Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Hızlı Basen Eritme Hareketleri

Hızlı Basen Eritme Hareketleri; Basen bölgesi bel ve kalça arasında kalan üst bacakları da kapsayan vücudun öne çıkan bölümlerinden biridir. Özellikle kadınlar için bu bölge en fazla yağlanan alanlardan biriyken görsel açıdan fazla olması bireyleri mutsuz etmektedir. Basen bölgesindeki fazla yağlar çözümsüz değildir. Etkili ve basit egzersizler ile basen bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkündür. Basenlerinizden şikayetçi iseniz ve kısa sürede basen bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yağ Yakar Squat

Basen bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak için en etkili egzersiz squat olacaktır. Squat sadece basen bölgesi değil bel ve bacaklarında sıkılaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca doğru bir squat karın kaslarının da güçlenmesini ve sıkılaşmasını sağlayacaktır. Squat yaparken dikkat edilmesi gereken ilk husus hareketi doğru yapmaktır.

Çünkü yanlış bir duruş egzersizin etkisini azaltırken aynı zamanda sakatlanmaya ve bölgesel ağrı çekmeye neden olabileceğinden dikkat etmek gerekir. Doğru hareket için öncelikle bacaklarınızı omzunuza paralel olacak şekilde açın ve kollarını öne doğru uzatın. Ardından dizlerinizi bükerek kalçanızı geriye alın ve karın kaslarınızı sıkın. Yere doğru çömelin ve birkaç saniye bekledikten sonra dik pozisyona geçebilirsiniz. Yapılan en büyük hatalardan biri hareket esnasında sırtınızın dik durması ve dizlerinizin de eğilme açısı ayak uçlarınızın geçilmemesidir. Yeni egzersize başlayacak iseniz günde 10 tekrar yeterli olacaktır.

Hızlı Basen Eritme Hareketleri
Hızlı Basen Eritme Hareketleri

Hızlı Basen Eritme Hareketleri; Bacaklar Yana

Basen yağlarından kurtulmak için etkili diğer bir egzersiz ise yan bacak kaldırma hareketidir. Bu hareket sadece basen değil dış ve iç bacak kaslarının güçlenmesi için etkilidir. Basenlerinizin sıkılaşması için öncelikle matınızı serin ve üzerinde uzanın ardından bir yana doğru dönün ve üst bedeninizi olabildiğince yukarı kaldırın. Kalçanızı ve karnınızı sıkarak dizlerinizi hiç bükmeden yukarı kaldırıp indirin. Her iki bacak içinde 15 tekrar yapmanın yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise öncelikle zeminin düz olması ve bacakların bükülmemesidir.

Alt Bölge için Lunge Run

Kalça, basen ve bacak bölgesini sıkılaştırmak için Lunge run hareketi oldukça etkilidir. Doğru hareket için ayaklarınızı omuz genişliğinde açtıktan sonra bir bacağınızın dizi yere gelecek şekilde büyük ve diğer bacağınız ise öne doğru taban yerde bükülmelidir. Burada birkaç saniye kaldıktan sonra diğer bacağınızı da tekrarlayabilirsiniz. Her iki bacak içinde yaklaşık 10 tekrar yapmanız yeterlidir.

Hızlı Basen Eritme Hareketleri; Köprü Hareketi

Köprü hareketi en etkili basen sıkılaştırma hareketlerinden biridir. Köprü hareketi karın kasları, uyluk, kalça ve basen bölgesini sıkılaştırmak için tercih edilebilir. Köprü hareketi kolay gibi görünen ancak incelik isteyen bir egzersizdir. Hareketi doğru yapmak için öncelikle düz bir zemine veya matınıza sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı yere sabitleyin. Ayak tabanlarınız zeminde olmalı ve dizleriniz yukarı doğru kıvrılmalıdır. Ardından ayaklarınızı kalçanız hizasında açın ve belinizi sakin bir şekilde yukarı doğru kaldırıp indirin. Kalçanızı indirip kaldırırken karın ve kalça kaslarınızı sıkmayı ihmal etmeyin. Omuzlar ve ayaklar her zaman sabit kalmalı ve sadece orta bölge hareket etmelidir. Başlangıç için 20 tekrar yeterlidir. Sizlere önerdiğimiz etkili dört hareket ile basen bölgesinde istenmeyen yağlardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ayrıca egzersiz yaparken ihtiyacınız olan her türlü ihtiyacınız için www.sportive.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.