Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Koşuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşuda Dikkat Edilmesi Gerekenler; Koşu yapmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken birkaç husus vardır. Koşu sporu kilo vermek ve kondisyon sağlamak için etkilidir. Daha sağlıklı bir bedene kavuşmak ve fit görünüme erişmek için koşuya başlamadan önce önerilerimize dikkat edebilirsiniz.

Nasıl Koşacaksınız?

Koşarken önemsenmesi gereken ilk detaylardan biri koşu sporunun nasıl yapılacağınız. Uzun koşu, kısa koşu, büyük adımlar veya sabit koşu gibi birçok detay bulunur. Uzmanlar koşucuların bu tarz şeyleri düşünerek alınan verimin azaldığını açıkladı. Koşarken sadece koşacağınız konumu belirlemeniz daha etkili ve verimli bir antrenman yapılmasını sağlar. Profesyonel olarak koşu sporunu gerçekleştirmek istemiyorsanız koşu tekniklerini uygulamaya çalışarak kendinizi daha az yorabilirsiniz. Nasıl koşacağınızı düşünmek beyninizi yorar ve bu durum fazladan yorgunluk ve stres yaratır.

Koşu Temposu

Koşarken rotanızı belirledikten sonra eğer yeni koşucu iseniz düşük tempoda başlayarak temponuzu giderek arttırmanız doğrudur. İki hafta düzenli koşudan sona ısınma hareketlerini atlamadan yüksek tempo koşabilirsiniz. Koşu temposuna ayak uydurmak ve tüm rotayı tamamlamak ilk zamanlarda biraz sizi zorlayabilir. Ancak pes etmeyin ve istikrarlı koşarak kısa sürede tempoya uyum sağlayabilirsiniz. Koşu antrenmanlarında eğer zorlanıyorsanız kısa koşular ve molalar vererek ideal koşu planını oluşturabilirsiniz.

Koşuda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Koşuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşarken Kendinizi İzleyin

Koşarken insanların sizi nasıl gördüğünü merak ediyor ve doğru duruşu sergileyebiliyor musunuz görebilmek için ilk olarak kapalı alanlarda koşarak kendinizi izleyebilirsiniz. Yere nasıl basıyorsunuz? Omuzlarınız dik mi? Gibi tüm soruların yanıtı doğru koşu duruşu sergilemek için önemlidir. Özellikle ayaklarınızı inceleyerek koşudan sonra ayak sağlığınızı korumanızı sağlar.

Koşarken ayakların bir nebze içe basması normaldir. Bu bacağa ve eklemlere giden baskıyı azalttığı için hata olarak görülmemelidir. Yere normal basıyorsanız bu durum da normaldir ve sakatlanma olasılığını azaltır. Ancak dışa doğru basıyorsanız mutlaka size uygun bir ayakkabı ile koşun. Aksi takdirde sakatlanma ihtimali en fazla olan koşucular dışa basanlardır ve sizde onlarla aynı kaderi paylaşabilirsiniz. Nasıl bastığınızı merak ediyor ve daha önce hiç incelemediyseniz kuru bir zemine ıslak ayaklarınızla basabilir veya kumda çıplak ayak basarak ayağınızın izine bakabilirsiniz. Ayak basış şekillerine göre:

  • Ayak çukurlarınız olması gerektiği gibiyse nötr ayak
  • Ayak çukurunuz çok belirgin değil ise içe basma söz konusu
  • Ayak ortasında normalden daha büyük boşluk var ise dışa bastığınız

Anlamına gelir. Bu özellikle ayakkabı seçimi içinde etkilidir.

Koşu Ayakkabıları Seçimi

Koşu ayakkabıları tercihinde bulunurken yukarı da anlatılan ayak özelliğini dikkate alarak tercih yapabilirsiniz. Ayak bilediğinizi kuvvetlendirmek için bileği destekli modeller tercih edebilirsiniz. Koşucular koşacağı zemini de düşünerek en uygun ayakkabıyı giymelidir. Aksi takdirde beton zeminde koşarken ayaklarınız kayabilir ve sakatlanabilirsiniz. Nike koşu ayakkabıları her ayak yapısına ve zemine uygun olarak üretilen 1000’den fazla koşu ayakkabısı modeli ile size en uygun ayakkabıyı satın alabilirsiniz.