Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

İnce Bacaklar İle Fit Görünüm Nasıl Elde Edilir?

İnce Bacaklar İle Fit Görünüm Nasıl Elde Edilir; Kişinin tüm bedenini taşıyan ve hareket özgürlüğü sağlayan bacaklar ve sağlığı oldukça önemlidir. Bacakların görünümü ise kişinin genel vücut tipi ve form görünümü için çok önemlidir. Bacakları ince ve sıkı olan bir kişinin formu çok daha iyi dururken çok daha fit bir görünüm elde edecektir. Erkekler bu konuda daha şanslı bir konumda sayılırken özellikle kadınlar bölgesel fazlalıklardan sıklıkla şikâyet etmektedir ve ne yazık ki bacak inceltme sanıldığı kadar kolay da değildir. Düzenli hareket ve doğru egzersiz programı ile günden güne bacaklarınızı sıkılaştırabilirsiniz. Bacakların sıkılaştırılması da önemli bir husustur ki özellikle orta yaştan itibaren bacaklarda selülit oluşumu görülmekte olup kişinin güzel görünmesini engellemektedir. Bacaklarınızı inceltmek ve sıkılaştırmak için sizlere önerdiğimiz egzersizleri düzenli yapmalısınız. Bacak incelten egzersizlerin detayı yazımızdadır.

İnce Bacaklar İle Fit Görünüm Nasıl Elde Edilir; Squat ve Zıplayan Squat

Bacak ve basen bölgesi deyince akla ilk gelen ve en etkili egzersizlerden biri squat hareketidir. Bacaklarınızı omzunuza paralel açarak omurganızı dik tutarak ellerinizi karşıya doğru uzatarak çömelip kalkarak doğru ve etkili squat egzersizi yapabilirsiniz. Klasik squatın yanında yeni nesil egzersizlerden biri de jump squat olarak bilinen harekettir. Bu egzersiz karın kaslarınızı kalça kaslarınızı ve bacak kaslarını sıkılaştırmaktadır. Zıplama squat egzersizi için öncelikle düz bir zeminde dik bir şekilde durun ve ayaklarınızı omzunuza paralel gelecek şekilde açın ardından omurganız dik kalçanız geride şekilde yani klasik squat gibi konumlandıktan sonra çömelin ve hızlı bir şekilde zıplayarak yukarı doğru çıkın ve ardından yeniden squat yapar gibi çömelin. Hareketi yaparken karın kaslarınızı sıkmayı da ihmal etmemelisiniz.

İnce Bacaklar İle Fit Görünüm Nasıl Elde Edilir
İnce Bacaklar İle Fit Görünüm Nasıl Elde Edilir

Üst Bacağı Sıkılaştırma Hareketi

Kalça ve üst bacağınızı çalıştıran etkili hareketlerin başında gelmektedir. Oldukça basit olan bu egzersizi 7 tekrardan 3 set şeklinde yapabilirsiniz. Hareket için öncelikle ayağınızdan birini geriye doğru uzatın ve karın kaslarınızı da gererek bir bacağınız gerideyken kendinizi yukarı doğru konumlandırın. Ardından diğer ayağınız gerideyken hareketi tekrarlayın.

İnce Bacaklar İle Fit Görünüm Nasıl Elde Edilir; Glute Bridge Hareketi

Bacak, arka bacak, kalça ve sırt bölgesini çalıştıran hareketlerden biri de glute bridge hareketidir. Bu eğersiz 10 tekrardan 3 set şeklinde yapılarak bacakların sıkılaşmasını sağlamaktadır. Doğru hareket için öncelikle sırt üstü yatın ve başınızı yere konumlandırın. Ellerinizi iki yana koyun ve avuç içleriniz de yere değecek şekilde dizlerinizi bükün. Ayaklarınızdan güç alarak kalçanızı kaldırın ve kalçanızı dizlerinizle aynı seviyeye getirip birkaç saniye bekledikten sonra hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Beslenme Programının Önemi

İnce bacaklara sahip olmak için yapılması gereken önemli koşullardan biri de beslenme programıdır. Egzersiz düzeniniz ne kadar düzenli olursa olsun iyi bir beslenme programınız yok ise yetersiz kalacaktır. İncelmek ve sıkılaştırmak istiyorsanız en az egzersiz kadar dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de yağsız ve az karbonhidratlı gıdalar tüketmektir. Size enerji veren mineral ve vitamin tüketimine de özen göstererek sıkılaştırmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca günlük tüketilmesi gereken su miktarı da vücudun ödem oluşturması için gereklidir. Sizlere önerdiğiniz üç egzersiz ve beslenme programı ile ince bacaklar ile formda bir görüntü sağlayabilirsiniz.