Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Göbek Yağlarına Veda Zamanı

Göbek Yağlarına Veda Zamanı; Göbek yağlarından şikayetçi kişiler karın kaslarını etkili ve sıkı bir çalışma ile azaltarak yok edebilir. Göbek yağlarını eritmek zorlu bir süreçtir ve düzenli karın eritme egzersizleri yapılmalıdır. Egzersizleri yaparken sabırlı olmalı ve pes etmeden antrenmanlara devam edilmelidir. Egzersiz programının yanında ayrıca iyi bir diyet programı da oluşturulmalıdır. Aksi halde göbek yağlarının erimesi zorlaşmaktadır. Göbek yağlarından kurtulmak için etkili ipuçlarımız ile göbek yağlarınıza veda edebilirsiniz.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Plank Egzersizi

Karın kaslarını sıkılaştırmak ve fazla yağlardan kurtulmak için her yerde kolayca yapabileceğiniz plank egzersizi ilk tercihiniz olmalıdır. Plank egzersizi için öncelikle matınızın üzerine sırt üstü uzanın ve ayak parmak uçlarınız ve kol dirseklerinizden güç alarak durmaya çalışın. Burada önemli nokta vücudu dik tutmak ve olabildiğince bu pozisyonda kalmaktır. Başlangıç etabı olarak 30 saniye durmanız yeterliyken zamanda bu süreyi 3 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Göbek Yağlarına Veda Zamanı; Bacakla Çember Hareketi

Karın kaslarınızı güçlendiren egzersizlerden biri de bacakla çember çizme egzersizidir. Egzersizin doğru yapılışı için:

  • Matınızın üzerinde sırt üstü uzanın.
  • Ellerinizi ensenize alın.
  • Üst gövdenizi kaldırın.
  • Bacaklarını kalçanıza paralel olacak şekilde açın.
  • Bir bacağınızı havaya kaldırıp çember şeklini vermeye çalışın.
  • Ardından diğer bacağınız ile çember şeklini çizin.

Bacağınızla çember şeklini çizerken hızlı davranmanıza gerek yoktur. Bu hareket özellikle alt karın kaslarınızı çalıştırdığından bacaklarınızın hareket halinde olması kasların çalışması için daha etkili olacaktır.

Göbek Yağlarına Veda Zamanı

Göbek Yağlarına Veda Zamanı; Scissors Kick Egzersizi

İç bacak ve karın kaslarını çalıştıran egzersizin yapılışı da kolaydır. Matınızın üzerine yine sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı havaya kaldırın. Burada iç bacak ve karın kaslarınızı çalıştırmak için 90 dereceden daha küçük açılarla bacaklarınızı kaldırmanız gerekmektedir. Başınız sabit kalırken sırtınızı da hareket ettirmemelisiniz.  Bu hareketin ardından dilerseniz bacaklarınızı göğsünüze doğru harekette ettirebilirsiniz. Dizlerinizi kırın ve dizlerinizi sırasıyla göğsünüze doğru çekebilirsiniz. Karın kaslarınızı sıkarak sağ dizinizi sol dirseğinize sol dizinizi de sağ dirseğinize değdirmeye çalışabilirsiniz. Bu hareketi 10 kez yapmanız ve hareket bütünlüğü sağlamanız göbek yağlarını eritmek için etkisini arttırmaktadır.

Egzersiz Hareketleri İçin Püf Noktalar

Egzersizler esnasında eğer daha önce egzersiz geçmişiniz yok ise kendinizi çok fazla zorlamamalısınız. Herhangi bir bölgede hassasiyet duyuyorsanız egzersize ara verebilir veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Tüm hareketler esnasında karın ve kalça kaslarınızı sıkarak daha fazla kas grubunu çalıştırmanız mümkündür. Egzersizden alınan verimi arttırmak için mutlaka uygun bir yeme listesi oluşturulmalıdır. Dilerseniz bu konuda uzman desteği alabilirsiniz. Karın kaslarını daha fazla çalıştırmak ve göbek yağlarını eritmek için antrenman öncesinde ısınma sonrasında ise soğuma egzersizleri yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz programı ve diyet listesinin yanı sıra uyku düzeninizi de iyileştirmeniz yararlı olacaktır. Uyku düzeninizi oluşturarak spor motivasyonunuzu arttırmanız uzun vadede spor yapmanızı sağlayacaktır.