Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Her Gün 20 Dakika İle Daha Güçlü Kaslar

Kaslarımızın gün içerisindeki her aktivite de bize eşlik etmektedir. Çok çalıştığınız da kendinizi yorgun hissetme sebeplerinizden biri kaslarınızın da yorulmasıdır. Yahut bazı günler çok fazla hareket etmeseniz dahi kendinizi çok bitkin ve halsiz hissedebilirsiniz. Bunun temel sebebi ise yine kaslarınızın gerilmesi ve zorlanmasıdır. Kas yorgunluğu en aza indirmek ve kaslarınızı güçlendirerek yaşam kalitenizi ve enerjinizi arttırmanın yollarından biri düzenli spordan geçmektedir. Spor yapacak vakti kendinizde bulamıyor iseniz sporu evinize getirebilirsiniz. Sizlere önereceğimiz hareketleri her gün yaparak kaslarınızı güçlendirmeniz mümkündür.

En Temel Egzersiz: Plank

Kasların güçlenmesi için evde yapılabilecek en temel egzersiz plank hareketidir. Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan düz bir zemin üzerinde yapılabilir oluşu ile çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kaslarınızın gücünü test etmek istiyorsanız yine bu hareketi önerebiliriz. Tüm vücudu çalıştıran egzersiz için öncelikle yüz üstü zemine uzanın ve dirseklerinizden ve ayak parmaklarınızdan güç alarak yere paralel bir şekilde kendinizi kaldırın. Burada kalçanızın yukarıda da olmamasına özen gösterin. Ardından durabildiğiniz kadar bu şekilde durmaya çalışabilirsiniz. Sırt kaslarınızın gerildiğinizi ve karın kaslarınızın kasıldığını hissedene kadar durabilirsiniz. İlk defa deneyecek iseniz dilerseniz dizlerinizi de yere koyabilir ve kuvvet alabilirsiniz. Süreli ilerleyerek kaslarınızdaki güçlenmeyi ölçebilirsiniz.

Fitness’ın En Gözdesi: Squat

Ekipmanınız var ise ağırlıklı squat yapmanızı önermekler birlikte yine hareketi uygulamak için düz bir zemin yeterli olacaktır. Türkçe karşılığı çömelme olan bu hareket özellikle kalça ve basen bölgelerini çalıştırmaktadır. Egzersizi uygulamak için ayaklarınızı omuz hizasında açın ve kalçanızı geriye atın. Beliniz ve omuzlarınız dik duracak şekilde dizlerinizi bükerek eğilin ve yeniden kalkın. Hareketin püf noktası olabildiğince eğilmektir. Ancak belinizi bükmeden ve dizlerinizi çok fazla yormadan uygulama yapmanız doğru olacaktır. Dizlerinizde sağlık problemleriniz var ise squat yapmadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşün.

Herkese Uygun Hareket: Şınav

Tüm vücut egzersizlerinden biri de kuşkusuz şınavdır. Yine ekipmansız olarak evinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Doğru şınav için öncelikle yüz üstü matınıza ve halıya uzanın ve ellerinizi yere değdirerek kollarınızı gererek yükselin. Ardından dirseklerinizi kırarak zemine doğru yaklaşın ve yeniden yukarı doğru kendinizi kaldırın. Belinizde herhangi bir sağlık sorunu var ise dilerseniz ayaklarınız yerine dizlerinizden kuvvet alabilirsiniz. Şınavı çekerken karın kaslarınızın gerildiğini ve sırt kaslarınızın ısındığını hissetmeniz gerekmektedir. 20 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Evde Kullanabileceğiniz Ekipmanlar

Kaslarınızı güçlendirmek için evinizde günlük hayatta kullandığınız birçok objeyi spor içinde kullanabilirsiniz. Örneğin step tahtası olarak alçak bir sandalye veya masa işinizi görebilir. Üzerinde sayılı adımlarla çıkıp inerek bacak kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Ağırlık çalışmak istiyor ancak dumbell yok ise su şişelerini doldurarak ağırlık kaldırabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki spor için üretilen ekipmanlar egzersizin daha kolay ve daha doğru yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebepten www.sportive.com.tr ihtiyacınız olan ekipman desteğini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir