Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kayağa Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kış sporları deyince aklımıza ilk olarak kayak gelmektedir. Kar üzerinde hareket etmek anlamına gelen kayak günümüzde oldukça popüler olan spor dallarından biridir. Denge, kontrol, çeviklik ve koordinasyon isteyen bu aktivite aynı zamanda çok da eğlencelidir. Kayarken öncelikle kendinize güvenmeniz ve korkmamanız gerekir. Kayarken el becerinizi ve hızınızı korurken aynı zamanda dikkatli davranmakta gerekir. Henüz kayağa gitmediyseniz yahut gittiğinizde başarılı olamadıysanız bu yazımızı okuyarak bilinçlenmenize katkı sağlamak isteriz. İyi okumalar.

Hangi Stil?

Kaymadan önce hangi stil kaymak istediğinizi belirlemeniz önemlidir. En fazla tercih edilen ve genellikle gözlemlediğimiz kayak stili Alpin’dir. Burada sarp kayalıklardan inmek veya yokuş aşağı hız yapmak en sevilen kayma biçimidir. Kros kayağında ise hız ve dayanıklılık ön plandayken rekabette gözlenmektedir. Sporcular belirlenen sınırı ilk geçen kişi olmak için çalışmaktadır. Nordik kayak stilinde ise kayak ile bir bütün haline gelerek çeşitli hareketler gözlenirken serbest kayak stilinde ise kişi özgün bir şekilde tüm stilleri ihtiyacına göre kullanmaktadır. Kayak merkezini ziyaret ettiğinizde size öğretecekleri ve uygulayacağınız Alpin stili olacaktır. Snowboard ise tek kayak ile gerçekleştirilir ve son yıllarda en fazla tercih edilen kayma stilidir. Tek tahta üzerinde durmak için öncelikle dengenizin iyi olması gerekir ve vücut dengesi ile hareket ederek ivmelenebilirsiniz.

Baton Nedir?

Kayarken sporcuların hızlanmasına ve dönmesine yardım edem ekipmanın ismi batondur. Baton sadece kaymaya değil aynı zamanda sporcunun dengesini sağlamasına da yardımcı olur. Batonlar sayesinde sporcu dönüş yaparken aynı zamanda dik yokuşlardan inerken de hızını korumak için batondan destek almaktadır. Ayrıca baton yeni kayak öğrenen kişilerin ayakta kalmasını da sağlarken düşme ihtimalinizde de batonlar sayesinde ayağa daha kolay kalkabilirsiniz.

Baton Modelleri Nelerdir?

Dışarıdan bakıldığında tüm batonlar aynı gibi gözükse de özelde farklılıklarının bulunduğunu bilmek önemlidir. Kayak merkezinde genellikle sporculara alüminyum verilirken uzun mesafe kayacak kişiler ise genellikle boyu daha kısa olan ve dönüşlerde daha aktif olarak kullanılabilecek boyu daha kısa olan materyali tercih etmektedir. Tutma bölgeleri ise düz veya rahatlığı arttırmak adına tutma kısımları olan baton olarak da farklılaşabilmektedir. Baton seçiminde bir diğer önemli husus ise boyunu belirlemektir. Boyutu size uygun olmayan batonlar performansınızı etkileyerek dilediğiniz kaymayı gerçekleştirmemenizi sağlayabilir. Bu sebepten boyunuza ve kilonuza uygun model seçmeniz mühimdir.

Kayak Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kayak takımı seçerken kıyafet seçiminde tamamen özgürsünüz. İçerisinde rahat hissedebileceğiniz sizi soğuktan koruyacak giyim gerekirken burada önemli olan kayak takımıdır. Kayak ayakkabısı seçiminde dikkatli olunması gereken tam boy çoraptır. Çorabınız ayakkabının içerisinde katlanmamalı ve ayağınızı rahatsız etmemelidir. Birçok kişi kayak ayakkabısını bir numara büyük tercih eder. Ayaklarınız öne doğru ivmeleneceğinden ayağınızı vurmamasını sağlamaktadır. Ayakkabının dışı sert materyalden yapılırken içi ise daha yumuşaktır. Ayrıca ayakkabıyı denerken parmak uçlarınıza kalkarak rahatlığını da gözden geçirerek kullanabilirsiniz. Ayakkabı seçiminin ardından size uygun baton, koruyucu başlık ve gözlük takarak kayma eylemini gerçekleştirebilirsiniz.