Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Koşu Antrenmanları Nelerdir?

Koşu Antrenmanları Nelerdir; Koşmak istiyor ancak antrenman çeşitlerini merak ediyorsanız bu yazımızı sizler için hazırladık. Koşuyu sadece tek tip bir spor olarak görüyorsanız yanıldığınızı söylemek isteriz. Sahilde, koşu parkurunda veya doğa ile iç içe koşarken yapabileceğiniz farklı antrenmanlar bulunmaktadır. Koşu antrenmanlarınızı çeşitlendirmek egzersizinize de farklılık katacak ve etkilerini de değiştirecektir. Koşu antrenmanları rehberi yazımızda.

Hız Antrenmanları

Koşu antrenmanlarında süratinizi arttırmak için hız antrenmanı yapmayı düşünebilirsiniz. Hız antrenmanı yaparken öncelikle kısa mesafe koşmanız gerektiğinizi bilmeniz gerekir. Burada belirli bir mesafeyi daha hızlı koşmak için çabalamak gerekir. Örneğin 50 metre bir mesafe belirlediniz ve bu mesafeyi yaklaşık 10 kez koşmalısınız. Burada aynı yeri olabildiğince hızlı koşmaya çalışmalısınız. Düzenli olarak bu egzersizi yapmak hızınızı arttıracaktır. Aynı mesafeyi koşarken sürelerinizi karşılaştırdığınızda bir öncekinden daha hızlı olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Koşu Antrenmanları Nelerdir; Güç Antrenmanları

Bu antrenmanların amacı sporcuya güç katmaktır. Güç antrenmanları kaslarınızı güçlendirirken güveninizi arttıracaktır. Bu sebepten bu antrenmanları haftada 1 yahut 2 kez yapmanız gerekir. Antrenman sonunda kendinizi yorgun ve bitkin hissedebileceğinizden aktif rol almanız gereken günlerde tercih etmemeniz gerektiği uyarısında bulunmak isteriz. Koşuda güç antrenmanı için öncelikle yaşadığınız yerde uygun bir alan için keşfe çıkmanız gerekir. Çevrenizde yüksek bir tepe veya yüksek merdivenler bulunuyor ise antrenman alanınız için uygun olacaktır. Burada zirveye olabildiğince hızlı çıkmak esastır. Tepe veya merdivenlerin en üst kısmına hızlı bir şekilde çıkıp inilerek antrenman yapabilirsiniz. Ardından bir süre yürüyerek kaslarınızın rahatlamasını sağlarken yeniden zirveye ulaşmanız gerekir. Bu antrenmanı 5 ila 10 kez tekrarlamanız gerekmektedir.

Koşu Antrenmanları Nelerdir
Koşu Antrenmanları Nelerdir

Kondisyon Antrenmanları

Koşu antrenmanları içerisinde diğer spor branşlarına da en fazla yatırım yapan antrenman kuşkusuz kondisyon antrenmanıdır. Burada hızlı olmak yerine stabil bir tempoda düzenli koşmak esastır. Hızınızı sabit bir şekilde tutarak 30-40 dakika kadar koşmanız gerekir. Bu koşuda akciğerleriniz şişecek ve bir süre sonra nefes alırken zorlanacaksınız. Kondisyonu arttırmak için harika bir antrenman olan tempo koşusunda dayanıklılığınız, nefes kontrolünüz ve esnekliğiniz artacaktır. Diğer spor branşları ile ilgilenen amatör veya profesyonel birçok sporcunun tercih ettiği antrenman kondisyon antrenmanıdır.

Koşu Antrenmanları Nelerdir; Her Zaman Daha Fazlası

Sizlere önereceğimiz son koşu antrenmanı ise her zaman daha fazlası olacaktır. Burada en önemli amaç bir öncekinden daha fazla koşmaktır. Kişi her zaman en fazla koşabileceği alanı koşmalıdır. Bir diğer adı ise mesafe antrenmanıdır. Haftada bir kez yapabileceğiniz bu antrenmanda amaç bir önceki hafta koştuğunuzdan daha uzun mesafe koşmak olmalıdır. Ayrıca haftada bir gün ise serbest koşu yapabilirsiniz. Burada amaç koşudan keyif almak ve kasların sıkılaşmasını sağlamaktır. Kendinizi yorgun hissettiğiniz veya manzarayı izleyerek koşmak istediğiniz dönemde serbest koşu yapabilirsiniz. Burada amaç ne kadar koştuğunuz veya hızınız değil sadece koşarak egzersiz yapmaktır. Nasıl koşarsanız koşun bilinçli ve disiplinli olun. Birbirinden farklı koşu antrenmanlarına yer vererek egzersizden aldığınız verimi ve keyfi arttırabilirsiniz.