Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kollarınız Sallanmasın, Siz Zamanı Sallayın!

Arka kol kaslarının zaman içerisinde esnekliğini kaybetmesi ile ortaya çıkan görünümdür kol sallanması. Özellikle kadınların orta ve ileri yaşlarda çok sık yaşandığı bu problemden yapılacak birkaç egzersiz ile kurtulmak mümkündür. Bu kasların boyu çok uzun olmadığından kötü etkilerden kurtulmakta sanılanın aksine kolaydır. Arka kol kasları olarak genelleme yapılan bu bölgede ufak ufak çok kas bulunur ve bu günlük hayatta yapmamız gereken her şeyin temelini oluşturur. İster spor salonunda ister evinizde yapabileceğiniz kolay ancak etkili birkaç hareket ile kollarınızdaki sıkılaşmayı sağlayabilirsiniz. Sallanan kollara veda etmek istiyorsanız detaylar yazımızda.

Şınav Çekerek Başla

Herkesin bildiği spor yapmayan kişilerin bile hayatında birkaç kere mutlaka denediği temel egzersizlerden biridir. Süslü kıyafetler giymenize veya çok iyi spor bilgisine ihtiyacınız olmadan da her ortamda şınav çekebilirsiniz. Sadece kollar için değil vücudun diğer bölümlerin de de şınav klasik ancak etkilidir. Burada klasik şınavın dışında arka kol kaslarınızı daha fazla çalışır hale getirmek için kollarınızı iki yana değil göğsünüze yakın tutmanız gerekmektedir. Kol kaslarınız veya bilekleriniz güçsüz ise 5 tekrardan 3 set yapabilir ve arttırabilirsiniz. Ancak 10 tekrardan 3 set başlangıç için daha etkili olacaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise sadece üst bölgenizi de hareket ettirebilirsiniz. Şınavı hayatınızın bir kenarına alın ve her gün mutlaka en az 30 şınav çekecek kaslarınızı güçlendirebilir ve sıkı bir vücuda uzun vadede kavuşabilirsiniz.

Eller Havaya

Arka kol kaslarının esnekliğini kaybetmesi ve kolların sarkmasının bir diğer nedeni gün içerisinde itme, çekme veya kaldırma eylemini çok fazla yapsak da uzanma hareketi hayatımızda çok az yer kaplar. Bu sebepten ağırlık kaldırabilir ve bir yerlere uzanabilirsiniz. Elinize bir ağırlık alarak yaparak etkisini arttırmanız mümkündür. Kas gücünüze göre herhangi bir materyali ağırlık olarak kullanarak kollarınızı yukarı doğru uzatıp indirebilirsiniz. Yine 10 tekrardan 3 set yapmanız yeterli olurken dilediğiniz kadar arttırmanız da mümkündür.

Kolların Gücünü Arttır

Özellikle evde egzersiz yapmak istiyorsanız kişinin kendi ağırlığı ile çalışması çok mantıklı ve kolaydır. Bunun için koltuğu arkanıza alın ve bacaklarınızı öne doğru uzatın. Kollarınızı arkanıza alacak şekilde kendi ağırlığınız da yükselip alçalın. Arka kollarınızın güçleneceği bu egzersiz kanatlarınızın da ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çekme- Germe Hareketi

Pilates egzersizleri yaparken genelde kollar aktif olduğundan kol sarkmalarının da önüne geçilecektir. Ancak siz pilates egzersizleri yapmıyorsanız pilatesin içerisinde etkili bir olan bir hareketten söz etmek isteriz. Bunun öncelikle pilates bandı olarak bilinen ekipmanı kullanmanızı tavsiye ederiz ve lastiği çeşitli yönlere doğru çekerek kolay ve yine etkili bir egzersiz yapabilirsiniz. 10 tekrardan 3 set yine yeterli olacakken bir süre sonra arttırabilirsiniz. Gün içerisinde fazladan vakit ayırmak istemiyor ve gündelik işlerin içerisinde arka kollarınızı çalıştırmak istiyorsanız eğer ağır şeyleri kaldırıp indirerek, boyunuzdan uzun yerlere uzanmaya çalışarak, koltukta kollarınızı çalıştırarak veya şınav çekerek sadece 10 dakikada kollarınızı güçlendirmek ve sarkmaları engellemek için tün egzersizleri yapmış olabilirsiniz. Hayat bir spordur ve asla pes etme sadece harekete geç diyerek daha fit bir görünüm ile aranızdaki tek şeyin siz olduğunu hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir