Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kamburluğun Çözümü Olan Basit Egzersizler

Günlük yaşamın hareketsiz yaşamı, masa başında uzun süreli çalışma, duruş bozukluğu ve uyku zamanındaki yatış sorunları kamburluğa neden olabilmektedir. Bu durum bazen çocukluk döneminde başlarken bazen yetişkinlik döneminde yaşanmaktadır. Kamburluk uzun süreli oluşan bir rahatsızlıkken sırt ağrıları ile başlarken duruş bozukluğu ile kendini geliştirmektedir. Kamburluğa giden süreci gerileterek engellemeniz mümkündür. Hayatınızda küçük değişiklikler ve basit egzersizler yaparak kısa sürede duruş bozukluğunuzu düzeltebilirsiniz.

Yerde Uzanın!

Sırt kaslarınızı çalıştırmanın ve geliştirmenin en kolay yollarından biri yerde uzanmaktır. Dilerseniz matınıza dilerseniz halınızın üzerine uzanabilirsiniz. Belinize destek vermek için bel altınıza destekleyici koyabilirsiniz aksi halde uzun süre durursanız bel ağrınız artabilir. Dizlerinizi kırarak omurganızı düzeltebilir ve dilerseniz ayak tabanlarınızdan güç alabilirsiniz. Kalçanızı hareket ettirerek egzersiz yapabilirsiniz. Dilerseniz olabildiğince sağa sola veya yukarı aşağı alabilirsiniz. Set halinde bu hareketi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri Yapabilirsiniz

Dik durmak ve doğru duruş kazanmak için yapılması gerekenlerden biri nefer egzersizleri yapmaktır. Doğru nefes alabilmek için öncelikle dik durmak ve alt karından nefes almak gerekir. Uyandığınızda belinizi sabit bir yere alarak nefes egzersizleri yaparken gece uyumadan da egzersizi tekrarlayarak dik duruş alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Kapılar En Büyük Destekçiniz

Bu egzersiz için sadece evinizde olmanız gerekmez. Kapının olduğu her yerde bu hareketi yapabilirsiniz. Hareket için öncelikle kollarınızı kırın ve kapının iç pervazlarına dokunun. Avuç içlerinizden güç alabilirsiniz. Ardından kendinizi bir adım öne alarak belinizi hareket ettirebilir veya eğilebilirsiniz. Bu hareket bel kaslarınızı güçlendirirken aynı zamanda karın ve bacak kaslarınızı a çalıştıracaktır. Gün içerisinde dilediğiniz kadar egzersizi yapabilirsiniz.

Basit Ama Etkili Egzersizler

Nefes egzersizlerinin ardından dilerseniz pilates yapabilirsiniz. Oldukça etkili olacaktır. Geniş bir vaktiniz yok ise pilates ekipmanları kullanabilirsiniz. Kamburluğu önlemek için pilates bandı kullanabilirsiniz. Bandı önce gerin ve kollarınız ile sırtınızı çalıştırın. Gerginlik ve kaslarınızın yoğunluğu tamamen sırtınızda olmalı ve sırt kaslarınızı olabildiğince çalıştırmalısınız. Dilerseniz kas gerginliklerinizi azaltmak için pilates bandını hareket ettirebilirsiniz. Kollarınızı aşağı yukarı hareket ettirerek hareketsiz bölgeleri çalıştırabilirsiniz. Aynı hareketi yere uzanarak bacaklarınız ile de yapmanız mümkündür. Bel kaslarınızı çalıştırmak ve duruş bozukluğunu önlemenin bir diğer yolu ise şınav ve yarım şınav çekmektir. Düz bir zemine veya matınızın üzerine yüz üstü uzanıp şınav pozisyonu alabilirsiniz. Yarım şınav için ise yere dizleriniz ile değmeli ve bel kaslarınızı olabildiğince hissederek eğilebilirsiniz. Sırt kaslarınızı güçlendirmenin son yolu ise plank hareketidir. Bu hareketi yaparken belinizi veya kalçanızı çok kaldırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde beliniz ağrıyabilir.

Duruş bozukluğu kolayca fark edilmeyen ve kişinin uzun süre sonra hissettiği bir olaydır. Gün içerisinde bu durumun farkında olarak hareket etmek ve dik durmaya özen göstermek de önemlidir. Dik duruş alışkanlığı kazanmak sizi daha uzun gösterebileceğini de unutmayın. Sağlık her şeydir bilinçli yaşayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir