Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Koşunun Keyfini Sabah Çıkarmak İsteyenlere

Birçok kişi uyanırken zorluk çekmekte ve özellikle çok fazla etkileşim oluşacak bir gün ise kişiye zulüm gibi gelmektedir. Sabah uykunuzdan uyanmak zor geliyor ve çalar saatiniz ile aranız hiç iyi olmuyorsa güne sevdiğiniz veya seveceğiniz bir aktivite ile başlamaya ne dersiniz? Güne zinde başlamanın en etkili yollarından biri sabah sporu yapmaktır. Güzel havaları fırsat bilerek bu zamanı koşarak değerlendirebilirsiniz. Koşmak kulağa basit bir eylem gibi gelse de gerçekte psikolojik ve fizyolojik bir sürü olumlu etkisi bulunmaktadır. Kilo vermek istiyorsanız yine sabahları koşuya çıkabilirsiniz. Sabah sporu olarak koşuyu tercih edeceklere birkaç önerimiz olacaktır.

Geceden Hazırlanın

Uyku her zaman tatlıdır. Bu sebepten spor yapmak için daha erken uyanmanız sizin için ilk başta sorun yaratabilir. Bu zorluğu aşabilmek adına ön hazırlık yapmanız gerekebilir. İlk olarak koşunuzu nerede yapacağınızı belirlemeniz uygun olur. Eğer spor salonunda yapacaksanız bu adımı doğrudan atlayabilirsiniz. Nerede koşacağınızı planlamanızın önemi sabah vazgeçme oranınızı düşürecektir. Koşacağınız yerin ardından açık havada koşacak iseniz hava koşullarına ve ortama uygun kıyafetler seçilmelidir. Örneğin hava yağışlı ise yağmurluğunuzu hazırlamayı ihmal etmemelisiniz.

Koşmadan Önce Mutlaka Isınma Hareketleri Yapılmalı

Koşmaya bir gün önceden hazırlanmanızın yanında koşuya başlamadan önceki faaliyet de önemlidir. Bu hem koşu öncesi kaslarınızı ısındıracak, sizi daha dinç tutacak, hem de koşunun kalitesini arttıracaktır. Isınma hareketleri için dilerseniz tempolu yürüyüş yapabilir, açma- germe hareketleri yapabilir veya ısınma hareketleri uygulayabilirsiniz.

Neden Spor Yapmak İstediğinizi Belirleyin

Plan her zaman önemli bir adımdır. Antrenman programı oluşturmalı ve hangi bölgelerde koşacağınızı belirleyerek detaylı programlar oluşturulmalıdır. Sabahları eğer sınırlı bir süreniz var ise koşacağınız süreyi ve adımlarınızı belirleyebilirsiniz. Bunun için dilerseniz kronometre veya adım sayar kullanabilirsiniz. Koşunun sürekliliğini sağlamak için neden koşmak istediğinizi de belirleyebilirsiniz. Sabahları dinç uyanmak için mi? Yoksa kilo vermek için mi? Koşmak istiyorsunuz. Bir amaca bağlı olarak koşmak motivasyonunuzu arttırmak için en doğru yoldur. Amacınız her ne ise beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin aç karnına koşmak sağlıklı ve doğru bir uygulama değildir. Size enerji verecek bir öğün mutlaka yapmalı ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Yaptığınız spora uygun giyinmek rahat hareket etmenizi sağlarken ayrıca motivasyonunuzu da arttıracaktır. Sabahları güneş henüz çok fazla sıcaklığını yansıtmadığından çok ince kıyafetler ile çıkmamaya özen göstermeli ve terinizi emecek hava geçirgenliği yüksek parçalar tercih edilmelidir. Koşunun en önemli adımı ayakkabı seçimidir. Beton, kum, engebeli veya koşu bandında koşmak için farklı zeminli ayakkabılar tercih edilmelidir. Böylece koşarken daha fazla keyif alacak, spordan aldığınız verim artacak ve olası sakatlıkların önüne geçilecektir. Beslenme programı ve spor programı oluşturarak daha zinde uyanabilirsiniz. Sabahları güne güzel başlamak ise doğrudan psikolojinize olumlu etki edecek ve yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir