Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Günde Kaç Kalori Yakmak Gerekir

Kalori yakmak genel olarak kilo vermek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Diyet oluşturan kişiler gün içinde alacakları kalorileri hesaplayıp daha sonra ne kadarı yakılması gerektiğiyle ilgili hesap yaparlar.

Kalori yakmak işlemi sadece kilolu insanlar için değil kilo dengesini korumak isteyen kişiler için de geçerlidir. Fazladan alınan kalori daha sonra vücuda kilo olarak dönmektedir. Vücudun dengesini korumak isteyen kişi de günde ne kadar kalori yakacağını bilmek ister.

Sağlıklı Şekilde Kalori Yakmak

Kilo vermek isteyen kişiler kilo verme noktasında acele ederek yanlış kararlar alırlar ve uzun süre kendilerine aç tutarak kalori yakmaya çalışırlar. Bu oldukça zararlı bir yöntemdir. Kalori yakmak için özel hesaplamalar yapılmalıdır.

Sağlıklı olarak kilo vermek için kişinin hafta 1 kilo vermesi gerekir. Kişi vücut kitle endeksini hesaplayarak gün içinde aldığı kalorinin ve vermesi gereken kalorinin hesabını yapmalıdır. Bu denge sağlanarak hareket edilmesi halinde kilo verme işlemi sağlıklı şekilde yapılır.

Haftada 1 kilo vermek isteyenler için 1 kilonun kalorisi 7000 kalori ve biraz daha üstü şeklindedir. Kişi haftalık 7000 bin kalori vermesi halinde rahatlıkla ve sağlıklı şekilde kilo verebilir.

Bazal Metabolizma Hızı Nedir

Kalori yakacak kişiler bazal metabolizma hızına dikkat etmelidir. Bu kavramın anlamı kişinin hiçbir şey yapmaması dahilinde gün içinde yaktığı kalori değerine verilen addır. Kişiler kalori alırken bazal metabolizma hızının altına düşmemeye özen göstermelidir.

Diyet yapacak kişiler kontrolsüz diyet yapmamalılar. Gün içinde alması gerekilen kalori miktarına özen göstererek diyet yapılmalıdır.

Gün İçinde Kaç Kalori Yakılmalı

Kişiler bazal metabolizma hızlarını ölçtürmelidir. Bunun ölçümüne göre de alınacak kalori miktarı ve verilecek kalori miktarı hesaplanmalıdır. Kalori hesabı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kalori hesabı yapılırken dikkat edilenler şöyledir:

  • Yaş
  • Boy
  • Kilo
  • Cinsiyet

Bu faktörler dikkate alınarak kalori ölçümü yapılmaktadır. Yakılması ve alınması gereken kalori için kişi egzersiz yapacaksa eğer onları da dikkate alarak hesaplanmalar yapılmalı.

Egzersizlerin Kalori Yakmasına Etkisi

Kalori yakılması noktasında egzersizler önemli bir yerdedir. Kişiler kalori yakma işlemi yaparken egzersiz yapacak ise kalori alma planlarını ona göre yapmalıdır. Egzersiz yapmadığı halde kalori yakma işlemini egzersiz yaparak devam ettirmesi halinde kişi gün içinde oldukça yorgun düşeceklerdir. Bu da sağlığı olumsuz etkiler.

Bir kişinin gün içinde alması gereken en az kalori miktarı 1200 kaloridir. Kişi sağlığı için bu miktarın altına düşmemelidir. Kişi bu kaloriden daha fazlasını alma ihtiyacı duyuyor ise egzersiz yaparak aldığı fazla kaloriyi vermesi gerekir.

Egzersiz yapan kişilerin kalori yakma noktasında avantajı daha yüksektir. Güzel bir görünüm için kişiler kilo verme işlemi yapacaksa eğer egzersiz yardımıyla kalori yakmalıdır.

Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar

Kalori yakmak için hareket yapan kişiler hangi hareketin kaç kalori yaktığını merak ederler. Genel olarak bilinen hareketlerin kalori yakma miktarı şu şekildedir:

Squat: 30 dakikalık bir squat yaklaşık olarak 240 kalori yakmaktadır. Ayrıca squat hareketi güzel bir kalça görünümü için de önemlidir.

Lunge: 30 dakikalık Lunge yapmak 275 kalori yaktırmaktadır.

Push Ups: 30 dakikalık push Ups hareketi 200 kalori yaktırır.

Wall Sit: Duvara yaslanarak oturur pozisyonda 1 dakika durmak 5 kalori yaktırır.

Ağırlık Çalışması: Kollar için 30 dakikalık ağırlık çalışması 215 kalori yaktırır.

Dağ tırmanışı: Dağ tırmanışı hareketi 30 dakika yapılması halinde 300 kalori yaktırır.

Bu egzersizlerin nasıl yapıldığı videolar aracılığı ile öğrenilebilir. Bunlardan farklı egzersizler de kalori yakmak için önemli rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir