Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Karın Eritmek İçin En Etkili Egzersizler

Göbek bölgemiz, kilo alma sorunu söz konusu olduğunda, kendini öne atan ilk bölgemizdir. Çünkü diğer bölgelerimize en az hareket eden yerin, göbeğimiz olduğunu söyleyebiliriz. Yürürken kollarımız ve özellikle bacaklarımız hareket eder. Gün içerisinde ellerimizi sürekli kullanırız. Fakat göbeğimizi hareket ettirdiğimiz çok az alan vardır. Bu nedenle göbek eritmek, ayrı bir çaba ister. Göbek bölgesi kilolarınızdan şikâyetçiyseniz, yapacağınız günlük 20 dakikalık egzersizle, daha fit görünebilirsiniz.

Plank Top

Bu hareket göbek kaslarınızla birlikte, kol ve bacak kaslarınızı da çalıştırdığınız bir hareket. Hareketi doğru bir şekilde yapabilmek için bir mata ihtiyacınız olacak. Matınızın üzerinde şınav çekme pozisyonu alın. Daha sonra ayaklarınızı kalçanızla orantılı olacak şekilde açın. Hareketi yapabilmek için, elinizin biri yerde sabit dururken, diğeriyle çapraz omzunuza dokunun. Bunu sırayla tekrar edin. 2 set 15’er defa olarak başlayabilirsiniz.

V Ups

Göbek kasınızın en aktif çalıştığı hareketlerden birisi olan V Ups için, yere sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı hafifçe açın, kollarınız geriye doğru gergin bir şekilde dursun. Konum aldıktan sonra, kollarınız ve bacaklarınızı havada birleştirecek şekilde V hareketi yapın. Başlangıçta 2 setten 10’ar defa uygulayın.

Mountain Climber

Hareket başlamak için yüksek plank duruşuna geçin. Daha sonra bacaklarınızı sırayla istediğiniz şekilde başlayarak, göğsünüze doğru çekin. Elleriniz bu esnada sabit olacak. Sadece bacaklarınızı hareket ettirmeniz gerekiyor. Bunu orta hızda yapmanız gerekiyor. 2’şer setten 15’er defa yaparak başlayın.

Yarım Şınav

Şınav, hem kol hem de göbek kaslarınızı harekete geçiren en etkili hareketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Vücut ağırlığınızı taşıdığınız bir hareket olduğu için, ilk etapta yarım şınavla başlayıp, kendinizi hazır hissettiğinizde diğer şınav pozisyonuna geçebilirsiniz. Yarım şınavda diğer şınavdan farklı olarak, dizleriniz yere temas ede. Dizleriniz yerde ayaklarınız arkaya doğru havada olacak şekilde konum alın ve standart şınav pozisyonundaki gibi yere eğilip kalkın. 2’şer setten 15 defa yaparak başlayabilirsiniz.

Karın Kaldırma

Bir başka karın kaslarını en iyi şekilde çalıştıran egzersiz, karın kaldırma egzersizi. Bu egzersizde ayaklarınız yere temas eder şekilde uzanın. Kollarınız iki yanınızda durmalı ve hareketi yaparken kıpırdamamalı. Daha sonra, kalçanızı havaya dikip yere geri koymaya başlayın. Bunu yaparken belinize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde sakatlanma riskiniz var. Başlangıçta 2’şer setten 15 defa yapın. Daha sonra set sayısını 3’e çıkarın. En iyi sonuç verecek hareketlerden birisinin bu olduğunu unutmayın.

Scissor Switch

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Bu harekete bacaklarınız ve kollarınız çalışacak. Bacaklarınızı ilk başta karşıya doğru sabit uzatın. Daha sonra sırayla, başınıza doğru kaldırıp, ellerinizin arasında tutun ve aynı hareketi diğer bacağınız için de yapın. Sırayla bu şekilde devam edin. Bu hareketi yaparken belinizi oynatmamaya dikkat etmelisiniz. Karın kaslarınız çalıştığını hissetmeniz gerekiyor.

Bacakla Daire Çizme

Bu hareket hem etkili hem de yapabileceğiniz en basit hareketlerden birisi. Bu nedenle yeni başlayan birisinin egzersiz programında mutlaka yer almalı. Hareketi yapabilmek için yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi iki yanınıza vücudunuzla bitişik şekilde koyun. Daha sonra, bacağınızı dümdüz duracak şekilde havaya kaldırın. Küçük hareketlerle havada daire çizin. Her bacağınız için 1 dakika yapmaya çalışın. Çok yorulursanız, 40 saniyeye düşürüp, alıştıktan sonra bir dakikaya çıkarabilirsiniz.

Plank

Her egzersiz programında yer alması gereken en etkili hareketlerden birisidir Plank. Plank hareketi, sadece göbek bölgenizi değil, vücudunuzdaki tüm kas sisteminizi çalıştırmaya yarar. Bu hareketi yapabilmek için, yüz üstü olacak şekilde uzanın. Daha sonra, dirseklerinizden ve ayakuçlarınızdan yardım alarak vücudunuz dümdüz duracak bir şekilde kalkın. En az 30 saniye bu şekilde bekleyin. Kaslarınızın yorulduğunu hissedeceksiniz. Alıştıkça durduğunuz süreyi arttırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir