Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Egzersizler

Fazla kalori alımı gerçekleştiğinde vücudun en hızlı yağlanan bölgesi genellikle bel ve çevresi olmaktadır. Bu bölgedeki yağlanma fiziksel olarak kişiyi rahatsız ederken aynı zamanda sağlık açısından da önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle göbek bölgesindeki yağlanma doğrudan iç organlarda yağlanmaya sebep olur ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.  Göbek bölgesindeki yağlanmalardan kurtulmak için egzersiz yapabilir ve beslenme düzeninize iyileştirmeler yaparak eritebilirsiniz.

Her Zaman Isınma ve Esneme Hareketleriyle Başlanmalı

Göbek ve bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak için öncelikle ısınma ve esneme hareketleriyle başlanmalıdır. Bunun için öncelikle matınızın veya düz bir zeminin üzerine oturup bacaklarınızı açın ve bir bacağınızın üzerine kapanın. Burada göbek kaslarınızı olabildiğince sıkıp eğilebildiğiniz kadar eğilmeye özen göstermelisiniz. Bu hareketi her egzersiz öncesinde mutlaka 2 set şeklinde yapabilirsiniz. Egzersiz yapmadığınız günlerde de bu esneme ve ısınma hareketlerini yapmanızda fayda vardır.

Plank En Etkili Egzersizdir

Plank en etkili bel ve göbek yağı eritme egzersizlerinden biridir. Hiç yapmayan kişiler tarafından çok basite indirgenmiş bir egzersiz olsa da yapan ne kadar zor olduğunu bilir. Plank egzersizini 3 part şeklinde 15 defa yapabilirsiniz. Plank hareketinin hemen ardından göbek yağlarını daha hızlı bir şekilde eritmek için yarım şınav egzersizi yapabilirsiniz. Yarım şınav egzersizinde ayaklarınızdan ziyade dizlerinizden güç alır ve öne doğru eğilerek kalkabilirsiniz. Yarım şınav hareketi yapmak istemeyenler klasik şınav pozisyonunu da kullanabilir ancak bel bölgesi için yarım şınav daha etkilidir.

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Öncelikle yağlanmayı arttırmamak ve erimesini kolaylaştırmak için tüm yiyecek ve içeceklerinizden şekeri çıkarmanız gerekmektedir. Çok az veya hiç şeker tüketimi oldukça önemlidir. Egzersiz ile yağların azaltılmasının yanında ambalajlı gıdalar tercih etmemek doğru olacaktır. Bu ürünlerin içerisinde mutlaka şeker olduğu gibi sağlık açısından risklide olabilmektedir. Yiyeceklerin mutlaka kalori hesabı yapılmalı, yağlı ve karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca uyku düzeni oluşturulmalı ve vücudun yenilenmesi için gerekli olan süre uykuda geçirilmelidir.

Maydanoz Kürü Yardımcı Olabilir

Göbek bölgesinde yağlardan kurtulmak için öncelikle su tüketimine çok dikkat edilmeli ve günde en az 2,5 litre su içilmelidir. Bunun yanında dilerseniz destekleyici içeceklerde hazırlayabilirsiniz. Bel ve çevresi yağlardan kurtulmak için yarım litre suya 1 demet maydanoz, limon suyu ve birkaç lahana atabilirsiniz. Suyu kaynatıp içerisine lahana yaprakları atılacak ve ardından maydanozlar da ilave edilerek 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra limonu da ekleyerek soğumaya bırakabilirsiniz. Dilerseniz oda sıcaklığında dilerseniz buzdolabında saklayarak içmeye özen gösterebilirsiniz. Bu karışım metabolizmayı hızlandırarak yağların erimesini hızlandırırken kalbinde güçlenmesine yardımcı olacaktır. Cildin güzelleşmesi ve kemiklerin güçlenmesi gibi diğer etkileri de bulunmaktadır. Dilerseniz yemeklerinize biberiye, kekik ve karabiber atarak yine benzer etkileri alabilirsiniz. Bölgesel yağlardan kurtulmak çok hızlı gerçekleşmez ancak istikrar ve istek ile dilediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir