Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Forma Girmek İçin Crossfit Egzersizleri

Forma Girmek İçin Crossfit Egzersizleri; Hızlı kilo verebilmek ve forma girmek için crossfit egzersizleri yapılmaktadır. Crossfit yoğun çalışma temposu ile nabzı yükseltirken aynı zamanda metabolizma hızını da arttırmaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler temposu yüksek crossfit egzersizleri ile kilo veriş hızını arttırırken aynı zamanda yaşam kalitesini de yükseltmektedir. Zayıflamanıza yardımcı olacak crossfit egzersizlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Crossfit Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Crossfit egzersizleri temposu yüksek olduğundan sağlığınızın elverişli olması önemlidir. Bu yüzden herhangi bir sağlık problemi yaşıyor iseniz doktorunuza danışarak yapmanız uygundur. Crossfit çalışmaları zayıflamak için önemlidir ancak tek başına yeterli olmayacaktır. Bu sebepten uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Crossfit egzersizi yapan sporcular protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermektedir. Son olarak ise egzersizlerden tam verim alabilmek için uyku saatiniz ve uyku kalitenizi iyileştirmekte fayda vardır. Bu sayede daha az yorulacak ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Forma Girmek İçin Crossfit Egzersizleri; Shoulder Press Egzersizi

Shoulder press egzersizi için öncelikle bir haltere ihtiyacınız vardır. Halteri kilonuza göre ayarlamanız olası bir sakatlığın önüne geçmek için önemlidir. Kaymaz bir zemine geçerek bacaklarınızı omzunuza paralel gelecek şekilde açın ve vücudunuzu dik tutarak dizlerinizi biraz kırarak eğilin. Halteri yerden kaldırın ve halter barını tepeye kaldırın. Ardından ensenize doğru indirin ve burada birkaç saniye düzenli nefes aldıktan sonra yeniden önüne bırakın. Bu egzersizi 3 setten 10 kez yapmanız yeterlidir. Basamaklı olarak attırmak isterseniz 4 set 15 tekrar yapabilirsiniz.

Forma Girmek İçin Crossfit Egzersizleri

Super Crunch Egzersizi

Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kendinize doğru biraz çektikten sonra kollarınızı başınızın arkasına alın. Ardından bir bacağınızı karnınıza doğru çekin. Bu esnada karın kaslarınızı sıkmanız gerekmektedir. Bir dirseğinizi bacağınıza doğru yönlendirin ve ardından ters dirseğinizi yine bacağına doğru çekerek diğer bacağınızı karnınıza çekip yine iki dirseğinizi de sırasıyla bacağınıza doğru yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu hareket hız isteyen bir harekettir ve yaklaşık bir dakika kadar yapılmalıdır.

Deadlift Hareketi

Deaflift hareketi ekipmanla yapılmaktadır. Halterinizi yine kilonuza uygun olarak ayarların ve kaymaz bir zeminde dizlerinizi biraz kırarak dik bir şekilde eğildikten sonra kollarınızı da hiç kırmadan halteri alın ve belinize kadar kaldırıp indirebilirsiniz. Bu hareketin ileri versiyonu ile aynı duruş ile halteri önce omzunuza ardından başınızın üzerine kadar çıkarmaktır. 2 set şeklinde 10 tekrar yapabilirsiniz.

Forma Girmek İçin Crossfit Egzersizleri; Program Uygulaması

Bu program haftada 4 veya 5 gün yapılmalıdır ve düzenli yapılmadığı takdirde kilo verme istenilenden az olacaktır. Vücudu yoran ve hareketli egzersizler olduğu için kıyafet seçiminde dikkat edilmeli vücudunuzu sıkmayan hareketlerinizi kısıtlamayan kıyafetler tercih edilmelidir. Antrenman esnasında mutlaka su tüketimi yapılmalı ve set aralarında su içilmelidir. Herhangi bir bölgede zorlanma veya ağrı hissediyorsanız hareketi yanlış yapıyor olabilirsiniz. Geçmeyen bir ağrı söz konusu ise mutlaka bir doktora başvurun. Crossfit çalışmaları istikrar ister ve mümkünse benzer saatlerde yaparak vücudun alışma sürecini ve kasların çalışma oranını arttırabilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz etkili crossfit egzersizleri ile sağlıklı kilo verme adımını atabilirsiniz.