Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Koşu Programı Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koşu sporuna başlamak istiyor ancak faydalarını tam olarak bilmiyor ve program nasıl oluşturulur merak ediyorsanız sizler içi koşuya nasıl hazırlanır ve program nasıl oluşturulur? Yazısı hazırladık. Koşu esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça önemlidir ve koşu sadece bir bölgede koşmak olarak hafife indirgenmemelidir. Öncesinde ve sonrasında yapılması gereken durumlar vardır. Koşarken dikkat etmeniz gerekenler ve koşu hakkında ayrıntılı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Giysilerin Seçimi

Koşarken dikkat etmeniz gereken ilk şey kıyafetlerinizdir. Örneğin sıcak bir günde koşacak iseniz kıyafetlerinize ek olarak şapka takmanızda gerekmektedir. Güneşli havayı böylece kesecek ve daha rahat bir görüş sağlarken aynı zamanda güneşten olumsuz etkilenmenin de önüne geçebilirsiniz. Vücudunuzu daraltmayacak nemi dışarı atan ve nefes alabilen kumaşlar tercih edilirken aynı zamanda iç kıyafetlerinizin ise terinizi emmesi için pamuklu olmasına özen gösterebilirsiniz. Soğuk havalarda ise en az iki kat giyinmeli çok soğuk havalarda ise uzmanlar üç kat giyinmenin doğru olduğunu söylemektedir.

Koşu Ayakkabısı

Koşarken en büyük iş her zaman ayaklarınız da ayakkabınızda olacaktır. Normal spor ayakkabıdan farklı olarak çeşitli markaların üretmiş olduğu koşu ayakkabıları seçilmelidir. Bu ayakkabılarda darbe emici özelliği ile tabana giden baskının azalmasını sağlarken koştuktan sonra ayak ağrısı çekmemek içinde gereklidir. Ayrıca zemine daha sağlam basmanızı sağlarken sıçrama özellikleri ise daha rahat hareket etmenize de yardımcı olur ve olası bilek ve ayak sakatlıklarının önüne geçer. Koşu ayakkabısı seçerken ayağınıza tam olan ayakkabı yerine parmaklar birkaç cm boşluk olması da tavsiye edilir. Bu boşluk sayesinde ayaklarınız rahat edecek ve hareket halindeyken köşelere sıkışmak yerine konforunuzu arttıracaktır.

Doğru Koşu Nasıl Olur?

Koşuya yeni başlamış biri ile uzun süre koşan kişileri rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Yeni başlayan kişiler genellikle adımlarını çok geniş açarak ve daha fazla sıçrayarak koşmaya çalışır. Oysaki bu tarz kişiyi daha fazla yorarken aynı zamanda sakatlanma riskini de arttırmaktadır. Koşu sadece bacaklarla değil vücut ile bütünsel ilerlemelidir. Sırtınızı dik kollarınızı ise serbest bırakarak ayaklarınızı çok fazla yerden kaldırmadan küçük ve orta adımlarla ilerlenmelidir.

Program Nasıl Oluşturulur?

Koşu parkurunuzu belirledikten sonra ne kadar süre koşacağınızı da belirlemelisiniz. Uygun süre sabah ve akşam saatleri olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilirken siz size en uygun gelen zamanı seçmekte özgürsünüzdür. Başlangıç olarak uzun mesafe koşmanız tavsiye edilmez. Her koşuda bir öncekinden %10 daha fazla koşmayı kendinize hedef olarak koymanız ve adım adım süreyi arttırmanız doğrudur. Koşunuzun hızını belirlerken ise nefesinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer nefes nefese kalıyor ve koşarken konuşurken zorlanıyor iseniz uygun hızda olmadığınızı ve yavaşlamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Program oluştururken ise eğer her gün koşacaksanız dinlenmeli periyotlarla ilerleyebilirsiniz. Örneğin pazartesi günü 1000 metre koşacak iseniz Salı günü koşu ve tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Bu süreyi gittikçe arttırarak düzenli olarak koşu sporunu hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir