Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Harika Bacaklar İçin Egzersiz Önerileri

Günümüz dünyasında bacak kaslarına önem veren insan sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu sebeple bacak kaslarının hareketini sağlayan egzersiz tipleri de arz-talep ilişkisi çerçevesinde spor yapan kimseler tarafından bulunarak artarak ilerlemektedir. Çeşit çeşit egzersizler bacaklardaki kasları değişik boyutlarda harekete geçiriyor.

Bacaklar İçin En Faydalı Egzersizler

Bacaklardaki kasların dayanıklılığını ve güzelliğini artıran pek çok egzersiz biçimi bulunmaktadır. Bunların içinde koşma, squat, lateral, lunge ve step hareketi gibi bacak çalıştıran faydalı ve sıkça kullanılan egzersiz tipleri yer almaktadır. Bu egzersizleri değerlendirecek kişilerin hangi egzersinin hangi bölgeyi ne kadar çalıştırdığını bilmelerinde fayda vardır.

Bacakların kuvvetli olması gündelik hayatta yaşanması mümkün olan ağrıların önüne geçen ve kas kütlesinin görünür bir hale geldiğinde ise güzel bir görünüm sağlayabilen bir durumdur. Bu nedenle harekete geçmek ve daha rahat hareket etmek siteyen kimseler için önem taşır.

Squat

Bu egzersiz tipi harika bacaklara sahip olmak isteyen kadınlar tarafında devamlılık gösterilerek kullanılan bir egzersizdir. Kas yapıyor olmasının yanı sıra kilo vermek isteyen kişiler için de ideal bir bacak çalıştırma hareketidir.

  • Bu egzersizin uygulanmasında sırtın dik olması ve omuz genişliğinde ayakların açılması önem taşımaktadır.
  • Kolları karşıya doğru uzatmak genellikle seçilen kol hareketidir. Bu aşamadan sonra sandalye otururmuşçasına yukarı aşağı kendinizi çıkartıp indirmeniz gerekmektedir.
  • Bu hareketin uygulanmasında dizlerin ayakların önüne geçmemesin dikkat edilmektedir.
  • Bu gibi egzersizlerin kasları gerçekten çalıştırıp güçlendirmesi noktasında en az üç set yapılması çoğu fitness eğitmeni tarafından tavsiye edilmektedir.

Lateral

Yan bacaklarının kuvvetlenmesine önem veren ve yan bacaklarından kilo kaybı yaşamak isteyenler için bu egzersiz birebir özellik taşımaktadır. Bu egzersizin uygulanması durumunda kalça kaslarınızın geliştiği de hissedilebilmektedir.

Bu egzersiz uygulanırken ayakta ve dik bir konumda yer alınır. Eller yanlarda ayaklar birbirine yakın bir şekilde durulur. Sonrasında kişi kendini bir bacağını yana doğru hafif bir şekilde büker ve diğer bacağını yana doğru dik bir şekilde uzatır.

Bu bacak egzersizi sıra sıra iki bacağı da çalıştıracak şekilde uygulanmalıdır. Squata çok benzer olmasının yanında benzer derecede etkili olan bu hareket bacaklarınızın istenilen derece güçlü ve güzel görünmesi yolunda önemli bir yer taşır.

Lunge

Bu bacak egzersizi de oldukça faydalı olan ve sadece ev koşullarında uygulanabilecek hareketlerin arasında yer almaktadır.

Lunge uygulanırken tıpkı squatta olduğu gibi eller yanlarda bir duruş benimsenir. Bir bacak öne doğru bükülür ve diğer bacak yere değecek kadar aşağı indirilir.

Sonrasında bu hareket uygulanırken önde bükük bir şekilde duran bacağı hareket ettirmeden yere yakın duran bacak kalçayla birlikte gerilerek düz bir duruşa getirilir. Ardından vücut yavaşça kaldırılır ve bu onlu üçer set halinde tekrar edilir.

Step

Step egzersizi diğer hareketlere göre daha hareketli ve çoğu için daha eğlenceli olabilecek türde bir egzersizdir. Bu egzersizin uygulanması yerden 20-25 cm yükseklikteki bir platformun üstüne çıkılıp inilmesi ile gerçekleştirilir.

Bu hareket uygulanırken yine ayakta ve eller yanda dik bir duruş tercih edilir. Step egzersizini uygulamak için ayaklardan biri platformda diğere yerde bulunur. Sonrasında sırasıyla bir ayak yere diğer ayak platforma çıkarılır.

Step egzersizi aynı anda iki bacağı birden çalıştırır ve hem kilo vermek isteyenler hem de bacaklarını kuvvetlendirmek hususunda harekete geçenler için önemli bir yer tutar. Bu egzersiz de tıpkı diğer egzersizler gibi ev konforunda kolaylıkla uygulanabilir bir nitelik taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir