Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

İp Atlayarak Zayıflamak Mümkün Mü?

İp Atlayarak Zayıflamak Mümkün Mü; Pratik, etkili ve verimli bir spor arıyorsanız evinizde veya işyerinizde dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar ip atlayabilirsiniz.

Ayrıca sadece satın alacağınız bir ip ile yapılacağından maddi olarak da sporcuyu yormamaktadır. İhtiyacınız olan boyunuza, kilonuza ve alanıza uygun bir ip ile size özel bir program oluşturarak yağ yakmanız mümkün olacaktır. İsterseniz açık alanda isterseniz evinizde veya ipinizin yanında olduğu her an etkili spor yaparak kilo verebilirsiniz. İp atlayarak kilo vermek istiyorsanız tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Doğru İp Atlama Nasıl Olmalıdır?

İp atlarken öncelikle kaymayan bir zeminde bulunulmalıdır ve evinizde atlayacak dahi olsanız mutlaka ayağınızda yine kaymaz tabanlı bir spor ayakkabı bulunmalıdır. Ayağınızın kayması halinde düşebilir ve kendinizi sakatlayabileceğiniz gibi çıplak ayak ip atlarsanız ayaklarınızda ciddi ağrı hissedebilirsiniz.

İp atlayacağınız alan rahat hareket etmenizi sağlayacak kadar boş olmalıdır aksi takdirde çevrenizdeki bir şeyleri kırarak yine kendinize zarar verebilirsiniz. İpin doğru kullanımı için boyu boyunuza uygun olmalıdır. Uzun ip hakimiyeti zorlaştırırken kısa ip ise doğru bir atlama imkanı sunmayacaktır.

Ayağınızla ipe basarak ve tutma alanlarından iki elinizle de tutarak gergin bir şekilde atlamaya başlarken iğin boyu mutlaka omuzlarınızı geçmelidir. Doğru ip atlamak için kollarınızı serbest bırakırken beliniz ve omuzlarınız her zaman dik olmalıdır. Adım atarak atlayacak iseniz adımlarınızı düz attığınızdan emin olurken iki ayağınızı kaldırarak atlamak isterseniz dizlerinizi çok fazla kırmamaya çalışabilirsiniz. Ayak parmaklarınızdan yükselerek doğru bir ip atlama stili gerçekleştirebilirsiniz.

İp Atlayarak Zayıflamak Mümkün Mü
İp Atlayarak Zayıflamak Mümkün Mü

İp Atlayarak Nasıl Zayıflanır?

İp atlamak oldukça kalori yaktıran bir durumdur. Nabzınızın yükselmesi aynı zamanda metabolizma hızınızı da arttıracaktır ve bu durum yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Düzenli ip atlayarak kalori yakarken ayrıca beslenme programını da oluşturulmalı ve harcadığınız kalori aldığınız kaloriden az olmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenerek ve seviyenize uygun giderek artan bir tempo ile ip atlayarak zayıflamanız mümkün olacaktır.

İp Atlayarak Zayıflamak Mümkün Mü; İp Atlamanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

İp atlamak birçok kas grubunu çalıştırdığından etkisi görünenden çok daha fazladır. İp atlamak sadece zayıflamayı değil aynı zamanda vücudun dengesini ve kondisyonunu da arttıran bir egzersizdir. Hızlanan nabız ile akciğerler daha hızlı hareket eder ve vücuda daha fazla kan pompalanması ile akciğerlerdeki oksijen kapasitesi gün geçtikçe artacaktır.

Kalori yakarak fazla yağlardan kurtulurken kaslarınızın da gelişmesi mümkündür. Başlangıç olarak ip atlarken kısa molalar verilmedir bu molalar nefesinizin normal dönmesi ve nefes koordinasyonu açısından önemliyken dinlenme süresinde diyafram nefesi çalışması yaparak akciğerlerinizi daha da güçlendirebilirsiniz.

İp Atlayarak Zayıflamak Mümkün Mü; Programınız Nasıl Olmalıdır?

İp atlamaya yeni başlayacak biri iseniz iki dakikalık setler ile başlamanız tavsiye edilmelidir. Normal bir hızda iki dakika ip atladıktan sonra 3 dakika mola vererek yeniden başlarken bir hafta sonra sürenizi giderek arttırmanız tavsiye edilir. Atlama süreleri arasında mutlaka mola verilmeli ve mümkünse egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri de yapılmalıdır. Sabah saatlerinde ip atlamak metabolizma üzerinde çok daha etkiliyken kendinizi iyi hissettiğiniz her an programınızı uygulayabilirsiniz.