Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kış Koşusu İçin Öneriler

Kış Koşusu İçin Öneriler; Kış aylarında soğuyan havaya rağmen dış mekanlarda spor yapmaktan hoşlanan sporcular için kış koşusu için önerileri derledik.

Yaz sıcaklarında boğucu havadan rahatsız olan koşucular soğuk havalarda koşmaktan daha fazla keyif almaktadır. Sizde soğuk havaya aldırmadan kış aylarında dışarıda spor yapmaktan ve koşmaktan hoşlanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Soğuk havada koşmak için öneriler yazımızda.

Ayakkabı Seçimi

Kış aylarında koşarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ayakkabı seçimidir. Ayaklarınız su alır veya üşürse koşmak bir işkenceye dönecek ve kısa sürede hastalanacaksınızdır. Koşu yaptığınız saatinde etkisine göre havanın soğukluk derecesi değişirken kışın su geçirmeyen ve doğal sıcaklığını koruyan koşu ayakkabıları tercih edilmelidir. Ayakkabı ayağınızı çamura, yağmura, kar suyuna ve kaygan zemine karşı korumalıdır. Koşu ayakkabısı seçeneklerini görüntülemek için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kış Aylarına Koşarken Mesafe

Kış koşusu için dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de koşunun mesafesidir. Kış aylarında koşarken uzun mesafeler önerilmemektedir. Ayrıca kış aylarında uzun mesafe yüksek tempoda koşmak yerine orta hızda kısa ve orta mesafe koşulması tavsiye edilmektedir. Kış aylarında soğuktan az etkilenmek için kısa koşular verirken molalara da özen gösterebilirsiniz. Soğuk havalarda uzun mesafe koşmak bünyeyi ciddi zorlamak olacaktır.

Bu yüzden aşamalı koşmanız gerekmektedir. Günde 2 kilometre koşmak istiyorsanız bir kilometre sabah bir kilometre akşam koşabilir veya koşu arasına dinlenme payı koyabilirsiniz. Soğuk havanın etkisiyle uzun mesafe koşmak soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırmaktadır. Bu yüzden koşarken vaktiniz uygun ise güneşin daha dik açıyla geldiği saatleri de seçebilirsiniz. Kış aylarında koşudan önce mutlaka ısınma hareketleri de yapılmalıdır. Bu kas ağrılarınızın daha az olmasını sağlarken kaslarınızı daha fazla esneklik vereceğinden kış koşusu verimi de arttıracaktır.

Kış Koşusu İçin Öneriler
Kış Koşusu İçin Öneriler

Kış Koşusunda Kıyafet Seçimi

Kış aylarında koşarken kalın kıyafetler tercih etmek yanlış giyinme olacaktır. Kalın giyinmek yerine ince ancak birkaç kat giyinmeyi tercih edebilirsiniz. Terinizi dışarı atan nefes alabilen kumaşlar tercih edilmelidir. Vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olacak sweatshirtler ve yağmurluklar kış koşusu için çok fazla tercih edilmektedir.  Kıyafet seçimi yaparken:

  • İnce kıyafetler seçilmesi
  • Teri emen ve vücut sıcaklığını sabit tutan kıyafetler
  • Rahat hareket etmenizi sağlayan tayt veya eşofman
  • Ayaklarınızı koruyan kalın olmayan termal çoraplar

Tercih edilebilir.

Koşudan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşudan sonra yapılması gereken ilk şey vücut ısısının hızla düşmesinden olumsuz etkilenmemek için terin üzerinizde soğumasına izin vermeden terli kıyafetlerden kurtulmak gerekmektedir. Koşudan hemen sıcak duş alabilme imkânınız yok ise kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Kıyafetlerinizi değiştirdikten sonra nabzınız düzeldiğinde vücudunuz normal sıcaklığına erişecektir. Eğer koştuktan sonra üşüme geliyor ise sizi daha sıcak tutacak kıyafetler tercih edebilirsiniz. Koşarken soğuk içecekler yerine ılık içecekler tüketebilirken koşudan sonra sıcak içecekler içmeniz vücut ısınızın daha kolay dengelenmesine yardımcı olurken dilerseniz bir parça bitter çikolata da tüketebilirsiniz.