Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kardiyo Antrenmanlarında Doğru Sonuca Nasıl Ulaşılır?

Fitness ülkemizde oldukça popüler spor branşları arasında yer alır. Küçük yaşlardan itibaren birçok genç fitness yaparak fit bir görünüme sahip olmayı hedefliyor. Durum böyle olunca fitness hakkında çok fazla kişi konuşuyor ve herkes ortaya bir fikir atıyor. Fitness çalışanlar için kardiyo egzersizleri ayrı bir yer tutmaktadır. Özellikle kardiyo ile ilgili birçok kişi farklı görüş ortaya atıyor ve bu bilgilerin bazılarının yanlışlığı ise bireylerin spor performansını etkiliyor. Kardiyo çalışmalarındaki bu yanlışlıklar verimi düşürürken emeğinde boşa gitmesine neden olabilmektedir. Fitness çalışmalarında kardiyo antrenmanları kasların gelişmesi ve kasların kuvvetlenmesi için önem taşırken bilinmeden yapılan hatalar kişilerde motivasyon düşüklüğüne neden olabilirken sakatlıklarında önü açılabilmektedir. Kardiyo hakkında doğru kabul edilen bilgilerin detayları yazımızda.

Kardiyo İle Kasların Gelişimi

Kardiyo konusunda doğru bilinen yanlışlardan biri de vücuda yağ alımını durduracağıdır. Oysaki böyle bir durum söz konusu değildir. Yağ alımı kardiyo çalışmaları sonucunda engellenmez kardiyo egzersizleri vücudun yağ oranını düşürmeye yardım etmektedir. Yağ oranı azaldıkça kasların da görünümü doğrudan artacaktır. Bir diğer bilinen yanlış ise bu egzersizler ile kasların boyunun uzayacağı yönündedir. Ancak yapılan araştırmalar bu sonucun doğruluğunu ispatlamamıştır.

Kasların Azalmasının Nedeni Değildir

Bazı kişiler özellikle ağırlık çalışan ve kas kütlesini arttırmayı hedefleyen kişilerin kardiyo çalışmaması yönünde ciddi uyarılarda bulunmaktadır. Ancak kardiyo çalışarak da kasların hacmini ve gücünü arttırmak mümkündür. Ağırlık çalışan ve kasların kuvvetlenmesini hedefleyen kişilerin kardiyodan kaçmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Dileyen kişiler ağırlık çalışmalarının yanına kardiyo antrenmanları da ekleyerek kas gelişimini destekleyebilir.

Kardiyo Egzersizlerinde Bilinmesi Gerekenler

Yüksek şiddetli antrenman yaparken kasların güçlenmesini hızlandırmak amacı ile değil daha fazla yağ yakmak amaçlı yapılmalıdır. HIIT antrenmanlardaki yüksek tempo özellikle kilo vererek kaslarını geliştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmelidir. Kaslarınızı geliştirmek için sadece kardiyo egzersizleri değil aynı zamanda kuvvet antrenmanları da yapabilirsiniz. Bu sadece kaslarınız güçlenecek ve yağ yakım süreci hızlanacaktır. Beslenme programı ve alınan kalori miktarına dikkat edilirken aynı zamanda kardiyo antrenmanları sürecinde de yaktığınız yağ oranı hesaplanarak oluşturulmalıdır. Zira egzersiz sırasında da yüksek miktarda kalori yakımı mümkündür. Her zaman aynı programı uygulamak yerine dönemsel olarak farklı antrenmanlar ile kondisyonu ve vücut koordinasyonunu arttıracak çalışmalar ile desteklemelidir.

Yağ Yakmak İçin Yüksek Şiddetli Antrenmanlar Yapılmalıdır

Birçok kişi kilo vermek ve kasların görünümü arttırmak için HIIT antrenmanlara ağırlık vermektedir. Bu konu uzmanlar arasında halen tartışılmaktadır. Yağ yakmak için esas alınan yakılan kalori miktarıdır ve önemli olan kişinin egzersiz sonrası harcadığı kaloridir. Kardiyo antrenmanı, yüksek şiddetli antrenmanlar veya fitness olmasından ziyade antrenman yoğunluğu ve kaloridir. Aldığınız kalori miktarından daha fazlasını yakarak vücudunuzda yağ azalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda antrenmanlar ile kaslarınızın gelişmesine yardımcı olarak hedeflediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir