Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Geniş Omuzlara Sahip Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Omuz hem kadında hem de erkekler için oldukça önemli ayrıntılar. Giyilen kıyafetleri çok daha hoş gösterirken daha gösterişli bir vücuda sahip olmak içinde geniş omuzlar gereklidir. Omuz çalışırken kendinizle ilgili büyük hayallere kapılmamanız gerektiğini öncelikle hatırlatmak isteriz. Omuz kaslarınızın gelişmesi daha geniş gözükmesinde yardım ederken omuz iskeletinizde büyüme gerçekleşmeyeceği için ilerlemenizde sınırlı gerçekleşecektir. Omuz iskeletinizin olduğundan daha geniş gösterebilmek için izlemeniz gerekenler yollar yazımızda.

Sırt Kaslarınızı Çalıştırmalısınız

Omuzlarınızın geniş görünmesini istiyorsanız öncelikle sırt kaslarınızı güçlendirmeye çalışmanız önemlidir. Çünkü sırt kasları omuzların geniş gözükmesini sağlamak için etkilidir. Geniş olan sırt omuzlarınızın da daha geniş görünmesi için çalıştırılması gereken ilk kaslardır. İlk adımını her zaman egzersizlerinizde sırt kaslarınızı çalıştırmak olduğu gibi ısınma egzersizleri de sırt kaslarınızın gelişmesi için önemlidir. Isınma hareketlerinde omuz ve sırt kaslarınız içinde çalışma yaparak bu bölgeyi rahatlatabilir ve daha kolay ilerleme kaydetmeyi sağlayabilirsiniz.

Pilates İle Omuz Kaslarınızı Geliştirebilirsiniz

Pilates tüm vücut kaslarınızı geliştirmekte etkili bir spor olduğu için omuz kaslarınızı geliştirmek içinde yapabilirsiniz. Tüm kaslarınızda esnemeyi sağlayarak bölgesel olarak da hedefinize giden en kestirme yolu yaratabilirsiniz. Düzenli pilates ile omuz ve sırt kaslarınızda muazzam ilerleme kaydedebilirsiniz. Özellikle evde spor yapan kişilerin %55’lik kısmı pilatesi tercih eder ve sizde evinizde düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız tercihinizi pilatesten yana kullanarak arzu ettiğiniz geniş omuzlara sahip olabilirsiniz.

Kolları Açma Çalışması

Omuzlarınızı genişletmek için kollarınız ile yapacağınız tüm hareketler etkili olurken uzmanların en fazla tavsiye ettiği kolları yana açma egzersizidir. Evinizde veya spor salonunda bu hareketi yapabilirsiniz. Hareket için öncelikle iki elinizde kilonuza uygun olarak ağırlık alabilirsiniz. Dambıl bulunmuyor ise pet şişelerden de faydalanabilirsiniz. Bu hareketi 3 set şeklinde 10 tekrar yapmanız yeterli olacaktır. Egzersizi doğru yapabilmek için öncelikle dik durun ve bacaklarınızı omzunuza paralel olacak şekilde açabilirsiniz. Kafanız karşıda olsun ve ellerinize ağırlık alarak omuz hizasına kadar kaldırıp birkaç saniye bekledikten sonra yeniden ağırlığı bacaklarınıza doğru indirip nefes verdikten sonra yeniden nefes alarak kollarınızı kaldırabilirsiniz.

Omuz ve Karın Kaslarını Güçlendirmek İçin

Dilerseniz egzersizlerinize çeşitlilik katmak adına birden fazla bölgeyi çalıştıran egzersizlerde tercih edebilirsiniz. Üstelik herhangi bir ekipman kullanılmadan yapılan bu egzersiz genellikle evde spor yapan kişiler tarafından tercih edilebilir. Egzersiz için öncelikle şınav pozisyonuna geçin ve avuç içlerinizi ve ayak parmaklarınızı sabitleyerek yüz üstü uzandıktan sonra kalçanızı kaldırmadan ve belinize kavis kazandırmadan sadece kollarınızı kullanarak kendinizi kaldırabilirsiniz. Ardından avuçlarınızın da yer ile temasını keserek dirseklerinizi zemine yerleştirin ve yeniden avuçlarınızı sabitleyerek birkaç saniye sonra yeniden hareketi tekrarlayabilirsiniz. Bu egzersizi 3 set 5 tekrar yapabilirsiniz. Omuz kaslarınızı geliştirmek için düzenli sırt ve omuz bölgesinin çalıştırılması zorunluluktur. Diğer egzersizlerinizin yanına mutlaka bu iki egzersizi de ekleyerek gelişme sağlayabilirsiniz.