Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kış Geldi Diye Koşuyu Bırakma!

Yaz aylarında koşmak oldukça keyif vericidir. Dilerseniz sabah saatlerinde dilerseniz güneş battıktan sonra ortamın keyfini çıkararak koşu yapmak birçok kişinin tercihi oluyor. Hava şartları zorlaştığında ise açık havada koşmak bazen zahmetli olsa da kendinizden eminseniz bu eylemden vazgeçmek yerine kolaylaştıracak yollar arayabilirsiniz. Kış aylarında da açık hava sporlarının yapıldığını hatırlatmak isteriz. Birkaç püf noktası ile özel olarak hazırlanarak ve koşu sürenizi kısaltarak yine keyifli bir egzersiz gerçekleştirebilirsiniz. Soğuk hava şartlarında koşmak için dikkat edilmesi gerekenler yazımızda.

Programlı Hareket Edilmeli

Öncelikle haftanın belirli günlerinde koşmak yerine kaç gün koşacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Her Çarşamba veya Cuma günleri belirlemek koşunuzu sekteye uğratabilir çünkü rüzgârlı ve çok yağışlı günlerde koşacak olmanız motivasyonunuzu düşürebilir ve koşmaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun yerine haftanın genel hava durumunu takip ederek koşacağınız günleri buna göre planlamak uygun olacaktır. Hava koşullarını gözden geçirdikten sonra mutlaka yanınıza fazladan sizi sıcak tutacak giysilerde almayı ihmal etmemelisiniz. Hava durumunun yanı sıra rüzgârı da hesaplamayı ve hangi yönden estiğini irdeleyebilirsiniz. Koşarken rüzgârı arkanıza almak her zaman doğru olacaktır. Rüzgârın estiği yöne göre başlayacağınız yeri belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Koşacağınız Rotalara Vakıf Olunmalı

Koşacağınız alanları önceden tanımak özellikle kış aylarında çok gereklidir. Toprak bir zeminde koşuyorsanız kış aylarında yağmur ve kar yüzünden kaymalar oluşabilir. Yahut beton zeminlerde koşacaksanız zeminin sertliğini düşünerek küçük adımlarla ilerlenmelidir. Kış aylarında koşu için uzmanlar koşu pistlerinizi önermektedir çünkü su birikintiler, taşlar veya çukurlar dikkatsizlik sonucu sakatlanmanıza yol açabilir. Koşu yapılacak alan evinize çok yakın değil ve ulaşım araçları ile gidilecek ise mutlaka yanınıza ıslanma veya düşme ihtimallerinize karşı yedek giysiler almanızı da zorunlu kılmaktadır. Bu sebepten henüz kış mevsimi başlamadan koşacağınız alanları dikkatli irdeleyerek egzersizlerinizi yapmak bütün kış boyunca sakatlanma ve olası kazaları önleyebilmeniz adına önemli olacaktır.

Uygun Kıyafet Seçimi Önemli

Koşarken size ağırlık yapmayacak ancak vücut ısınızı da koruyacak kıyafetler seçilmelidir. Ağır ve kalın kıyafetler sizi daha fazla yorar ve yeterince verim almamanıza neden olabilir. Bu sebepten su ve rüzgâr geçirmeyen terlediğinizde nemi dışarı atabilecek aynı zamanda hafif kıyafetler tercih edilmelidir. Koşarken tek kat kıyafet yerine en az iki kat kıyafet giyilmesi önerilir. Böylece teninize değen kıyafet her zaman kuru kalacak ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltacaktır.

En Mühim Ayakkabı Seçimi

Koşarken sizi taşıyan ve olası birçok kazanın önüne geçilmesine yardımcı olacak etken ayakkabılarınızdır. Ayakkabı seçiminde su geçirmez özelliğinin yanı sıra nefes alabilen dokular tercih edilmelidir. Koşulacak zemine uygun olan ve yastıklama sistemi ile ayaklardaki baskıyı azaltacak modeller seçilmesi gerekirken doğa koşusu yapmak isteyen kişiler bilekli modeller kullanabilir. Ayrıca boyunluk ve termal içlik ile kötü hava koşullarından daha az etkilenebileceğinizi de unutmayın. Siz koşmak istedikten sonra hava şartları sadece doğanın bize sunduğu bir zaman dilimidir. Hazırlığınızı yaparak kış şartlarında da açık havada sporunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir