Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Hareket Edin, Her Gün 20 Dakika Yeterli!

Sağlıklı bir bünye ve güçlü bir kas sistemine sahip olmak için en temel kural, düzenli egzersiz yapmaktır. Hareket etmek, her anlamda vücudunuza katkı sağlar ve bununla birlikte sağlığınızı olumlu etkiler. Uzmanlar, sadece 20 dakikanızı ayırarak yaptığınız egzersizlerin, hayatınız için oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

Düzenli Egzersiz Cilt Güzelliğinize İyi Gelir

Egzersiz yapmanın en az bilinen etkilerinden birisi, egzersizin cilde iyi geldiği gerçeğidir. Düzenli olarak egzersiz yapmanız halinde, çok daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız mümkün. Egzersiz yaptıktan sonra cildinize baktığınızda daha parlak göründüğünü birkaç gün içerisinde fark etmeye başlarsınız. Tabi egzersizle birlikte cilt temizliğinize de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kilonuzu Kontrol Etmek İçin Her Gün Hareket Edin

Kilo probleminin temelde bu kadar çok baş göstermesinin nedeni, hareketsizlik olarak gösteriliyor. Özellikle yemek yedikten sonra hareket etmemek, kilo problemlerinin doğmasına neden oluyor. Eğer kilo probleminizden kurtulmak istiyorsanız ya da hiçbir zaman bu problemle karşılaşmak istemiyorsanız, hareket etmelisiniz. Hafta içerisinde egzersize mutlaka zaman ayırmalısınız. Böylece hem iç sağlığınız hem de kilonuz sizin kontrolünüzde olabilir.

Egzersiz kilolarınıza iyi geleceği gibi, vücut şeklinizin daha sistematik bir şekilde görünmesine de olanak tanır. Vücudunuzun yağlardan kurtulması için, hareket etmeniz ve belli başlı hareketler ile egzersiz yapmanız yeterli olacaktır.

Egzersiz Yapmanın Vücudumuzda Yarattığı Etkiler

Egzersiz yapmanın vücudunuzu her anlamda iyileştireceğinden emin olabilirsiniz. Bu anlamda vücudunuzda hem somut olarak görebileceğiniz değişiklikler hem de soyut değişiklikler olacaktır. Vücudunuzda kendi gözlerinizle de görebileceğiniz değişikliklerden söz etmek gerekirse;

  • Kısa bir süre içerisinde kaslarınızın daha da güçlendiğini hissedebilirsiniz.
  • Kilo verdiğinizi bir hafta içerisinde gözlemleyebilir, sahip olduğunuz kiloyu koruyabilirsiniz.
  • Eklem ağrılarınız egzersiz ile giderilebilir. Bel ve sırt ağrılarınıza da yine egzersiz çözüm olabilir.
  • Düzenli egzersiz sonrasında uyku kalitenizin yükseldiğini hissedersiniz. Kendinizi daha az uykusuz hissetmeye başlar ve uykusuzluk probleminizin ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Haftada 3-4 Gün Egzersiz Yapın

Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir beyin için spor yapmanın önemi oldukça büyüktür. Bu noktada yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Düzenli egzersiz yapmak ve bunun yalnızca 20 – 30 dakikanızı ayırmak, daha sağlıklı bir bedene ve kafaya sahip olmanıza yardımcı olacak. Egzersizi her gün yapmasanız bile, haftada 3 – 4 gün yapmanız, istediğiniz sonuçları almanıza yardımcı olur.

Özellikle yemek yedikten sonra, hareket etmeniz büyük önem taşımaktadır. Çünkü yediğinizi yakmak için sindirime izin vermelisiniz. Hareket etmediğiniz takdirde, yedikleriniz vücudunuza yağ olarak geri döner. Bu da kilo alımına neden olur. bunun yanı sıra egzersizlerden sonuç almanız için yapmanız gereken bir diğer şey, gece yemeklerini kesmeniz. Aksi takdirde sadece egzersiz yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olmanız ve kilo vermeniz mümkün olmayabilir.

Egzersiz, Vücudumuzda Endorfin Salgılar

Spor yapmanın zihni olumlu etkilediği, insanlara kendisini çok daha iyi hissettirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Spor yapan insanlar zihinsel anlamda kendisini dha güçlü hisseder ve bunun yanı sıra psikolojik sorunlardan uzak olur. Tüm bunlarla birlikte düzenli egzersiz yapmanın insan vücudundaki endorfin yani mutluluk hormonunu arttırdığı da gözlemlenmiştir. Özellikle çok stresli ve psikolojik sorunu olan insanların, düzenli egzersiz yapmaya başladıktan sonra kendisini daha iyi ve daha mutlu hissetmeye başladığı gözlemlenmiştir.

Buna bağlı olarak vücudunuzdaki mutluluk hormonunun artması, beraberinde pek çok olumlu sonucu getirebilir. Haftada  3 4 – gün yapacağınız egzersiz sayesinde, yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir