Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Hangi Ülkede Hangi Spor Popülerdir?

Günümüzde oldukça popüler olan spor dallarının, geçmişte çıktıkları ülkelerle şimdi en çok sevildikleri ülkeler zamanla değişim gösterdi. Herkesin bildiği bir örnekten bahsetmek gerekirse, ülkemizde en popüler spor dalı olan futbol, geçmişte İngiltere tarafından spor dünyasına kazandırılan bir oyun oldu. Fakat şimdilerde ülkemizde o kadar popüler ki futbolun hala bizim ülkemizde doğan bir oyun olduğunu düşünenler var. Örnekleri çoğaltmak adına hangi ülkede hangi spor dalı daha popülerdir, inceleyelim.

 

  • ABD (Yüzme ve Basketbol)

Basketboldan söz ettiğimize birçok kişini aklına ilk gelen ülke kesinlikle ABD oluyordur. ABD takımlarının basketbolda birçok başarılarısı ve NBA’e kazandırdığı oldukça kaliteli oyuncular bulunuyor. Fakat ABD yalnızca basketbol ile ön plana çıkmıyor. Yüzme sporu da ülkedeki en popüler spor dallarından birisi. Yüzme olimpiyatlarında son yıllarda aldığı madalyalarla adından söz ettiren Michael Phelps’in yanında, ABD olimpiyatlarda kazandığı 500’den fazla madalyaya sahip.

  • Kenya (Koşu)

Koşu denildiği akla ilk gelen ülkeler genellikle Afrika ülkeleri oluyor. Afrika ülkeleri içerisinde bu anlamda en fazla başarıyı elinde bulunduran ülke de Kenya olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra, diğer Afrika ülkelerinin koşu alanındaki başarısı göz edilmeyecek olsa da Kenya koşu branşında ilk 3’e giren tek Afrika ülkesi olma başarısını da elinde bulunduruyor. Kenya, ilk altın madalyasını 1968 yılında 10 bin metrede yarışan Naphtali Temu’yla ülkesine getirdi. Çocuklar da küçük yaşlardan itibaren atletizme yakın büyütülüyor.

  • Türkiye (Güreş – Futbol)

Türkiye’nin ismiyle futbol ayrı yazılamaz olsa da tarihin en eski spor dallarından birisi olan güreş de ülkemizin milli sporlarından birisi ve bu anlamda bayrağı hala elimizde taşıyoruz. Güreş, dünya genelinde değerlendirildiğinde, Türkiye’deki popülerliğini korumaya devam ediyor. Fakat güreşin Türkiye’yle birlikte popüler olduğu bir ülkeden daha söz edebiliriz; o da Rusya. Güreş, geçmişte Rusya’nın en popüler spor dallarından biri olduğu gibi, bu popülerliği günümüzde de korumaya devam ediyor.

Türkiye’ye geri dönecek olursak, kesinlikle futbol ülkemizde en bilinen, en çok tercih edilen ve en çok izlenen spor dallarından birisi olarak adından söz ettiriyor. Genel olarak yıllardır ülkedeki konumunu değerlendirirsek de popülerliğini her zaman koruyacak gibi duruyor.

  • Çin (Masa Tenisi)

Masa tenisi neredeyse her ülkede sevilen oyunlardan birisi diyebiliriz. Fakat bu anlamda bayrağı elinde taşıyan ülkenin Çin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dünyadaki diğer ülkelerle Çin’i bu anlamda karşılaştırırsak, milli takımlarda en çok oyuncunun Çin’den yer aldığını görürüz. Çinlilerin, masa tenisi antrenmanlarına günde yaklaşık 6 – 7 saatlerini ayırdıkları biliniyor. Bu nedenle ülke için masa tenisi sporunun olmazsa olmazlarından olduğunu söyleyebiliriz.

Masa tenisi son dönemlerde ülkemizde de amatör de olsa ilgi görmeye başlamış spor dallarından biri olarak kendisini göstermeye başlamıştır.

  • İngiltere (Kriket)

Bir takım sporu olan krikette, 11 kişilik takımlar, bir sopa ve top bulunur. İki takımda da 11’er kişi olsa da takımların oyuncularının hepsi sahada yer almaz, bir atıcı takım ve bir de tutucu takıma ihtiyaç duyulur. Atıcı ve tutucu takımlar yazı tura atarak belirlenir. Sahada 75 cm yükseklikte vicket adı verilen 3 tane çubuk vardır ve oyundaki amaç bu vicket’ları devirebilmektir. Dünyadaki ilk kriket ligi İngiltere’nin Londra şehrinde kurulmuştur ve bu spor dalı İngiltere’deki liderliğini hala devam ettirmektedir. Bundan dolayı kriket 18. yüzyılda ülkenin milli sporu olarak kabul edilmiştir. Günümüzde oyunun en popüler olduğu ülke hala İngiltere’dir.

  • Japonya ( Sumo – Judo)

Savunma sanatından söz edildiğinde aklımıza direkt olarak uzak doğu ülkeleri gelmektedir. Tarihinde en çok savunma sporlarını barındıran ülkelerden biri olan Japonya, günümüzde de bu unvanını korumaya devam etmektedir. Dünya genelinde de ilgi gören savunma sanatlarından biri olan Judo, Japonya’da en popüler sporlardan birisidir. Aynı şekilde ülkenin sumo güreşçileriyle ünlü olduğun neredeyse herkes bilir. Fakat sumo, diğer ülkeler tarafından pek fazsala takip edilen bir spor değildir. Japonya’nın tam 32 yıldır Judo olimpiyatlarında madalya kazandığı biliniyor ve Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olan 2020 yılı olimpiyatları için de oldukça iddialı geliyorlar. Bu anlamda Judo’nun Japonya’dakini popülerliğini kaybetmesi imkansız gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir