki ayağınızın sürekli yer değiştirmesine burada dikkat etmelisiniz. Günlük olarak 20 tekrar şeklinde 3 set yapabilirsiniz.

Kondisyon Sağlayan: Bisiklet

Dilerseniz bir bisiklet ile doğaya çıkabilir veya bisiklet alanlarında gezebilirsiniz. Evinizde bisiklet pedallarını çevirmek için ihtiyacınız olan ekipman kondisyon bisikletidir. Yağ yakımının çok fazla olduğu bisiklet egzersizinde kalça ve bacak kaslarınız gelişirken aynı zamanda en sevdiğiniz hobinizde olabilir.

Nasıl Yapılır?

Seleye bedeninizi yerleştirdikten sonra dizlerinizin fazla bükülmesine izin vermeden pedalları çevirebilirsiniz. Eğer evinizde kondisyon bisikleti ile yapacaksanız 20- 30 dakika performans bisikleti ile yapacaksanız 30- 40 dakika pedalları çevirmeniz önerilir.

En Keyifli Yöntem: Zumba

Kalça ve karın bölgesinde ki yağlarınızdan şikayetçi iseniz karşınızda çok eğlenceli çok hareketli aerobik zumba. İnatçı yağlarınıza eğlenerek veda etmeniz mümkündür. Latin müziği açarak eğlenerek, dans ederek, zıplayarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Zumba aynı zamanda kişiye vücut esnekliği de saklamaktadır. Metabolizma hızınızı yükseltirken çok fazla hareket edeceğinizden eğer 60 dakika zumba egzersizi yapmanız halinde 1500 kalori yapma imkânınız bulunuyor.

Zumba Egzersizi Nasıl Yapılır?

Eğer zumba hakkında hiçbir fikriniz yok ise öncelikle internetten zumba ders videolarına göz atabilirsiniz. Seviye şeklinde yer alan videolardan dilediğinizi takip edebilirsiniz. Öncelikle hareketlerini kısıtlamayacak kıyafetler tercih ederek dans etmeye başlayabilirsiniz. Zumba egzersizi salonlarda grup ile yapılmaktadır ve katılan kişiler birbirini teşvik etmektedir. Eğer tek başınıza keyif alamazsanız komşularınızı veya arkadaşlarınızı yanınıza çağırabilirsiniz. Yapma imkânınız yok ise eğer dilediğiniz spor salonunun zumba derslerine katılabilir ve dans kursuna giderek egzersiz yapabilirsiniz. Son yıllarda kadınlar arasında çok fazla tercih edilen zumba kadınlara psikolojik olarak da destek vermektedir.

Genel olarak aerobik hareketleri ile daha fit bir vücuda sahip olurken aynı zamanda ruhsal olarak da kendinizi iyi hissedeceksiniz. Öncelikle fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz yukarıda yer alan hareketler ve beslenme programı ile zayıflamaya başladıktan sonra kas kütlenizi arttırmaya çalışmanız daha doğru olacaktır. Bunun yanında evinizde kendinize spor alanı oluşturmakta devamlılığını sağlamak açısından önemlidir. Düzenli olarak yapmak için ise günün belirli saatlerini seçerek program oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir