Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evde Yoga Saati

Yoga yaparak mental ve fiziksel olarak rahatlayabilir ve hayata olan bakışınızı daha olumlu şekle sokabilirsiniz. Bugüne kadar hiç yoga yapmayı denemediyseniz ancak aklınızın bir köşesinde hep denemek varsa şu an çok doğru zamanda ve doğru yerde olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu süre zarfında yoganın size uygunluğunu da denemiş olabilirsiniz.

Araştırma Yapmayı İhmal Etmeyin

Yogayı ilk defa yapacaksanız öncelikle internette araştırma yapmakta fayda vardır. Yoga sadece bir egzersiz değil aynı zamanda bir felsefedir. Bunun için dilerseniz mobil uygulamalardan, kitaplardan veya çeşitli videolardan yardım alabilirsiniz. Bu spor dalında manevi olarak rahatlama ruhun dinginleşmesi yattığından bedeninizi güçlendirirken ruhunda aydınlığa ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeyseniz eğer yavaş yavaş egzersizlere girerek bedeninizi çok yormadan zihinsel temizliğe gidilmesi çok daha doğru olacaktır. Temel hareketleri yaparak kaslarınızı alıştırmak herhangi bir sakatlık yaşanmasının önüne geçecektir.

Size En Uygun Yoga Hangisi?

Kişinin isteklerine göre yoga egzersizleri de çeşitlilik göstermektedir. Birden fazla yoga türlerinden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Örneğin esnemek, dinginleşmek, zayıflamak, zihni rahatlatmak gibi birden fazla türü bulunur. Rahatlamak ve kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız en uygun yoga asthanga olacaktır. Yahut ruhunuzu canlandırmak, stresi azaltmak ve endişelerinizden arınmak istiyorsanız yin yogayı seçebilir veya bedeninizde çok fazla ağrı hissediyor ve ağrılarınızın hafiflerimizi istiyorsanız restoratif yoga türü ihtiyacınız olanı size verecektir. Tüm bu çeşitleri deneyerek size en iyi geleni bulabilir veya doğrudan hedefe kilitlenebilirsiniz.

İç Motivasyon Önemlidir!

Evde sadece yoga değil bütün spor dallarını yapmak biraz zordur. Temel sebebi disiplini sağlayamamak ve iç motivasyonu kaybetmekten geçer. Eğer etkili bir şekilde yoga saatinizi gerçekleştirirseniz işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Yoga yapmayı sevmeye başlamak ilk adımınız olmalıdır. Böylece düzenli ve sürekli şekilde kendinizi matın üzerinde bulabilirsiniz.  Sürekli aynı egzersizleri yapmak bir süre sonra yine durumu bozabilir bu sebepten farklı programlar uygulayabilirsiniz. Örneğin bir gün bedeninizi güçlendiren egzersizler yaparken diğer gün daha sakin dinginleştirici bir egzersiz seçebilirsiniz. Bunun yanında diğer spor dallarının aksine yogayı belirli bir zamana sıkıştırmamakta fayda vardır. Bırakın bedeniniz ne kadar istiyorsa o kadar matın üzerinde kalın. Yani 10 dakika ya da 1 saat yahut daha uzun kendinizi iyi hissedene kadar egzersizlerinize devam edin.

Kıyafet Seçimi ve Son Poz

Yoganın hangi türünü yapıyor olursanız olun son pozunuzu değiştirmeden istikrarlı bir şekilde uygulayın. Savasana pozu olarak isimlendirilen bu hareket vücudun en fazla gevşediği ve rahatladığı harekettir. Bu pozu alışkanlık haline getirdiğinizde günlük yaşantınızda çok daha dinç ve enerjik olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu poz için dilerseniz üzerinizi ısıtacak bir örtü alın ve gözlerinizin üzerine rahatlamanıza yardımcı olacak lavanta keselerini yerleştirip bedeninizi dinlendirin. Yoga yaparken gereksiz ayrıntılara takılmam ve hareketlerinizi kısıtlamamak için rahat olabileceğiniz kıyafetler tercih edebilirsiniz. Yoga matı serttir ve dilerseniz kemer, yastık veya bolsterda kullanabilirsiniz. Pamuktan yapılmış, vücudunuzun nefes almasına izin veren kumaşlar tercih ederek konforunuzu arttırarak ruhunuzu ve bedeninizi özgür bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir