Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Güneşi Selamlamaya Var Mısınız? Surya Namaskar Yogası

Yoga ile daha dinç, daha sağlıklı, daha esnek, daha özgür ve daha pozitif olduğumuz doğrudur. Bugün sizlere bildiğimiz yogalardan çok farklı olmayan ancak hem fiziksel hem de psikolojik olarak sizi yeni güne hazırlayan, içinizi ısıtan ayı zamanda eklem ve kaslarınızı da ısıtan ve esnekliğinizi arttıran güneşe selam yogasından bahsetmek istiyoruz. Siz güneşe selam verirken bizler sizlere kalpten sevgiyle bakacağız.

Güneşe Selam Yogası Nedir?

Temel olarak yeni bir başlangıcı simgeler ve yeni günü sevgiyle selamlamayı temsil eder. Uyandığınız için doğa anaya teşekkür etmek ve bedenin de bu uyanışa ortak olması anlamına gelmektedir. Gerçek ismi Sanskritçedir ve Türkçeleştirirsek tam anlamıyla güneşi selamlamak anlamına gelmektedir.

Ne İçin Yapılır?

Surya Namaskar yogası toplamda 12 temel hareketten oluşur ve omurganızın esneyip güçlenmesine, iç organlarınızın uyanmasına, eklem ve kaslarınızın yeni bir güne hazırlanması için yapılır. Aynı zamanda duruş ve nefes düzenlememede etkilidir.

Faydaları Nelerdir?

Elbette öncelikle yeni gelen günü sevgiyle kucaklamanıza ve bedeninizin esnemesini sağlamaktadır. Uyandıktan kısa bir süre sonra yapıldığı için sindirim sisteminizin de harekete geçmesini sağlayarak hazımsızlık problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Egzersizler sayesinde karın kaslarınız güçlenecek ve elbette yağ yakılmasını sağlamasıyla beraber akciğerlerinizin daha fazla oksijen almasını sağlayacaktır. Hamile kadınlar da yapabilir ve doğuma hazırlık için tercih edilmektedir. Göğüslerin sıkılaşmasını sağladığı gibi psikolojik etkileri ile de desteklenerek cildinizin güzelleşmesini ve uykunuzun daha düzenli hale gelmesine yardımcı olur. Son olarak ise diğer tüm yogalar gibi belinize ve omurganıza esnekler kazandıracaktır.

Surya Namaskar Nasıl Yapılır?

Öncelikle matınızın, halınızın veya dilediğiniz işin ruhuna uygun olması için gerçekten pencere kenarlarını bile tercih edebilirsiniz. Düz bir zemine geçtikten sonra öncelikle dik durun ve derin nefes alıp kollarınızı yukarı doğru kaldırdıktan sonra başınızı da yukarıya çevirerek uzanabildiğiniz kadar yukarı uzanın. Avuç içleriniz birbirine bakar pozisyona geldikten sonra kollarınızı indirirken nefes verin. Ardından gövdenizle öne doğru eğilin ve avcunuzun içiyle ayaklarınıza değecek kadar eğilin. Sonra kedi hareketi olarak tanımlanan yani kalçanızdan eğilin ve belinizi yukarı doğru kaldırın. Bu sırada sırtınızın düz durması başınızın ise omuzlarınızda aynı hizada olması gerekir. Ellerinizi de kaldırın ve bir süre bu pozisyonda durduktan sonra ellerinizi öne uzatarak gergin bir şekilde bacaklarınızı yavaşça arkaya alın ve belinizi olabildiğince esneterek gevşemeye çalışın. Ardından ayak parmaklarınız ile kendinizi yükseltin ve biraz daha bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönerek güneşi selamlamış olacaksınız.

Çok basit ve kısa sürede gerçekleştirilen bu yoga türü ile yeni günü sağlıkla ve sevgiyle kucaklayabilirsiniz. Eğer sabah saatlerinde erken işe gidiyorsanız bile sadece 10 dakikanızı ayırarak vücudunuzu esnetmiş olacaksınız. Zihnen ve bedenen uyanmanızı ve dinginleşmenizi sağlayarak güne olumlu başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir