Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kadınlara Özel Ağırlık Antrenmanı Egzersizleri

Kadınlar daha fit bir görünüme kavuşmak istiyorsa kardiyo egzersizleri tek başına yeterli gelmemekte ve ağırlık antrenmanları ile desteklenmelidir. Genellikle kadınlar bacak, kalça ve bel bölgelerinde ki yağlanmadan şikâyet etmektedir bu yağlardan kurtulmak için ise ağırlık antrenmanları yapılmalıdır. Böylece çok daha kısa sürede yağ yakımı ve sıkılaşma görülmektedir.

Dileyen kişiler sadece ağırlık antrenmanları ile de istenmeyen yağlardan kurtulabilir. Ağırlık antrenmanları cinsiyete göre farklılık gösterir. Elbette doğa gereği bir kadın ile erkeğin ağırlık kaldırma oranları ve yoğunluğu farklılık göstermektedir. Ağırlık antrenmanlarından tam performans almak için sınırları zorlamak gerekir. İstediğiniz vücuda ulaşmak için sınırları zorlamaya hazırsanız işte önerilerimiz.

Neden Ağırlık Antrenmanı?

Amacınız fazla yağlarınızdan kurtulmak, kaslarınızı geliştirmek ve kuvvet kazanmak ise ağırlık antrenmanı ihtiyacınız olandır. Bu antrenmanın etkilediği alan ilk olarak kaslardır. Erkekler kadınlara göre bu antrenmanlara daha elverişlidir ancak kadınların da yapması mümkündür. Birçok kadın kalın kollara sahip olmaktan ve erkeksi görünmekten korktuğu için bu antrenmanlardan uzak dursa da korkmayın. Öyle bir vücuda sahip olmak kolay değildir.

Squat ile Başla

Bu egzersizin ününü duymayan kalmamıştır. Ancak gördüğü ilgiyi hak ediyor. Kalça. Bacak, karın, sırt ve bel bölgesini şekillendirmek isteyenlerin her zaman ilk tercihidir. Dilerseniz bar ile de çalışabilirsiniz. Hareket için öncelikle ayaklarınızı omzunuzun hizasında açın ve barı omzunuzun üzerine aldıktan sonra beliniz dik kalacak şekilde tuttuktan sonra çömelip kalkmanız yeterli. Bu hareketi 2 set şeklinde 10 kez yapabilirsiniz.

Alt Bölge Şekillenmesi

Kalça ve bacak çalışmak istiyorsanız lunge egzersizi yapmalısınız. Alt bölge için gerekli olan bu egzersizi yaparken dambıl gibi ağırlıktan faydalanmak gerekir. Fazla ağır kaldırmamaya dikkat edin. Hareketi yapmak için öncelikle ağırlıklarınızı ellerinize alın ve dik durduktan sonra bir bacağınızda öne doğru adım atın ve geride kalan bacağı kırıp yere çökün. Diğer bacak için aynı hareketi de yaparak egzersizi tamamlayın. Yine 2 set şeklinde 10 tekrar yeterlidir.

Kol Egzersizi

30’lu yaşlardan itibaren kolların önemi artmaktadır. Sarkık ve sallanan kol görüntüsü hemen hemen her kadının korkulu rüyasıdır. Bu durumu aşmak için düzenli kol egzersizleri yapmak hem sıkılaşmasına hem de kalınlaşmasına çözüm olacaktır. Eğer kaslı kollar istemiyorsanız bu hareketi çok ağırlık kaldırarak çalışmamaya özen gösterebilirsiniz. Egzersizin yapılışı için öncelikle barınızı ya da dambıllarınızı alın ve ön kol için ağırlığı öne doğru alarak baskıyı hissedin. Zorlanmaya başladığınız an ağırlığı bırakın. 2 set 15 tekrar yapabilirsiniz.

Göğüs Bölgesi Antrenmanı

Eğer göğüs bölgenizi şekillendirmek istiyorsanız chest press hareketi en uygunudur. Kendinizi çok zorlamadan kaldırabileceğiniz kadar ağırlığı aldıktan sonra sırtınızı geri verin ve bedeniniz sabitken barı öne doğru itip ardından çekerek çalışabilirsiniz. İsterseniz makinede de yapabilirsiniz.  Direk göğüs bölgesi hedef alındığından fazla ağırlık kaldırmak anlık nefes problemi oluşturabilir. Düşükten yükseğe gitmek her zaman tercihiniz olmalıdır.

Bu etkili ağırlık antrenmanları ile birlikte yağlardan kurtulurken kaslarınızın da güçlenmesini sağlayarak dilediğiniz vücuda sahip bir kadın olabilirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki kadınlar her hali ile güzeldir. Mutlu günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir