Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Futbolla Büyüyen Çocukların Artıları

Futbolla Büyüyen Çocukların Artıları; Sporla büyüyen çocukların gelişimi olumlu etkilendiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunu özele indirgediğimizde ise futbol gibi takım sporları ile büyüyen çocuklarda ise tahmin edeceğinizden daha fazla olumlu etki bırakmaktadır. Çocukların gelişim ve büyüme çağında futbolla iç içe olması ve bir futbol takımında yer almasının ona ne gibi faydaları olacak merak ediyorsanız detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fiziksel Gelişime Etkileri Nelerdir?

Futbol oynayan çocuklar düşecek kalkacak ve ikili mücadelelerden galip çıkmayı öğrenecektir. Çocuğunuzun incinme ihtimali kazandığı artıların önüne geçecek ise fazla korumacı anne babalar için futbol yönlendirmek için doğru bir spor dalı değildir. Futbol oynayan çocuklar stresli anlarla başa çıkmayı öğrenirken rakibinin de önüne geçerken düşebilir. Bu düşüş ileride ona büyük etki edecektir. Bu sayede fiziksel acıya alışacak ve güçlü bir duruş sergilemeyi öğrenecektir. Düştükten sonra ağlamadan kalkmayı başarabilmesi de gelişimi için önemlidir. Futbol oynayan çocuk koşmaktan ziyade hızlı koşmayı öğrenecek ve hızlanacaktır. Her zaman gole gidemese dahi denemeye çalışması onu güçlendirecektir. Yaz aylarında antrenman yaparken aynı zamanda kış aylarında da sahada yerini alacak. Bu onu hem sıcağa hem de soğuğa karşı güçlendirecektir. Bu sayede çocuklar zorluklarla baş etme becerisi gösterirken fiziksel anlamda bedenini de direnci artacaktır.

Futbolla Büyüyen Çocukların Artıları; Futbolun Karakterine Etkisi

Futbol takım oyunu olduğundan çocukları da en fazla bu yönüyle etkiler. Özellikle erkek çocukları okullarındaki teneffüs aralarında bile futbol oynamaya çıkar ve takımda yerini alması onu her zaman mutlu ederken aynı zamanda bir gruba ait olma hissini de destekleyerek birlikte hareket etmenin ve paylaşmanın önemini bilerek büyür. Takım oyunu olması arkadaş çevresi edinmesini sağlarken aynı zamanda takım içerisinde sorumluluk üstlenmesi birey olarak da sorumluluğunun anlamını öğrenmesini sağlayacaktır. Arkadaşları arasındaki özgüveni de artacağından takım içerisinde liderliği de tadabilecekken aynı zamanda oyunun içerisindeki zorluklar onu gerçek hayatın da olumlu ve olumsuz yönlerini görmesini sağlar. Ayrıca futbol kuralları olan bir oyundur ve kurallara uymadığı zaman cezalandırılması özgürlüğünün bittiği noktayı hissettireceğinden büyüdüğünde toplumun değerlerine saygılı bir birey olacaktır.

Futbolla Büyüyen Çocukların Artıları
Futbolla Büyüyen Çocukların Artıları

Futbolun Çocuklara Psikolojik Katkısı

Yediden yetmişe futbol seven kişiler izlerken de oynarken de mutluluk hormonu salgılamasından ötürü mutlu olacaktır. Eğer çocuğunuzun futbola ilgisi var ise onu mutlu etmek için bir kursa yazdırabilirsiniz. Ne kadar ilerleyeceği yeteneğine bağlı olsa dahi en azından çocukluğunda mutlu olacak aktivitelerde bulunması onu daha pozitif biri yapar. Yukarıda da değindiğimiz üzere sorumluluk alma, lider olma, bir gruba ait olma, hayatın zorluklarını görme gibi birçok duyguyu da yaşayacaktır.

Futbolla Büyüyen Çocukların Artıları; Futbol Sever Çocuklar

Türkiye ortalamasına bakıldığında çocukların %82’si futbol seviyor. Bir kısmı oynamaktan çekinse de futbol ilgisini çekiyor. Çünkü tüm insanlar gibi çocuklarında en temel arzusu arkadaşları arasında yer edinmektedir. Futbol sayesinde arkadaş ortamını yaşayan çocuk ayrıca kazanma isteği ile coşkuyla tüm yeteneklerini sergilemek istiyorsa ebeveynler bu isteği göz ardı etmeyerek ve çocukları için sporla bir başlangıç yapmak istiyorlarsa desteklerini esirgememelidir. Sporcu çocuk sağlıklı çocuktur.