Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Evinizi Spor Merkezine Çevirmeden Spor Yapmanın Yöntemi

Daha iyi bir yaşam, daha iyi bir vücut ve daha uzun bir ömür için spor yapmanın gerekliliği her tarafından kabul edilmiştir. Spor yapmak isteyen kişiler ise genellikle soluğu spor salonunda almaktadır. Salonda spor yapmanın elbette çok avantajı bulunmakla birlikte bazen salona ayıracak vakti bulamayan, çocuklarını bırakacak kimse olmadığı için evde kalmak zorunda kalan veya istediği gibi bir salonu bir türlü keşfedemeyen kişiler spordan uzak kalıyor. Evinizde de disiplinli bir şekilde spor yapmanız mümkündür. Unutmayalım ki her şey istemekle başlar. Siz isterseniz ekipmansız evinizde de düzenli bir şekilde spor yapabilirsiniz. Sizlere rehber olacak egzersizleri açıklıyoruz.

Bir Tabureden Çok Daha Fazlası

Ekipman kullanmadan da evinizde sıkılaşma ve yağ yakma egzersizleri yapmak isteyenler boyuna uygun olacak bir tabureden yardım alabilir. Tabureyi kaymayacak şekilde düz bir zemine yerleştirin ve merdiven çıkıyormuş gibi yaparak yükselin. Bir ayağınız ile üzerine çıkın ve diğerini de yanınıza aldıktan sonra geri inerek ters ayak gelecek şekilde tekrarlayın. Bu egzersizi her gün 2 set şeklinde 15 kez yapmanız yeterli olacaktır. Düzenli yapıldığı takdirde bacak kaslarınızı güçlendirecek ve yağların azalmasına yardımcı olacaktır. Üst gövdeyi de çalıştırmak için dilerseniz elinize ağırlık olarak kullanabileceğiniz herhangi bir materyal alabilirsiniz.

Duvar Egzersizi

Bu hareket klasik squatın yorumlanmış versiyonudur. Spora yeni başlayacak ve daha önce hiç egzersiz yapmamış biri iseniz duvardan destek almanız faydalı olacaktır. Çünkü sırt kaslarınızın güçsüzlüğünden ötürü sakatlanma veya zedelenme olasılığı oluşabilmektedir. Düz bir zeminde duvara doğru yaslanın ve bacaklarınızı yere paralel olacak şekilde açtıktan sonra çömelip yeniden kalkın. Dengenizi oluşturmak için kollarınızı öne doğru açabilirsiniz. Duvardan destek alacağınız için çok fazla eğilip kalkmak yerine çömelmiş şekilde durabileceğiniz kadar durmanız önerilmektedir. Bacak ve bel bölgesi kasların güçlenmesini sağlayacaktır.

Karın Kaslarınızı Güçlendirmek İçin

Ekipmansız evinizde de daha görünür karın kaslarına sahip olabilirsiniz. Plank hareketi oldukça etkilidir. Yere yüz üstü uzanın ve şınav pozisyonuna geçerek olabildiğince durmaya çalışın. Kalça, karın ve bacak kaslarınızın kasıldığını hissettiğinizde dinlenebilirsiniz. Karın kasları için mekik kadar yarım mekikte tercih edebilirsiniz. Alt karın kaslarınızı güçlendirmek için ise sırt üstü zemine uzanın ve dirseklerinizin üzerinde kalktıktan sonra bacaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırıp indirmeye çalışın. Dengenizin bozulmaması sağlamak için başlangıç olarak düşük kaldırışları deneyebilirsiniz.

Kalça Egzersizleri

Kalça egzersizlerinin başında squat gelmektedir. Yere paralel olacak şekilde çömelip kalkmanız gerekir. Sıkılaşmak istiyorsanız ise hem kalça hem de karın kaslarını çalıştıracak geriye tekme hareketini uygulayabilirsiniz. Bunun için dizlerinizin üzerine durduktan sonra ellerinizi açın ve bir dizinizi öne doğru uzatıp geriye alın. Bu egzersizi düzenli olarak 2 set şeklinde 10 kez yapmanız yeterlidir. Evde egzersiz yaparken uygun spor kıyafetlerini göymeye özen göstererek kendinizi motive etmeyi ihmal etmemelisiniz. Spor siz nerede isterseniz orada vardır ve bahaneleri bir kenara bırakarak istek ve sabır ile evinizde de sağlıklı ve fit bir hayata kapınızı açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir