Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evde Yapabileceğiniz Kolay Jimnastik Hareketleri

Jimnastiğin hemen her yaştan kişinin kolayca yapabileceği gibi tüm bedeni zorlayan ve çok fazla çalıştıran zorluk seviyesi yüksek hareketleri de bulunmaktadır. Gerçek adı ile calisthenics olarak bilinen ve bilimize jimnastik olarak çevrilen bu hareketler bedene mükemmellik katarken duruşu düzeltmektedir. Sadece bedeni değil zihin ile beden etkileşimini sağlayan jimnastik fit bir görünüme kavuşmak mümkünken aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi olumlu etkilemektedir. Kendi ağırlığınız ile çalışabileceğiniz zorluk seviyesi orta ve kolay evinizde kolayca yapabileceğiniz egzersiz hareketlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Amut ve Amut Takla Hareketi

Jimnastiğe yeni başlayacak iseniz öncelikle olarak öğrenmeniz gereken hareketlerin başında amut gelmektedir. Hareket için öncelikle bacaklarınızı birbirine yapıştırarak omuzlarınızı dik bir şekilde tutun ve bir bacağınızı öne doğru uzatıp kollarınızı ise yukarı doğru hareket ettirerek bekleyip başlangıç pozisyonuna dönebilirsiniz. Bu harekette amaç kollar havadayken ve bacaklar öndeyken olabildiğince vücudu öne doğru uzatarak esnetmektir. Amut takla hareketinde ise amut hareketini yaptıktan sonra bacaklarınızın arasını açarak yine öne doğru uzanmalısınız ve öne uzandıktan sonra yere doğru eğilerek başınızı öne doğru çevirip kendinizi ön tarafa doğru takla atabilirsiniz.

Öne Köprü Hareketi

Öne köprü hareketinde kişi öncelikle dik durur ve kollarını yukarı doğru kaldırdıktan sonra öne doğru uzanarak bacağını kaldırıp ardından diğer bacağını da hızlıca kaldırıp indirmektedir. Burada bacaklar yerden hızlı bir şekilde iner kalkar ve bacaklar yere değinceye dek sırtta hareket ederek köprüye benzer bir görünüm elde edilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bir ayak yere ulaştığında öne doğru köprü kurulmalı ve her iki bacak içinde ayrı ayrı tekrarlanmalıdır.

Öne Doğru Takla Atma

Jimnastiğin en temel hareketlerinden biri de öne takla hareketidir ki evde de küçük bir alanda dahi yapılabilmesi ile kolaylık sağlamaktadır. Doğru taklayı atabilmek için ilk olarak bacaklarınızı birbirine yakın konumda tutun ve kollarınızı yukarı uzattıktan sonra ellerinizi aşağı doğru indirirken kalçanızı da dışa doğru verdikten sonra dizlerinizi de bükün ve çenenizi geriye doğru çekerek ensenizi yere değdirin dirseklerinizi de büktükten sonra vücudunuzu atarak takla atabilirsiniz. Ardından yeniden başladığınız noktaya dönerek yeniden hareketi tekrarlayabilirsiniz. Bu hareket temel hareket olmasının yanı sıra kişinin vücuduna hükmetmeye başlaması ve kendine güvenmesi için oldukça etkili olan hareketlerden biridir.

Geri Köprü ve Erişmek Amut

Bu hareket belin esnekliğini arttıracağından en fazla tercih edilenler arasındadır. Ayrıca köprüyü yaparken ellerinizi çok fazla bükmeden kafanızı da yere çok yaklaştırmadan kurulmalıdır. Kollarınızı yine yukarı kaldırın ve kafanızla beraber geriye doğru meylederek köprüyü kurabilirsiniz. Erişmek amut ise ellerinizi yukarı düz olacak şekilde uzattıktan sonra yere çökün ve kendinizi yuvarladıktan sonra bacaklarınızı yukarı doğru uzatarak hareketi tamamlayabilirsiniz. Bu hareket özellikle bacak kaslarınızı güçlendirmek ve esnetmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmelidir. Tamamen kendi gücünüzle yaptığınız ve hiçbir ekipmana ihtiyaç olmadan yapılan jimnastik hareketleri ile sizde esneyebilir ve güçlenebilirsiniz.