Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Halat Egzersizleri ve Üst Vücut Egzersizleri

Spor yapanların bir kısmının tercih ettiği halat egzersizleri; oluşturmuş olduğu dalgaların gücü sayesinde insanların sinir, pulmoner ve kardiyovasküler sistemlerini harekete geçirirken, bunların fizyolojik olarak tanımlanmış tepkilerini de geliştiriyor. Bu açıdan bakıldığı ortaya çıkan dinamik etkinin çift kuvvetli olduğunu görmekteyiz. Önemli olan ise egzersizleri doğru bir biçimde yapabilmek.

Plank Rope Pull

İnsan vücudunun her bölgesini çalıştırmak için tercih edilen bir egzersizdir. Bunu yapabilmek için plank pozisyonunda bulunmak gerekiyor. Halatın uç kısımları, ellerinizin ön kısmında olmalıdır. Başarılı bir sonuç elde edebilmek adına kalça, karın ve omuz kısımlarınızı dik tutmak, zemine karşı tam paralel bir biçimde durmak çok önemli. Ardından sol elinizi denge için kullanarak halatı tutun. Sağ elle de onu vücudunuza doğru olacak şekilde çekmeye başlayın. Sonrasında ellerinizi değiştirerek harekete devam edin. Yön değişimi unutulmamalıdır.

Squat Thrust Power Slam

İki elin kullanıldığı bir halat egzersizi olarak bilinir. Üst kısımdan kavramak gerekiyor. Hem aşağı hem de yukarı doğru halatı hareket ettirmek lazım. Bunu sanki squat yapıyormuş gibi gerçekleştirmelisiniz. Dizlerinizi bükmeli, kalçalarınızı dayanmalı ve kollarınızı da yana doğru uzatmanız lazım. Bacakların düzleştirilmesinden sonra kollarınızı yukarıya doğru kaldırmalısınız. Halatı yere doğru hızlı bir biçimde çarpın. Sonrasında aynı yer üzerinde sürün.

Alternating Split Squat

Halatla yapılan bir diğer egzersizdir. Vücuttaki baldır, popo ve bacak kısımlarını daha iyi çalıştırabilmek için tercih edilir. Halatın uç kısımlarını iki elinizle kavrayın ve bunu üstten olacak şekilde yapın. Sağ ayak önde olmalıdır. Sol da arkada yer almalı. Ardından dizlerinizi bükün. Lunge adı verilen pozisyonu alın. Sonrasında ise sağ elinizle halatı yere çarpın. Bunu çok hızlı bir biçimde gerçekleştirmek önemli. Böylelikle ortaya bir dalga çıkmış olacaktır. Ancak unutulmaması gereken temel şey, bu egzersiz sırasında alt olarak tanımlanan gövdenin hareketini kısıtlı tutmaktır.

Grappler Throw

Tüm vücut bölgeleri üstünde etkili olan bir harekettir. Bu egzersiz sırasında da iki elini kullanmanız gerekiyor. Oturmadan ve ayakta kalarak yapılabilecek bir egzersizdir. Halatın uçlarından tutun ve sağ ayağınızı öne doğru hafif bir biçimde unutun. Sol ayak ise bir adım geride kalmak zorunda. Dirseklerin bükülmesini unutmayın. İlk olarak halatı sağa doğru çevirin. Bunu yaparken hem ayaklarınız hem de vücudunuz aksi istikamette olmak zorundadır. Halat çarptığı zaman ters tarafa dönün. Yönü sık sık değiştirerek tekrar etmek önemli. Kontrolü kaybetmemeye dikkat edin. Bunun yanı sıra hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Maksimum 3 set şeklinde uygulanabilir.

Single Arm Slams

Karın ve kol bölgesinin harekete geçirilebilmesi için tercih edilen bir egzersizdir. Standartlara uygun olan bir halat ile yapılması lazım. Ellerinizi kullanarak kavrayın ve halatın uç kısmını tutun. Sağ kolunuzu uzatmanız gerekmekte ve bunu tavana doğru yapın. Karın bölgesinin bu sırada sıkı bir biçimde tutulması çok önemli. Halatı hem kuvvetli hem de hızlı bir biçimde yere doğru çarpmalısınız. Bunu sol elle de tekrarlayın.

Double Outside Circles

Kollarını çalıştırmak isteyen kişiler için son derece ideal bir harekettir. Üst kısımdan olacak biçimde, iki elinizle halatın kavranmasını gerekiyor. Ayaklarınızı ise kalça hizasını geçmeyecek şekilde açın. Oturmanıza ya da dizlerinizi bükmenize gerek yok. İlk olarak halatları çekin. Ardından kollarınızı kullanarak bir daire oluşturmanız lazım. Pozisyon sırasında halatların yere çarpması gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Bunu hiçbir şekilde engellemeden devam etmelisiniz. En fazla 10 tekrar olarak yapmak tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir