Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Hamileler İçin Uygun Sporlar Nelerdir?

Hamilelik sağlıklı beslenme, heyecan, düzenli yaşam ve sakinlik isteyen dönemlerden biridir. Bu dönemde anne adayları kendilerini bebeklerine karşı sorumlu hisseder ve bebek sağlığını koruyabilmek için çabalar. Bunun yanında formlarını korumak ve doğumu en kolay şekilde atlatmak içinde bebeklerine zarar vermeden bir şeyler yapmak isterler. Sizde bu düşünceye sahipseniz ve hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için bir yöntem arıyorsanız en doğru yol spor yapmaktır!

Uzmanlar tarafından da desteklenen bu görüş anne adaylarının düzenli egzersiz yaparak psikolojik ve fiziksel olarak kendini daha hissedeceği kabul edilmiş bir gerçektir. Ek olarak bedeninizdeki değişim bazı fiziksel sorunlar getirmektedir. Örneğin artan sırt ağrıları veya uyku problemlerini aşmak için egzersiz yapmak önemlidir.

Anne Adaylarının İlk Tercihi: Yoga

Bedeni doğuma hazırlayan ve zihni güçlendiren yoga sadece hamilelikte değil her zaman yapılması önerilmektedir. Meditasyon ağırlıklı bir spor olduğu için özellikle anne adayları tarafından çok tercih edilmektedir. Yoga aynı zamanda bir duruş egzersizi olduğundan bebekten kaynaklı duruş bozuklarını önlerken vücudu da sürekli aktif tutmaktadır. Eğer çok fazla sabah mideniz bulanıyor ise yine yogayı tercih edebilirsiniz.

Yoganın tercih edilme sebeplerinden biri de nefes alma egzersizlerinin olmasıdır. Yoga yaparken uyguladığınız yöntem özellikle doğumda annelere çok yardımcı olmaktadır. Doğum gerçekleştikten sonra da bu egzersizlere devam edilmesi annelerin doğum etkilerinden daha kolay kurtulduğunu kanıtlamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus hamile yogası programının uygulanmasıdır. Tüm yoga hareketleri yerine bedenin izin verdiği müddetçe egzersizler yapılmalıdır.

Kaslarınızı Pilates İle Güçlendirin

Anne adaylarının en fazla tercih ettiği egzersizlerden biri de pilates yapmaktır. Bebek ve değişen vücut özellikleri ile annenin iskelet ve kas sisteminde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler sırt ve bel ağrısı olarak anneyi rahatsız etmektedir. Bu ağrıların yaşanmasını engellemek için en iyi yol pilates yapmak olacaktır. Minder ile yapacağınız basit hareketler doğum öncesi ve sonrası bedeninize çok iyi gelecektir. Yine nefes kontrolü egzersizleri ile daha rahat bir doğum gerçekleşmektedir.

En Bilinen Yöntem: Yürümek

En bilinen ve herkes tarafından tercih edilen yöntem yürümektir. Rahat ayakkabılar ve rahat kıyafetler bedeninizin daha aktif olmasına ve kaslarınızın güçlenmesine neden olacaktır.  Yürümek aynı zamanda kilonuzu kontrol altında tutmanıza da yardım edecektir.  Hamilelikte artan kötü kolesterolü de yürüyerek dengede tutabilirsiniz. Yürüme öncesi mutlaka hafif ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyin ve düzenli bir tempoda yürümeye özen gösterin.

Hangi Aylara Dikkat Etmek Gerekir?

Anne adaylarının önünde uzun bir süreç bulunmaktadır ve bebeğin dönemi yapacakları sporun derecesini de değiştirmektedir. Hamileliğin kritik dönemi ilk üç ay olarak nitelendirilmektedir. Bu aylarda düşük tehlikesinin olması ile kondisyon isteyen ve bol hareketli sporlar önerilmez.  Düzenli yürüyüş ve yoga en fazla önerilen egzersizlerdir. Üçüncü aydan sonra hızlı kilo alımı başlayacağından yüzme, bisiklet sürme, pilates veya yoga önerilmektedir. Sırt üstü ve karın üzerinde yapılan hareketler sakıncalı olarak görülmekle birlikte oturma pozisyonları önerilmektedir. Altıncı aydan sonra ise fiziksel hareketlerinizde sınırlanma yaşayacağınızdan yoga, pilates veya fitness önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir