Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kadınlar İçin En İyi Sporlar

Kadınlar erkeklere göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. O nedenle ağır sporlar yerine esneklik ve kuvvet gerektiren sporlar kadınlar için çok daha ideal olacaktır. Jimnastik, buz pateni, pilates gibi spor dalları kadınların daha başarılı olduğu sporlar arasında yer alıyor.

Neden Spor Yapmak Gerekir?

Hem kadınlar hem erkekler hem de çocuklar için spor çok önemli bir aktivitedir. Çocukluktan başlayarak hayatınızın her döneminde spora önem vermelisiniz.

  • Spor sayesinde adele kuvvetini arttırmak mümkündür.
  • Hem esneklik hem de dayanıklılık kazanırsınız.
  • Kemik yoğunluğunuz artar.
  • Çok daha zinde olmanızı sağlar.
  • Stres ya da depresyon seviyesini ciddi düzeyde azaltır.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Kanserden korur.
  • Kondisyonunuz artar.

Hangi Yaş Aralığında Hangi Spor Önerilir?

Spor küçük yaşta başlanılması gereken bir aktivitedir. Hem alışkanlık sağlamak hem de vücudu spora alıştırmak adına bu çok önemlidir. 7 ile 10 yaş arasındaki çocuklar jimnastik, yüzme, tenis gibi sporlara odaklanması çok doğrudur. 10 yaşından büyük olan çocuklar takım sporlarına odaklanabilir. 65 yaş üzerindeki kişiler ise sadece yüzme ve yürüyüş yaparak spor hayatlarına devam edebilir.

Pilatesi Kimler Yapmalıdır?

Son yıllarda kadın ve spor aynı cümle içinde geçirildiğinde akla gelen ilk spor dalı pilates oluyor. Germe ve kuvvetlendirme hareketlerini içerisinde barındıran pilates ağır ve sert hareketler bulundurmaz. Omurga, adeleler ve denge pilatesi tanımlayan 3 kelime olabilir.

Nefes alıp verme, doğru anda ciğerleri kullanabilme gibi püf noktaları vardır. Kuvvet ve esnekliğin artırılması için ideal bir spordur. Ancak, daha önce hiç pilates ya da spor yapmadıysanız pilates ile spor hayatına başlamak pek önerilmez.

Yüzme Ne Kadar Yapılmalıdır?

Yüzme kadınlar tarafından sık tercih edilen bir spor dalıdır. Özellikle de omuzları geniş olan kadınlar bu sporda çok daha başarılıdır. Pek çok kişi için önerilen yüzme, vücut yapısının gelişmesi, kasların hacim kazanması için idealdir.

Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının engellenmesi için yüzme önerilmektedir. Aynı zamanda akciğerlerin doğru kullanılabilmesi için de yine bu spor dalı sıklıkla önerilmektedir.

Jimnastik Sporu Kadınlar İçin Uygun Mu?

Kadınların kas yapıları ile erkeklerin kas yapıları birbiri ile aynı değildir. Kadınların kalça yapıları erkeklere göre çok daha sağlamdır. Aynı zamanda kadınların erkeklerden daha minyon bir yapıya sahip olması genellikle çeviklik ve esneklik açısından başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır.

Jimnastik bir kadın için en ideal spor dallarından biridir. Hem tüm kaslarını kullanabilecekleri hem de esnekliklerinden yararlanabilecekleri bu spor dalı için küçük yaştan beri eğitim almak mantıklı bir seçenek olacaktır.

Gün İçerisinde Merdiven İnmek Spor İçin Yeterli Mi?

Sürekli olarak aynı pozisyonda durduğunuz bir işe sahipseniz sağlık anlamında riskli bir süreçtesiniz demektir. O nedenle arada hareket etmek, vücudu şaşırtmak adına önemli bir konudur. Eğer ki diz kapaklarınızda herhangi bir sorun yok ise gün içinde merdivenlerden inip çıkmak, asansör yerine merdiveni kullanmak vücudunuza iyi gelen bir hamle olacaktır.

Hangi Durumlarda Spor Yapmış Sayılmayız?

Bazı insanlar tüm gün ev işi yaptıklarını, iş yerine yürüyerek gittiklerini, tüm gün ayakta çalıştıklarını söyler. Böylece spor yaptıklarını iddia ederler. Ne yazık ki gün içerisinde yapmış olduğunuz rutinler spor olarak kabul edilemez. Çünkü bu hareketler zaten vücudun alışık olduğu hareketlerdir.

Spor yapmış olmanız için kaslarınızı düzenli bir şekilde çalıştırıyor olmanız çok önemlidir. Böylece hem sağlığınız hem de kilonuz için doğru olanı yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir