Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kadınlarda Karın Karı Geliştirmek İçin Basit Egzersizler

Karın kasını geliştirmek için öncelikle düzenli olarak spor yapmanız ve fazla yağlarınızı yakmanız gerekmektedir. Sıkılaşmayı büyük ölçüde gerçekleştirdikten sonra kaslı bir karna sahip olabilirsiniz. Belirgin karın kası son yıllarda kadınlar arasında çok popüler oldu ve sadece karın kasına sahip olmak için bile spora başlayanlar türedi. Karın çizgisi denilen dikine kas görüntüsü kadınların birbiri arasında öne çıkma avantajı sağlaması için kullandığı simge haline dönüştü. Yakın döneme kadar geniş ve yuvarlak kalçalar artık kadınlar tarafından tercih edilmezken yeni moda karın kası çizgisi haline dönüştü. Karın kası yapabilmek için sporun yanında beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekiyor. Bilinen gerçek şudur ki kadınlar çok zor karın kasına sahip olur ve kısmen doğru bir görüştür. Ancak düzenli ve disiplinli bir program ile pek çok kadın gibi sizde karın kasına sahip olabilirsiniz. Karın kasına sahip olmak isteyen kadınlar için birkaç egzersiz önerisini sizler için açıklıyoruz.

Düzenli Spor Yapın

Karın kası yapmanın ilk koşulu elbette düzenli bir spordan geçiyor. En azından tempolu koşu ve yürüyüşler ile her zaman kaslarını güçlendirmesi gerekiyor. Eğer fazlalıklardan kurtulmak ve kas oranını arttırmak istiyorsanız düzenli olarak kardiyo hareketleri yapmalısınız. Başlangıçta bu hareketler kişiyi çok yorabilir ve zorlayabilir ancak belirli bir rutine oturduktan sonra başlangıçta olduğu gibi zorlanmayacaksınız. Kardiyo egzersizlerini de hayatına dahil ettikten sonra ise ağırlık çalışmanız gerekmektedir. Sadece halter veya dambıl kaldırmak ağırlık çalışmak değildir. Kişinin vücut ağırlığı ile yaptığı her egzersizde ağırlık çalışmak anlamına gelmektedir. Örneğin evinizde şınav çekerek ağırlık çalışmaya başlayabilirsiniz. Şınav hareketi hem kollarınızı hem de karın kasınızı güçlendirmenize sebep olacaktır. Yahut kollarınızı dirseklerinizden kırdıktan sonra dirsekleriniz ile kendinizi havada tutmanız yine karın kasınızı güçlendirmenize sebep olacaktır ve bu hareket plank olarak adlandırılmaktadır. Her gün düzenli olarak 3’er set şeklinde bu hareketi yaparak kollarınızı ve karın kasınızı güçlendirebilirsiniz. En fazla 10 gün içerisinde kaslarınızda ki değişimizi fark etmeye başlayacaksınız. Ayrıca evde egzersiz yaparak karın kası yapmak istiyorsanız mekik, çapraz mekik ve bacak kaldırma egzersizlerini de programınıza ekleyebilirsiniz. Bu egzersizleri de eşit sayıda yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Beslenme Programı Çok Önemli

Kilo verirken beslenme programı ve kontrollü beslenme ne kadar önemli ise karın kası yaparken de programa sadık kalmak o denli önemlidir. Spor yaparken oluşan kaslarınızı korumak ve yağ yakabilmek için karbonhidrat almanız gerekiyor. Karbonhidratın yanı sıra protein ağırlıklı beslenmekte önemlidir. Karın kası yapmak ve genel olarak kas kütlenizi arttırmak için protein temelli beslenmeniz gerekmektedir. Protein oranı arttıkça kas kütlesi de daha kolay artacaktır. Beslenme programınıza yumurta, et ve sütü mutlaka eklemelisiniz. Günlük antrenmanlar sırasında kaybettiğiniz kalori miktarını iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer bu dengeyi sağlayamazsanız yeterince kas gelişmesini gösteremeyeceksinizdir.

Bol Su İçin

Kas yapabilmek için öncelikle vücutta ki yağları yakmak gerekmektedir ve yağları vücuttan dışarı atabilmek içinde bolca su veya sıvı tüketmelisiniz. Sürekli yanı başınızda duran bir su şişesi taşımayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Su içmenin yanı sıra maden suyu ve mineralli içeceklerde tüketebilirsiniz.

Kaslarınızı Koruyun

Evet yanlış duymadınız düzenli egzersiz yaparak kaslarınız belirginleşmeye başladığında en önemli nokta var olan ve oluşmaya devam eden kaslarınızı korumaktır. Kaslarınızı korumanız için hem sürekli spor yapmaya devam etmek gerekir hem de düzenli olarak beslenme programınıza devam etmelisiniz. Kas kütleniz artmaya başladıkça diyetiniz de ki protein seviyesini de arttırmalısınız. Proteinin yanına Omega-3 kaynağını da eklemeyi ihmal etmeyin. Her zaman balık yiyemeseniz bile Omega-3 açısından zengin olan ceviz ve badem gibi kuru yemişleri her zaman tüketebilir ve su gibi yanınızda her zaman bulundurabilirsiniz.

Kadınlarda karın kası yapmanın temel iki koşulu önce yağlarınızdan arınmak ve ardından kas kütlenizi arttırmaktır. Kas kütleniz artmaya başladığında ise yine düzenli olarak antrenman yapmaya devam ederek beslenme rutininizde daha fazla protein ve Omega-3 ekleyerek kaslarınızı koruyarak seviyesini arttırabilirsiniz. Antrenmanlarda bedeninizi saran ve hava geçirgen kıyafetler kullanmayı ihmal etmeyin ve alışverişin en doğru adresi www.sportive.com üzerinden dilediğiniz spor kıyafetine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir