Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kışın Evde Spor Yaparken Dikkat Edilecekler

Kışın Evde Spor Yaparken Dikkat Edilecekler; Kış aylarının gelmesi ile beraber dışarıda yapılan spor evde ya da spor salonlarında yapılmaya başlanıyor. Evde yapılan sporda önemli olan kişinin kendine uygun egzersizler yapmasıdır.

Sağlık şartlarına uygun ve kalbi yormayan sporlar tercih edilmeli. Evde spor yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulara uymaması halinde geçici ya da kalıcı etkiler söz konusudur. Bilinçsiz yapılan sporun yararı değil aksine zarar dokunur.

Kışın Evde Spor Yaparken Dikkat Edilecekler

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde yapılan sporda kişi kendine göre karar almamalı uzman desteği ile hangi sporu yapacağına dair bilgi sahibi olmalı. Dikkat edilmesi gereken konular şu başlıkları altında toplanıyor;

  • Mutlaka uzman desteği alınmalı.
  • Isınma hareketleri yapılarak başlanmalı.
  • Spor yaparken uygun kıyafetler ve eşyalar kullanılmalı.
  • Hazırlanan spor programına uyulmalı.
  • Antrenmanlara ve motivasyona özen gösterilmeli.
  • Vücudu fazla yormadan dinlenmek için zaman ayırmalı.
  • Antrenmanlarda set aralarını uzun tutmalı.
  • Spor sonrası duş alınmalı.
  • Spor öncesi beslenme düzeni ve süresine dikkat edilmeli.
  • Spordan sonra önerilen gıdalar ile atıştırma yapılmalı.

Isınma Hareketleri Yapılmalı

Kış aylarında evde spor yaparken mutlaka ısınma hareketleri ile başlanmalı. Kalp ve dolaşım sistemi düzenli bir ritimle hızlandırılmalı sonra spor yapmaya vücut hazırlanmalı. Isınma hareketleri ortalama 10 ila 30 dakika arasında olmalı böylelikle kaslara ulaşan oksijen miktarı arttırılarak vücut sıcaklığı yükseltilmeli.

Başlamadan önce spora uygun ayakkabı ve kıyafetler ile kullanılacak eşyalar belirlenmeli. Hazırlanan programa sadık kalarak düzenli şekilde program kapsamında spor yapılmalı.

Uzman Desteği Alınmalı

Zayıflama ya da vücudun kilo almasını engellemek için yapılan sporlara başlamadan mutlaka bir diyetisyen tavsiyesi alınmalı. Antrenmanları ertelememek ve motivasyonu düşürmemek evde spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu başlıklarından biridir. Müzik eşliğinde spor yapmak motivasyonu arttıran unsurdur böylelikle kişi çok daha enerjik şekilde spor yapma fırsatı elde eder.

Kışın Evde Spor Yaparken Dikkat Edilecekler

Dinlenme Arası Verilmeli

Kış aylarında evde yapılan sporlarda vücudu yormamak ve kalbi zorlamamak gerekir. Bu yüzden dinlenme araları önem kazanır. Sosyal yaşamı olumsuz şekilde etkilemeyecek spor egzersizlerinin yanında programda belirlenmiş olan süreye uymak gerekir. Set aralıklarının da program kapsamında uygun şekilde verilmesi ve gereğinden fazla antrenman yapılmaması tavsiye edilir.

Birçok uzman sporun hemen ardından duşa girmeyi önermez bunun yerine esneme hareketleri yapıldıktan sonra ılık su altında duş almak tavsiye edilir. Her spor ardından duş alınması doğru değildir. Yürümek ya da hafif tempoda bisiklet sürmek gibi spor faaliyetlerinden sonra duş almaya gerek yoktur.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Evde yapılan spor için hazırlanan programa başlamadan ortalama 2-3 saat önce yemek yemeyi kesmek gerekir aksi halde sporu yapmak zorlaşır. 600 kalorilik bir öğünün ardından 2-3 saat sonra yapılan spor istenen verimi almada yeterlidir.

Sporun ardından vücut karbonhidrat ve glikojen depolarını tükettiğinden dolayı ilk 20 dakika içerisinde bu yönde atıştırmalıklar yapılmalı. Özellikle meyve ya da protein ve karbonhidrat içerikli yiyecek ile içecekler iyi bir seçenektir.

Programda vücudun günlük ihtiyacını karşılayacak kalori miktarına göre beslenme programı hazırlanmalı ve buna uyulmalıdır. Kış aylarında dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi spor yaparken de geçerlidir.

Beslenme önemli olduğu için oluşturulan beslenme listesine mutlaka uyulmalı. Aynı zamanda spor yaparken su kaybı yaşanacağı dikkate alınmalı, gün içerisinde su tüketimi ihmal edilmemeli aksi halde kas krampları yaşanır.

Online Derslere Katılmalı

Kış aylarında spor salonları ya da fitness merkezlerine gitmek istemeyip evde egzersiz ve spora devam etmek isteyenler için online derslere katılmak yardımcı olur. Uzman bir eğitmen tarafından yönetilen ders, tek başına antrenman yapmak yerine planlanmış ve her gün uygulanacak şekilde gerçekleştirilir.

Online dersler kişiyi rahatlatırken günlük spor programını tamamlama şansı sağlar. Spor sonrası kişi gün içerisinde hareket halinde kalarak vücudun korunmasını destekler. Ev içerisinde yürüyüş yapmak ya da dans etmek vücudun çalışmasını sağladığından dolayı gün boyu aktif kalmak mümkün.

Kışın Evde Spor Yaparken Dikkat Edilecekler

Spor Aletleri Dikkatli Kullanılmalı

Evde spora zaman ayırmak için alınan spor aletleri dikkatli kullanılmalı. Sakatlanmamak ve vücudun ihtiyacı olan egzersizleri yapabilmek için ilk 1 ay ağır tempo ile başlanmalı. Evde spora başlarken öncelikli olarak yürüyüş yapılmalı ardından vücut germe ve kas egzersizleri boyundan başlayıp ayak bileğine kadar yapılarak kas grupları ısınmalı.

Vücudun spora alışmasının ardından egzersiz süreleri arttırılarak hız verilmeli. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri spor yaparken vücudu dinlendirmektir. Bundan dolayı evde spor yaparken bir gün yapmak bir gün ara vermek önerilen durumdur.

Spor Süresine Uyulmalı

Sporu yapma saati önemlidir sabahları vücut ısısı düşük olduğundan dolayı uygun saatler 9 ile 10 arasıdır. Akşam yemeklerinin ardından ise en az 2 saat sonra spor yapılmalıdır.

Unutulmaması gereken en önemli konu vücudu ısıtmaktır. Hızlı spor yapmak başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere solunum sistemi bozukluğu ve kalpte ritim bozukluğuna neden olur.