Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Haydi, Eller Havaya Aerobik Zamanı!

Kelime anlamı “Oksijen ile” demektir. Aerobiği spor salonlarında grupça yapılabileceği gibi evde internetten açtığımız video eşliğinde tek başımıza da yapabiliriz. Grupça yapılanın kesinlikle daha eğlenceli olduğunu düşünürsünüz çünkü tek yapıldığında sıkılma ihtimalimiz çok yüksek olabiliyor. İlk olarak Dr. Kenneth H. Cooper tarafından 1960’lı yıllarda geliştirilmiştir. Step aerobik olarak da bilinebilir. Müzik eşliğinde yapılması motivasyonunuzu daha da arttırır.

Çok Faydalı!

Sadece fiziksel değil ruhsal olarak da çok iyi gelen bir spor türüdür. Kelime anlamından da anlaşıldığı gibi fazla miktarda oksijen harcanmasını gerektiren bir egzersiz türüdür. Ara verilmeden yapılır. Vücudumuzu yorarak daha da dayanıklı hale gelmesini sağlar. Tabi ki ara verilmeden yapıldığı için çok uzun süreler yapılmaması lazımdır. Fazlası fayda yerine zarara dönüşür. Kalp krizine bile yol açabilir. Bu spor türünden faydalanmanın en iyi yolu, düzenli olarak yapmaktır. Sadece aerobik yaparak kilo verip sağlıklı olmayı beklememelisiniz. Çünkü beslenmenizi düzeltmeden bunu yapmanız mümkün değil. Kas kaybetmeden yağ yakmanızı sağlayan spor türlerindendir. Sadece kilo vermek için değil ruh sağlığınız için de aerobik yapmalısınız.

Nefes Nefese Kalıyorum!

Kötü alışkanlığım yok, öyle çok da fazla kilom yok ama biraz yokuş veya merdiven çıkınca nefes nefese kalıyorum, ne yapmalıyım? Hemen aerobik yapmaya başlamalısınız. Aerobik sizin dayanıklılığını arttırır ve zamanla yorulmanız da azalır. Sporun ilk haftası her yerinizin ağrıdığı zamanları hatırlayın. Bu süreyi daha kısaya indirmek için aerobik yapmalısınız. Nefes nefese kalmanızın sebebi dayanıklılığınızın çok düşük olmasıdır. Güçlendikçe bu durumda da kurtulursunuz. Tabi ki 1 gün spora gidip 5 gün gitmezseniz bu durum düzelmeyecektir. En az 3 gün olmak koşuluyla düzenli olarak yapmalısınız. Eğer düzenli aerobik yaparsanız, yokuşları ve merdivenleri çıkmak size artık daha kolay gelecek. Bunun nedeni ise gün geçtikçe akciğerinizin kabiliyetinin artmasıdır. Yağ yakmanızı çok kolaylaştırır.

Yağ yakmak öyle kolay bir olay değildir. O yüzden sabırsız davranmamalısınız. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek ve zumba yapmak da aerobik egzersizlerindendir. İçlerinden en çok sevdiğinizi, size uyan hangisiyse seçip hemen spora başlayabilirsiniz. Aerobik yapmak bizi stresten kurtarır. İş çıkışı yapacağınız 1 saatlik aerobik sizi çok rahatlatacaktır. Genel olarak zaten spor yapmak öz güvenimizin artmasına yardımcı olur. Serotonin hormonu için çikolatayı değil sporu tercih edin. Biliyorum çikolata daha güzel ama her gün yemek yerine haftada bir yemeyi tercih edebilirsiniz. Depresyonda olan bireyler için de doktorlar egzersiz öneriyor. Aerobik sporu aynı zamanda kalp içinde bulunan damarların yenilenmesini sağlar. Metabolizma hızınızı kesinlikle arttırır. Zaten hızlı metabolizma demek hızlı yağ demektir. Sonra gitsin kilolar. Kas yapısını geliştirir. Kemik yapısını güçlendirir. Kolesterole ve şekere de iyi gelir.

Ben Yorulmaya Gelemem!

Spor yapınca tabi ki kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Ama ilk haftalarda bunu beklemeyin. Islak odunla dövülmüş gibi olacaksınız. Ama bunlar geçecek. Sadece sabırlı olmanız gerekiyor.

Gitti Motivasyonum İşte!

İstiyoruz ki 1 gün brokoli yiyince 2 gün spora gidince hemen dal gibi olalım. Aslında çok haklısınız. Yıllarca yedik hamburgerleri sonra o brokoliyi yediğimiz an incecik olmalıyız. Ama maalesef sistem böyle işlemiyor. Sabırlı olmaya devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir