Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Karın Kaslarını Güçlendirmenin Yolları

Karın Kaslarını Güçlendirmenin Yolları; Karın bölgesi hızlı yağlanma oranı yüksek olup kadın erkek ayırt etmeden herkesin rahatsız olduğu ilk yerdir.

Karın kasları düzenli sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı ile yeniden istediğiniz forma kavuşabilir. Mekik çekmek karın kaslarının aktifleşmesi ve karın bölgenizde oluşan yağın eritilmesi için en etkili harekettir. Mekik dışında tempolu yürüyüş, pilates gibi düzenli spor yapma alışkanlığı kazanabileceğiniz aktiviteler de kaslarınızın güçlenmesine ve yağ yakımının hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmek özellikle hazır ürün tüketiminden uzak durmak çok önemlidir. Yeterli miktarda su tüketimi de kaslarınızın güçlendirilmesinde önemlidir.

Karın Kasları Nasıl Güçlendirilir?

En etkin karın kası güçlendirme egzersizi mekik çekmek olarak bilinir. Ancak mekik çekmek özellikle alt karın kaslarınızda eti gösterecektir. Ancak karın kasları üç kışından oluşur. Bunlar alt karın kasları, üst karın kasları ve yan karın kasları. Her kas grubu için ayrı ayrı egzersiz hareketleri mevcuttur. Mekik çekmek hem alt hem de üst karın kaslarınızı sıkı çalıştırarak güçlendirecektir. Yan karın kasları için sağ sol mekik çekme yöntemini ya da ayakta dik pozisyonda dururken sağ sol ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Mekik dışında özellikle kadınların tercih ettiği pilates hareketleri tüm karın kası guruplarını aktif olarak çalıştırdığından yağ yakımını hızlandırıp kaslarınızı güçlendirecektir.

Karın Kaslarını Güçlendirmenin Yolları

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek vücudunuzda yağ oranını dengeleyecektir. Özellikle un, tuz, şeker başta olmak üzere katı ve sıvı yağ kullandığınız yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Sebze ve meyve tüketimini artırmalı öğünlerinizde az ama dengeli yiyecekler tercih etmelisiniz.

Hiçbir şeyden tamamen vazgeçmenize gerek yok ancak dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Akşam yemeğini çok geç saatte yememek ve yediklerinizi eritmek için kısa bir yürüyüş yapmak yediklerinizin yakılması ve vücudunuzda yağa dönüşmemesini sağlar. Sağlıklı bir vücudun temel ihtiyacı yeterli miktarda su içmektir. Su içmek vücudunuzu yeniler ve ihtiyacınız olan enerjiyi karşılar. Ayrıca cildinizin diri kalmasına yardımcı olur.

Karın Kaslarında Yağ Oranının Artmasına Nasıl Engel Oluruz?

Spor yapmayı kilo aldığınızda bir ihtiyaç olarak yapmak yerine hayatınızda bir disiplin haline getirerek düzenli olarak yapmalısınız. Özellikle haftada 3 ile 5 gün arasında mekik çekmek ya da kaslarınızı güçlendirecek hareketler yapmak karın gölgenizdeki yağlanmayı önleyecektir. Sağlıklı beslenme ve spor yapmayı dengeli ve disiplinli şekilde hayatınızda uygularsanız spor salonlarında vakit harcamanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca temiz hava yürüyüşlerini fırsat buldukça yapmanız hem fiziki hem de ruhsal açıdan sizi yenileyecektir.

Karın Kasları İçin Önerilen Hareketler

Mekik çekmek alt ve üst karın kaslarınızın güçlendirilmesi için en etkili harekettir. Yan karın kaslarınız için çapraz mekik çekmek etkili olacaktır. Ayrıca pilates yapmak hem karın kaslarınızın hem de tüm vücut kaslarınızın güçlenmesine katkı sağlayan spor dalıdır. Yürüyüş yapmak, belli tempoda koşu yapmak ve fitness da kaslarınızın güçlendirilmesi ve yağ yakımının artması için önerilen spor türleri arasında yer alır.

Karın Kaslarını Güçlendirmenin Yolları

Karın Kaslarında Yağ Yakımını Artırma

Hedeflediğiniz kilonun çok üzerindeyseniz ve karın kısmınızda yüksek oranda yağ mevcut ise kaslarınızı eritmeden düzenli spor yapmaya başlamalısınız. İlk hedefiniz fazla kiloları vermek olmalı ancak bunu yaparken yanlış rejim uygularsanız var olan kaslarınız kilo kaybınızla beraber erimeye başlayacaktır.

Bu nedenle kontrollü kilo vermelisiniz. Birden ve çok kilo vermek yerine az ama emin adımlarla ilerlemeniz kalıcı bir sonuç almanızı da kolaylaştıracaktır. Karın bölgenizdeki yağların yakılması için en etkili hareket mekik, çapraz mekik ve plank duruşudur. Bu hareketleri düzenli ve belli periyodlar ile yaparsanız hem karın yağlarınız erimeye başlar hem de kaslarınız güçlenir. Bu sayede dengeli bir vücut gelişimine sahip olursunuz.

Kasları Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Pek çok sporcu dikkat çeken ve aşırı kaslı görünüme sahip olmak için protein içeren hazır gıdalara yönelmektedir. Ancak sağlık açısından bu pek de tavsiye edilen bir durum değildir. Öncelik her zaman sağlıklı olmak için spor yapmak olmalıdır.

Protein içeren hazır yiyecek ve içecekler yerine gerçek ve doğal protein içeren yumurta, tavuk, peynir gibi sağlıklı ürünler, ayrıca doğal karbonhidrat ve vitamin içeren besinler tercih edilmelidir. Tabağınızda her zaman her besin gurubundan olması gerektiği kadar ve dengeli şekilde yiyecek bulunmalıdır. Ayrıca günde en az 1.5 litre su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Karın Kaslarını Güçlendirmenin Yolları

Sadece Mekik Karın Kasları İçin Yeterli Olur Mu?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki kas grubu için sadece bir hareket tek bir kas grubu için yeterli olmayacaktır. Mekik çekmek alt ve üst karın kaslarının güçlendirilmesinde çok etkilidir ancak yürüyüş yapmak, koşmak ve ip atlamak gibi hareketlerle bunu desteklemek önemlidir. Yan karın kasları için çapraz mekik çekmeli ayrıca sağ sol ağırlık kullanımlı hareketleri yapmalısınız. Her kas grubunu harekete geçiren bir egzersiz mevcuttur. Ancak hızlı ve doğru sonuca ulaşmak için orantılı ve disiplinli spor yapmalısınız.