Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Koşarak Kilo Vermek Mümkün Mü?

Koşarak Kilo Vermek Mümkün Mü; Sınırlıda olsa normalleştiğimiz şu günlerde açık havaya olan hasretimizi giderme yoluna giriştik ve insanlar kapalı alanlarda spor yapmak yerine açık alanlarda daha fazla vakit geçirebilmek adına açık alanda yapılan koşu ve yürüyüş sporuna yöneliyor. Yaz ayını yaşadığımız ve deniz kum güneşin tadını çıkarabilmek için evde kaldığımız dönemde alınan kilolarında verilmesi gerekiyor. Düzenli koşarak ve koşmayı alışkanlık haline getirerek kilo vermenizin mümkün olduğunu cevabını sizlerle paylaşabilirsiniz. Koşarak nasıl kilo verilir? Ayrıntıları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Koşarak Zayıflamak Mümkün

Düzenli olarak koşmayı alışkanlık haline getirerek ve koşmanın yanında da yürüyüş egzersizini sağlayarak kilo vermeniz mümkündür. Durağan bir yaşam biçimine sahipseniz ve sağlığınız için egzersiz yapmak istiyorsanız haftada en az 3 gün koşabilirsiniz. Uzmanlarda haftada 100 ile 150 dakika koşan kişilerin vücutlarındaki oksijen seviyesini yükselttiğini göstererek sağlık durumunu da iyileştirdiğini öne sürerken aynı zamanda yağ yakarak zayıflamayı mümkündür.

Koşmanın Faydaları Nelerdir?

Düzenli koşarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu durum doğrudan yine zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca koşarak kan akışınızı hızlandırırsınız. Bu genel sağlık durumunuzu iyileştirirken daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Enerji harcadıkça enerji toplayacağınızdan kendinizi daha zinde hissedecek ve kilo vermeye de başlayacağınız için kendinizi daha hafif ve canlı hissedersiniz. Sindirim sisteminiz daha düzenli çalışır ve ayrıca daha rahat nefes aldığınızı hissedersiniz. Ayrıca koşmak günlük stresinizi atmanıza yardımcı olacağından stresle başa çıkmanızı sağlarken beyne giden oksijen sayısında da artış olacağından beyin rahatsızlıklarını aza indirgeyecektir. Kolesterolün düşmesine yardımcı olurken hipertansiyon, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının da yaşanma riskini azaltır.

Koşarak Kilo Vermek Mümkün Mü?;

Koşarken Doğru Nefes Alma Yöntemleri

Koşarken kişilerin en fazla zorlandığı konu halk arasında kesilmek olarak tabir edilen yanlış nefes alma işlemidir. Koşarak kilo vermek istiyorsanız pes etmeden adımlarınızı hızlandırmalısınız. Koşuda bir spor dalıdır ve diğer egzersizler gibi koşarken de nefesinizi bilinçli ve farkındalığınız içerisinde alarak dilediğiniz mesafeyi koşarken zorlanmazsınız. Koşarken düzenli nefes almalı ve en az iki adımda bir nefes vermelisiniz. Temposu düşük koşularda burundan verilen ağızdan alınan nefes yeterli iken tempolu yüksek koşu yapacağınız süreçte ağızdan nefes almanız tavsiye edilmektedir. Koşarken nefes almayı unutmamak için dilerseniz çeşitli koşu ekipmanlarından da faydalanabilirsiniz.

Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle egzersiz öncesi mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır. Isınma hareketlerinin ardından başlangıç olarak yürüyebilir ve giderek temponuzu arttırabilirsiniz. Koşuya yeni başlayanlar kendisini çok fazla yormamaya özen göstermeli ve koşu süresini kademeli olarak arttırmalıdır. Sağlıklı bir koşu için koşu ayakkabısı da özenle kişiye uygun olarak seçilmelidir. Bunun dışında kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler seçerek konforunuzu arttırabilirsiniz. Koşu ayakkabısı modellerini ayrıntılı incelemek için www.sportive.com.tr ziyaret edebilirsiniz. Koşarak zayıflarken aynı zamanda sağlığınızı da iyileştirerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.