Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Hayatın Boyunca Fit Kalmak İçin Ata Bin!

Beklide birçok kişinin çok az duyduğu fakat hayatımıza çok büyük etkileri at binme sporu, size ve vücudunuza her anlamda fayda sağlar. Binicilik sporu psikolojik, sosyolojik ve fiziksel anlamda kendinizi çok daha hissetmenizi sağlar. Üstelik yine pek bilinmese de kaslarınızı geliştirme noktasında da büyük bir rolü vardır. Buna bağlı olarak binicilikle uğraşanlar oldukça fit bir görünüme sahip olur.

At Binme Sporunun Faydaları

At binme sporunun faydalarından söz etmek gerekirse, uzunca bir liste çıkarmak gerekebilir. Temelde biniciliği vücudumuza sağladığı yararları şöyle sıralayabiliriz;

 • Kontrol mekanizmanız gelişir.
 • Profesyonel bir binici zamanla atıyla güven ilişkisi kurar, bu da sosyal hayatını olumlu etkiler
 • Temiz havada yapılan bir spor olması nedeniyle, kendinizi çok daha iyi hissederseniz.
 • Kan dolaşımınızı ve solunum sisteminizi düzenler
 • Atın üzerinde özgürce koşturabilmek, size kendinizi iyi hissettirir.
 • Atlarla uyum sağlamaya çalışırken, birçok zorluğun üstesinden gelme bilinci yerleşir.

At Binmek Fiziksel Gelişim Sağlıyor

Fiziksel olarak birçok anlamda gelişim sağlayan binicilik sporu aynı zamanda fiziksel anlamda gelişirken eğlenmenizi sağlar. Binicilikle uğraşanlar oldukça fit bir görünüme sahip olduğu dikkatinizi çekmiş olabilir. Buna bağlı olarak yapılan egzersizin vücutta çalıştırdığı birçok kas sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Yönetim esnasında kol kaslarınız çalışır. Zaman zaman ağırlığınızı bacaklarınıza vermek zorunda kalabilirsiniz ve bacaklarınız çalışır. Bu da sizin daha güçlü bir kas sistemine sahip olmanızı sağlar.

At Binmenin Psikolojik Faydaları

At binmenin psikolojik anlamda ciddi faydalar sağladığını belki önceden de duymuşsunuzdur. Bu konu oldukça sık gündeme geldi. Henüz fikriniz yoksa, at binmenin psikoloji üzerinde yarattığı faydaları şöyle sıralayabiliriz;

 • At binmek, insanda mutluluk hissi uyandırır. Buna bağlı olarak daha pozitif hissedersiniz.
 • Kendinize olan güveninizi, ata bindikçe arttırırsınız. Çünkü kendi kendinizin ellerindesinizdir.
 • Çocuklarda okuma gelişimi üzerine bir etkisi vardır ve psikolojik anlamda geçirdikleri eğitim sürecine ciddi katkılar sağlar.
 • Zihinsel olarak farklı dünyaya gelen çocukların atlarla iletişim kurması, gelişim süreçlerinde büyük rol oynar.

Biniciliğin Çocuk Gelişimindeki Etkileri

Çocuk yaşlarda bu sporla uğraşmaya başlamak, o çocuk için bir ayrıcalık olacaktır. Çünkü gelişim sürecini diğer çocuklara göre çok daha sağlıklı tamamlayabilir. Binicilik sporuyla erken yaşta tanışanların hayatında, bu sporun yarattığı olumlu durumlar şöyledir;

 • Ata binen çocuklar daha sakin olur
 • Stres durumlarında azalma görülür
 • Kendinden daha büyük bir canlıyı kontrol edebilmenin verdiği özgüven ile sosyal becerileri artar.
 • 4 – 6 yaş arasındaki çocukların ince motor gelişimine katkı sağlar
 • Atlar çocuklarla daha iyi anlaşır

Binicilik Vücutta Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Binicilikle uğraşan birisi, neredeyse vücudundaki her yeri çalıştırabilir. Kolların ve bacakların çalışmasının yanı sıra, sırt, bel gibi kas gruplarınızda binicilik esnasında çalışır. Özellikle üst bacak kaslarınız, binicilikten en çok etkilenen bölgeniz denilebilir. Bununla beraber beyin fonksiyonlarınızda ata binerken çok daha iyi faaliyet gösterir. Beyne giden kan miktarında artış olur. bacaklarında çarpıklık sorunu olanların bacakları binicilikle düzelebilir.

At Binme Sporu ile Her Yaşta Uğraşabilirsiniz

At binmek için küçük ya da büyük olduğunuzu düşünmeyin. Bu sporla uğraşmak için merak etmeniz ve denemek istemeniz yeterlidir. Yaşınız kaç olursa olsun at binme sporuyla uğraşabilirsiniz. Küçük yaşlarda başlamak daha etkili olsa da yaşınız olgunlaştıktan sonra da fırsatınız varsa bu sporu mutlaka denemelisiniz.

Atlar Sosyalleşmenize Yardımcı Olur

At binerken atınızla kurduğunuz iletişim, size sosyal hayatınızda çok büyük fayda sağlar. Bunu yetişkinken yapabildiğiniz gibi, eğer küçük yaşlarda atlarla iletişim kurma şansınız varsa, çok daha şanslısınız demektir. Atlar kendilerinden anlamanızı ister. Bu da sizin iletişim yönünüzü kuvvetlendirir ve sosyal becerinizi arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir