Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kadınların Ağırlık Çalışırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadınlar ağırlık çalışmak ister ancak kulaktan dolma bilgiler veya yanlış bilgilendirme ile nereden başlayacaklarını veya nasıl çalışacaklarını pek bilemez. Birçok kadın ise ağırlık çalıştığında en az erkekler kadar kaslı bir görünüme sahip olacaklarını ve erkeksi, kaslı bir vücuda sahip olmaktan korkar. Vücut geliştirme egzersizi ile kendi bedenlerinden çok uzaklaşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dergilerde veya televizyonlarda gördüğünüz vücut geliştirmesi ile uğraşan kadınlar bir sabah uyanıp öyle olmamış ve gerisinde ciddi bir çalışma vardır. Bu sebepten bahanelerinizi bir kenara bırakın ve kadınlar nasıl ağırlık çalışmalı? Yazımıza göz gezdirerek kafanızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. İyi okumalar.

Erkeksi Bir Vücuda Sahip Olabilir Misiniz?

Kadın ve erkeklerin hormon yapılarında farklılıklar vardır. Örneğin testosteron seviyesi bu durumu belirler. Kadınlarda erkeklere göre çok daha az miktarda testosteron bulunur ve bu durum kadınların erkekler kadar kaslanmasının önünü kapatır. Yani ne kadar bilinçsiz ve fazla çalışıyor olursanız olun bir kadın erkek kadar kas yapısına sahip olması çok güçtür. Kadınlar erkekler kadar olmasa da kaslı bir görünüme ulaşabilir. Bu durumun temeli de yağların yakılmasından geçer. Her zaman yağ yakımı aklınıza kilo kaybı olarak gelmemelidir. Yağlarınızdan giderken kaslarınızın güçlenmesi ile dilerseniz mevcut kilonuzu da koruyabilirsiniz.

Uygun Giyim

Kadınların kas kütlesini arttırabilmesinin bazı yolları vardır ve temelden işi önemsemek gerekir. Bunun için öncelikle çalışırken giydiğiniz kıyafetin hareketlerinizi kısıtlamaması gerekir. Kıyafet seçerken de öncelikle kumaşına dikkat edilmelidir. Dri-Fit teknoloji ile veya likralı kumaşlar seçerseniz teriniz size yapışmadan atılacak ve sporunuzu daha rahat yapabileceksiniz. Eğer ağırlık çalışacaksanız kıyafetler bedeninizi tam sararken sizi sıkmamalıdır. Geniş kıyafetler tercih ederek daha rahat spor yapacağınızı düşünebilirsiniz ancak ağırlık çalışacak iseniz bu durum sizi kısıtlayabilir ve sakatlığa yol açabilir. Ayrıca üst bölgenizin rahat etmesi için bralet tercih etmenizi de öneririz.

Uykunuzu Önemseyin

Kas geliştirmek istiyor ve kaslarınızın hasar almasını istemiyorsanız uyku düzeninize olduğundan çok fazla önemsemelisiniz. Çünkü uyku sırasında kaslarınız dinlenecek ve yeni güne hazırlanacaktır. Uyku vücudun kas onarımı yaptığı zamandır ve mental olarak da sizi destekler. Bu sebepten uzmanların önerdiği ideal uyku süresi 8 saattir ve bu süreyi en verimli şekilde geçirmelisiniz. Kas sağlığına değinmişken ısınma hareketlerini de hatırlatmak isteriz. Ağırlık çalışmadan öne mutlaka esnemeli, kan basıncınızı arttırmalı ve kaslarınızı ısındırmalısınız. Bu sayede spor sonrası oluşacak kas ağrılarını ve en önemlisi sakatlıkların önünü alabilmek için adına yapılmalıdır.

Hedef Belirleyin

Yukarıda da değindiğimiz gibi çok kaslı bir görünüme kavuşmak istemiyorsanız mutlaka hedefinizi belirlemenizi öneririz. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirirken sıkılaşmak mı istiyorsunuz veya kilo vererek daha fit bir görünüme kavuşmak mı istiyorsunuz uzmandan fikir almak önemlidir. Başlangıçta güçlenene kadar kaldıramayacağınızdan fazla ağırlığın altına girmek sizi zorlayabilir ve sakatlanmanıza sebep olurken sizi de motivede edebilir. Ağırlık çalışacaksanız diğer antrenmanlara göre çok daha temkinli yaklaşmak da fayda vardır. Son olarak ise vücudunuz sizindir ve istediğiniz gibi görünmek sizin elinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir