Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Göbek Eritmek İçin Neler Yapılır?

Göbek bölümünde yağlanma, sadece göbek bölgesinin kötü görünmesine neden olmaz. Sağlık açısından da büyük sorunlar oluşturabilir. O nedenle de göbek bölgesindeki yağlanmanın önüne geçmek çok önemlidir. Kalp rahatsızlıkları ve tip 2 şeker hastalığı riskini minimumda tutabilmek adına mutlak göbek yağlanmasını engellemek gerekiyor. Bu aşamada da genel olarak yapılabilecek pek çok işlem var.

Şeker Tüketimini Kontrol Altına Alın

Her ne kadar pek çok kişi şekere hayır diyemiyor olsa da şeker tüketimi tüm hastalıkların başlangıcı anlamına geliyor. Özellikle de göbek bölgesindeki yağlanmaların bir numaralı nedeni aşırı şeker tüketimidir.

Metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını engelleyen bir durum oluşturan şeker aynı zamanda karaciğeri de fazlası ile yormaktadır. Karaciğer şekerin sadece belirli bir kısmını kullanma şansına sahiptir. Geri kalan ise direkt olarak yağa dönüştürülecektir.

Şekerli yiyeceklerden daha zararlı bir şey varsa o da şekerli içeceklerdir. Şekerin sıvı hali ne yazık ki beyin tarafından daha farklı algılanır ve bu da daha fazla kalori almanıza neden olur.  

Protein Tüketimini Arttırın

Kilo vermek isteyenler protein tüketimini arttırmalıdır. Özellikle düzenli protein tüketmek iştahın %60 oranında azalmasına vesile oluyor. Aynı zamanda gün içinde 100 kaloriye kadar daha fazla yakım sağlanmasına yardım ediyor.

Doğru proteini düzenli olarak tüketen kişiler 441 kalori daha az yemek yeme ihtiyacı hissediyor. Aynı zamanda yüksek protein almak kilo kaybını hızlandırdığı gibi kilonuzu korumanıza da yardımcı olacaktır.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Vücut ilk olarak karbonhidrattan alınan enerjiyi yakar, daha sonra da yağdan. Eğer ki karbonhidratı az alırsanız vücut direkt olarak yağ yakmaya başlayacaktır. Aslında oluşturulan tüm diyetlerin başında bu mantık yer almaktadır. Bir insan az karbonhidrat tüketirse yağ yakımı hızlanır.

Karbonhidrat azalınca su kaybı da azalır. Yani metabolizmanın çalışması için gerekli olan su her zaman vücutta bulunur. Bu da hızlı şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Lifli Gıdalar Tüketin

Göbek eritmek için en ideal durum karbonhidratı azaltmak ve proteini arttırmaktır. Protein sonrasında en önemli gıda ise liflerdir. Sindirim için lifli gıdalar tüketilmesi çok önemli bir konudur.

Lifli gıda seçimi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Yani bitkisel liflere önem vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yani bu lifler bağırsaklarda suyu tutar. Bu da sindirimi kolaylaştıracaktır.

Gün içerisinde sadece 14 gr lifli yiyecek tükettiğiniz zaman %10 oranında kalori alımı düşüşü karşınıza çıkacaktır. Bu da 4 aylık süreçte 2 kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Göbek Eritme Egzersizleri Yapın

Sadece göbek çevresi egzersizleri ile zayıflama sağlamak mümkün değildir. Egzersiz beslenme ile desteklenmediği sürece herhangi bir avantaj sağlamayacaktır. O nedenle egzersiz ile diyeti bir arada sürdürmek durumundasınız.

Aerobik hareketler, yüzme, yürüyüş, koşu gibi etkinlikler göbek çevresinden kilo vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda göbek yağlarının tekrardan oluşmasının önüne geçebilmeniz için de bu egzersizleri yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yediklerinizi Takip Edin

Ne yediğinizi takip etmeniz sağlık açısından da zayıflık açısından da önemli bir konudur. Birçok farklı program sayesinde yediğinizin ne kadar karbonhidrat ne kadar protein ve ne kadar yağ içerdiğini öğrenebiliyorsunuz. Bu tarz programlar sayesinde gün içinde yüzde kaç oranında tüketim sağladığınızı kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda diyet listenize de her zaman sadık kalmanız gerekiyor.

Mutlaka Bol Sıvı Tüketin

Hem sağlıklı bir yaşam hem sağlıklı bir kilo hem de sağlıklı bir cilt için her zaman gerekli miktarda su tüketmelisiniz. Günde 2 litre su tüketen kişilerin metabolizması çok daha hızlı bir şekilde çalışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir