Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Her Sporun Hazırlık Aşaması Başkadır!

Spor hayatın bir parçasıdır. Modern çağda spor yapmak kişinin benliğine ve bedenine duyduğu saygıyı göstermektedir. İnsan bu dünyada etten ve kemikten var ise spor bu dünyadaki bağlarımızın güçlendirilmesidir. Zinde bir vücut ve sağlıklı bir yaşam için spor yapılmalı ve kişi spor için vakit ayırmalıdır. Spor yaparken yaptığınız spor dalının hareketlerini ve kıyafetlerini ne kadar önemsiyor iseniz hazırlık dönemi de bir o kadar da önemsenmelidir. Spordan önce yapılan en iyi hazırlık ısınma hareketleridir. Spordan önce yapılacak olan bu egzersiz antrenmandan alınan verimi arttırırken aynı zamanda sakarlıkların da yaşanma ihtimalini azaltacaktır. Bilinen ısınma hareketlerinin yanında her spor dalının kendine has özellikleri de bulunmaktadır. Yaptığınız spor dalına göre nasıl ısınmanız gerekiyor merak edenler için detaylar yazımızda.

Fitness Çalışanlar Nasıl Hazırlanmalı?

Fitness çalışırken kaslarınız oldukça ön plandadır ve antrenmandan önce kaslarınızın ısınmasını ve gevşemesini sağlamak gerekir. Ağır antrenmanlar yapıyor iseniz ısınma hareketlerine antrenmanınız kadar önem vermelisiniz. Antrenmandan alacağınız verimi arttırmak için bacaklarınızı ve belinizi esnetecek olan hip circles hareketini yapabilirsiniz. Yahut dilerseniz ip atlayabilirsiniz. Bu sayede neredeyse tüm vücut antrenmana hazırlanmış olacaksınız. Eğer her zaman tüm vücut antrenmanları yapmıyorsanız bölgesel ısınma hareketleri de bulunmaktadır. Örneğin üst vücut çalışacaksanız omuzlarınız için ekstra ısınma hareketleri yapabilir veya alt gövde çalışacaksanız ağırlık squat ile kaslarınızı esnetebilirsiniz.

Ağırlık Antrenmanları Öncesinde Hazırlık

Ağırlık antrenmanlarında ısınma hareketlerinin değeri çok daha fazladır. Çünkü burada temel amaç yağları eritmek ve kasların gelişmesidir. Uyku düzeninizden, öğünlerinize ve günlük hayatınızın her alanında bu program uygulanmalıdır. Kaslarda yırtık oluşmaması ve kasların gelişimini arttırmak için ısınma egzersizleri kilit bir noktadadır. Ağırlık çalışıyorsanız en önemli ısınma hareketiniz her zaman şınav olmalıdır. Tüm şınav çeşitlerini uygulayabileceğiniz gibi antrenmanda üst bölgede çalışacaksanız daha hafif bir ağırlık ile kollarınızı ve omuzlarınızı esnetebilirsiniz. Omuz ve sırt çalışmak istediğin gün omuzlarınız ile yük kaldırarak yine ısınabilirsiniz. Bacak antrenmanı günü fitness yapanlar gibi squat yapabilirken dilerseniz bacaktan ağırlık kaldırarak ve bacaklarınızı kendi ağırlığınızda esnetebilirsiniz.

Yürüyüş ve Koşu Önce Hazırlık Aşamaları

Yürüyüş ve koşu antrenmanları öncesi kan akışını hızlandırmak ve nabzı yükseltmek performansınızı ciddi şekilde etkileyecektir. Bu sebepten koşuya başlamadan önce mutlaka hazırlık gerektirmektedir. Öncelikle bacaklarınızı çalıştırmalısınız. Buts kick veya side running hareketleri koşmadan önce size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir. Uzun mesafe ve orta tempoda koşu veya yürüyüş gerçekleştirecekseniz eğer enerjinizi daha dikkatli kullanmalısınız. Bu sebepten öncelikle yavaş yavaş ağır adımlar ile başladığınız antrenmanda giderek ivmelenmek en iyi hazırlık olacaktır.

Antrenman Öncesi Hazırlığın Önemi

Isınma çalışmaları yaparak eklemleriniz etrafında birleşen dokuların çözülmesini ve dokuların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Kasların gelişmesini sağlamak için esnekliğini koruması şarttır. Ayrıca kaslarınızı çalıştırırken darbelere ve zedelenmelere karşı normal döneme göre çok daha açıktır. Bu hareketler ile kaslarınızın sağlığını da korumuş olacaksınız. Isınma hareketlerini uygularken dilerseniz günlük antrenmanınızın hafifleştirilmiş versiyonunu da uygulayabilirsiniz. Sağlıklı ve bol sporlu bir gün dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir