Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Her Gün Spor Yapılır mı?

Spora ister yeni başlayın ister daha önce başlamış olup da kendinize bir türlü anlatamadığınız detayların içinde boğulun herkesin aklına bu soru gelir. Her gün spor yapılır mı? Her gün spor yapmaya istekli olabilirsiniz. Veya haftada kaç gün spor yapmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu soruyu en iyi siz bilirsiniz. Bedeniniz ve metabolizmanız ne kadar spor yapmanıza izin veriyorsa o kadar spor yapabilirsiniz. Sorunuza en doğru cevabı bulabilmek için sizlere birkaç önemli noktayı göstereceğiz.

Hangi Sporu Yaptığınız Önemlidir

Spor programı oluşturmak veya var olan programınızın doğruluğunu sorguluyorsanız öncelikle ne yaptığınızı önemsemelisiniz.  Örneğin tempolu yürüyüş, tempolu koşu veya yüzme sporu her gün yapılabilirken ağır kas antrenmanları gerektiren sporlar veya tenis gibi kondisyon isteyen sporları her gün yapmanız doğru olmayacaktır. Eğer spora yeni başlayanlardansanız egzersizlerinizi kısa süreli tutup haftada 3-4 gün program uygulamanız daha doğru olacaktır. Vücudunuz alıştıktan sonra egzersiz programınızı yavaş yavaş attırabilir ve fazladan bir gün daha ekleyebilirsiniz. Sporu yaptığınız günlerde ki yorgunluğunuz sizin günlük yaşamınızı kısıtlıyorsa yaptığınız spor size ağır geliyor demektir ve egzersizleri hafifletmek gerekir. Alıştıktan sonra ise her gün spor yapabilir ve uzun yıllar fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Unutmayın Kaslar Antrenmanda Gelişmez

Eğer kaslarınızı geliştirmek için ağır antrenmanlar yapıyorsanız bilmelisiniz ki kaslarınız dinlenirken gelişir. Kaslar egzersiz sıradan gelişme göstermez egzersiz ile kaslarınız parçalanır ve düzenli egzersiz ile tekrar bir araya gelir ancak bu kez daha güçlü ve daha geniş bir şekilde.  Eğer her gün ağır antrenman yaparsanız kaslarınız sürekli parçalanacak ancak birleşmeye vakit bulamayacaktır. Böylece istediğiniz gelişim daha uzun süre alırken sürekli enerji sarf etmiş olacaksınız. Bu sebepten ki örneğin bacak kaslarınızı geliştirme hareketini yaptıktan 48 saat içinde tekrar aynı hareketi yapmayın. Bu süre içinde parçalar birleşecek ve siz yeniden ayırdığınızda daha çabuk güçlenecektir. Diğer yandan ise aynı kası çok fazla yorar ve çalıştırırsanız sakatlık yaşama durumunuz da ortaya çıkacaktır. Eğer her gün spor yapmak istiyorsanız mutlaka bir program hazırlayın ve kaslarınızı her gün yormayın.

Kararlı Olun Ama Asla Acele Etmeyin

Spor yaparken istikrarlı davranmak her şeyden önemlidir. Özellikle spora yeni başlıyorsanız yıllarca spor yapmadığınız ve vücudunuzu esnetmediğiniz için ters bir hareket ile çok kolay sakatlanabilirsiniz. Gündelik hayatınızda olumsuz etkilenmemek için ve uzun vadede sporu hayatınıza katmak için temposu giderek artan bir program yapılmalıdır. Yapacağınız spora göre değişkenlik göstermekle birlikte başlangıç için 3 gün idealdir. Başlangıçta diğer insanlar kadar iyi ilerlemiyor olmakta sizi yıldırmasın. Moralinizi bozmayın ve ufak adımlarla kendinizi geliştirmeye çalışın.

Eğer bir salonda spor yapacaksanız 3 gün yeterlidir ve bu günler peş peşe olmamalıdır. Yukarıda söz ettiğimiz gibi kaslarınızın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Gün aşırı spor salonuna gitmek kısa sürede sizi sporun içine dahil edecek ve kas gruplarınızın daha fazla çalışması için zemini hazırlamış olacaksınız. Başlangıçta birçok hareketi yanlış yapacaksınız. Bunlar sizi yıldırmasın ve tek tek aletleri deneyerek etki alanlarınızı dinleyin ve hocanız ile paylaşın. Eğer arka kasınız çalışacak ise hareketi doğru yaptığınızdan emin olmak için arka kasınızın yerini bile sormaktan çekinmeyin. Asla tek bir bölgeye odaklanmayın. Beden bir bütündür ve tek bir yerde ki gelişme düşündüğünüz kadar iyi durmayacaktır. Tek bir bölgeye odaklanmak yerine bütün olarak gelişme göstermeniz çok daha doğrudur. Bölgesel olarak geliştirmek veya değiştirmek istediğiniz yer için ise ek bir çalışma programı oluşturabilirsiniz ancak yine unutmayın bütüne yayılmadan istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

Yukarıda yer alan etkenler ile her gün spor yapıp yapamayacağınıza karar verdikten sonra doğru kıyafet ve ekipmanlar ile spor yapmanın istediğiniz sonuca ulaşmanız da önemli etki edeceğini unutmayın. http://www.sportiveturkiye.com/ ile aradığınız tüm ekipmanları birçok marka seçeneği ile bulabilir ve dilerseniz taksit ile satın alabilirsiniz. Hayatınıza spora dahil ederek düzenli ve dengeli beslenerek istediğiniz değişikliklere ulaşırken zihinsel olarak da rahatladığınızı fark edeceksiniz. Ancak unutmayın sağlığınız her şeyin üzerindedir ve hayal ettiğiniz vücuda ulaşmak için kendinizi zorlamayın zaman ve istikrar ile istediğiniz bedene spor ile kavuşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir