Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Her Gün Spor Yapmak Doğru Mu?

Spor yapmayı hayatınıza düzenli olarak oturtmadıysanız veya spora yeni başladıysanız haftada kaç gün spor yapacağınız oldukça önemlidir. Bir heves ve hedefinize kısa sürede ulaşmak için her gününüzü spora ayırmak istiyorsanız yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişebilir.

Spor Dalının Vücudunuza Yatkınlığı Önemlidir

Spora yeni başladıysanız hangi sporu yaptığınızı düşünmelisiniz. Çünkü yapacağınız spor dalı rutininizi veya programınızı oluştururken size yol gösterecektir. Örneğin eğer yüzüyor ya yürüyüş yapıyorsanız her gün yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak tüm vücut egzersizleri, fitness veya ağırlık çalışıyorsanız aralıklı spor yapmak gerekmektedir. Yahut ağır antrenman gerektiren bir spor dalına başlayacak ve her gün spor yapmak istiyorsanız antrenmanlarınızı hafifleterek diğer günlere de yayabilirsiniz. Yeni dönemlerde vücudunuz antrenmanlardan yorulacak ve kas ağrılarınız ortaya çıkacaktır bu sebepten birkaç hafta hafif egzersizler yaparak beden tempoya alıştıkça seviyesini arttırmak daha sağlıklı bir uygulamadır. Bu durumun bir de psikolojik kısmı vardır ki birden çok fazla antrenman yapar ve kendinizi yeterli görmezseniz motivasyonunuz düşebilir. Bu durumda da spor hayatınızın uzun süreli devam etmesi beklenemez. Sporu her gün yapmak yerine kademeli olarak yaymak hayatınızın bir parçası haline getirmenize de yardımcı olacaktır.

Kasların Dinlenmeye İhtiyacı Vardır?

İnsan varlık olarak hareketli bir mekanizmadan oluşmaktadır ancak dinlenmeye ihtiyacımız olmasaydı uykunun var olmayacağını hiç düşündünüz mü? Tıpkı bu sebepten kaslarında dinlenmeye gereksinimi vardır. Orta ve ağır şiddetli antrenmanlar yapıyorsanız kaslarınızın mutlaka dinlenmesi gerekir çünkü gerçek kas gelişimi bu süreçte oluşmaktadır. Kaslar antrenman sırasında parçalanmakta ve dinlenme sürecinde yeniden toparlanarak güçlenmelidir. Kaslarınızı sürekli çalıştırdığınız ise bu birleşim ve yeniden oluşum için vakit bulamayacağından ilerleme daha yavaş ve daha sancılı olacaktır. Ağır antrenmanlar sonrasında uzmanlar 2 gün dinlenilmesi gerektiğini tavsiye etmektedir.

Sakatlıkların Önü Açılıyor

Büyük fabrikalara baktığınız zaman 7/24 çalışır gözükürler ancak bu üretim her zaman aynı makineden çıkmaz ve dönüşümlü olarak makineler dinlendirilerek çalıştırılır. İnsan vücudu da bir makineye benzetilecek olursa ve sürekli çalıştırılması yıpranmasına, incinmesine ve kırıklara sebep olabilir. Haftanın her günü ağır antrenmanların yapılması sakatlıkların olma ihtimalini çok arttırmaktadır. Siz her gün mutlaka spor yapacağım diyorsanız programınızı değiştirmelisiniz. Bunun için farklı bölgeleri seçebilirsiniz. Örneğin bir gün üst bölge çalıştırırken diğer gün alt bölge çalıştırarak kaslarınızı çok zorlamamış olurken dinlenmesi içinde zaman yaratabilirsiniz.

Yaşamınıza Uygun Bir Program Önemlidir

Sporu düzenli yapabilmenin ilk ve en önemli kuralı hayatınıza uygunluğudur. Uzun bir süre spor yapmadığınız bir dönem geçirmişseniz kas gruplarınızın da ağrısı ve sosyal hayatınızı da etkilemesi ile sporu bırakma evresine beklediğinizden yakın gelebilirsiniz. Bu sebeptendir ki spor için hayatınızdaki diğer şeyleri götürmek yerine spora yer açmalısınız. Bunun için en uygun süre haftada 3-4 gündür. Aralıklı olarak haftada 3 gün spor salonuna gitmek size diğer aktiviteleriniz içinde zaman bırakırken ayrıca uzmanlarında tavsiye ettiği gibi kaslarınızın da dinlenmesine imkân sağlar. Aksi halde sporunuz mutlaka aksayacak ve araya zaman girmesi ile yeniden bahanelere sığınarak veya motivasyonunuzu kaybederek spordan uzaklaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir