Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Günde 4 Egzersiz İle Formda Kal

Günde 4 Egzersiz İle Formda Kal; Spor yapmak için her zaman büyük zaman dilimleri ayırmanıza veya kendinizi ekstra bir alana götürmenize gerek yoktur. Elbette ki en etkili ve en verimli spor genellikle kişisel antrenör ve profesyonel salonlarda yapılırken evinizde de kısa bir zaman diliminde sıkılaşmanızı sağlayacak egzersizler yapabilirsiniz. Sizlere önereceğimiz egzersizleri haftada beş gün yaparak vücudunuzu forma sokabilir ve daha sıkı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Kendi Vücut Ağırlığına Çalış

Evinizde aletsiz çalışmak istiyorsanız kendi vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz egzersizleri önerebiliriz. Bu egzersizler içerisinde en etkili olanlardan biri de push-up egzersizidir. Öncelikle düz bir zeminde veya matınızın üzerinde yüz üstü uzanın ve ellerinizi avuç içleriniz yere değecek şekilde konumlandırdıktan sonra ayak parmak uçlarınızdan da güç alarak göğsünüzü zemine yaklaştırın ve kalkın. Kalçanız düz olmalı ve bacaklarınızda birbirine yakın durmalıdır. Karşıdan bakıldığında düz bir çizgi çizer gibi göğsünüzü olabildiğine indirip kaldırın. Bu hareket kol, sırt ve göğüs kaslarınızın çalışması için etkilidir.

Günde 4 Egzersiz İle Formda Kal; Plank Egzersizi

Plank egzersizi çok basit görünen ancak yaparken kişiyi oldukça zorlayan ve son derece etkili egzersizlerden biridir. Yine düz bir zemine yüz üstü uzanın ve dirseklerinizi bükerek ve ayak parmaklarınızdan güç alarak yere değecek şekilde düz bir omurga ve kalça bölgesiyle karın kaslarınızdaki gerginliği hissederek olabildiğince bu pozisyonda beklemelisiniz. Başlangıç olarak 15 saniye kadar durmanız yeterliyken vücudunuz alıştıkça 30-40 saniyeye kadar çıkabilirsiniz. Evde karın kaslarını sıkılaştırmak için plank en doğru egzersizdir.

Günde 4 Egzersiz İle Formda Kal
Günde 4 Egzersiz İle Formda Kal

Lunge Hareketi

Bu hareket kalça ve bacak kısımlarını güçlendirmek için çok etkilidir. Matınızın üzerinde dik bir şekilde durun ve ayaklarınızı çok az açtıktan sonra bir bacağınızı öne doğru adımlayın ve bir dizinizi kırın. Ardından geri adım atıp yeniden dik durun ve diğer bacak içinde aynı hareketi tekrarlayın. Ardından bir bacağınızı öne değil geriye doğru atın ve yeniden bacağınızı kırarak başlangıç pozisyonuna dönün. Kendi vücut ağırlığınızla çalışabileceğiniz bu hareketi zorlaştırmak ve etkisini arttırmak için dilerseniz ellerinize 2-5 kilo ağırlığında dumbell alarak kol ve omuz kaslarınızı da çalıştırarak vücudunuzu sıkılaştırabilirsiniz.

Günde 4 Egzersiz İle Formda Kal; Squat

Aletsiz egzersiz deyince akla ilk gelen egzersizlerden biri de squat olacaktır. Bacak, kalça ve karın kaslarını sıkılaştırmak için düzenli yapılmalıdır. Squat özellikle kadınlar arasında çok popüler olan bir egzersizken erkek sporcuların da sıklıkla tercih etmesi squat egzersizinin popülerliğini son yıllarda özellikle popülerliğini arttırmaktadır. Dilerseniz ağırlıklı dilerseniz kendi ağırlığınız ile çalışabilirsiniz. Doğru squat egzersizi hareketin verimi için oldukça önemlidir. Doğru hareket için öncelikle matınızın üzerinde geçin ve ayaklarınızı kalçanıza paralel olarak şekilde açın. Ardından sırtınız ve başınız dik olacak şekilde nefes egzersizlerini de unutmayarak çömelip birkaç saniye kalıp kalkabilirsiniz. Eğer yeni başlayacak iseniz kendinizi görebildiğiniz alanlarda çalışmanız hareketin doğruluğu açısından önemlidir. Sizlere önerdiğimiz dört egzersiz ile evinizde formda bir vücut için çalışabilirsiniz.