Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kronik Diz Ağrısı Çekenler İçin Egzersiz Önerileri

Dizler belki de en dikkat etmemiz gereken bölgelerimizden biridir. Dizde oluşan herhangi bir sakatlanma kişinin hareket kabiliyetini sınırlandırmada ve günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Oldukça hareketli olan bu bölgenin iyileşme süreci bu sebepten de uzun sürmektedir. Diz ağrısı çekiyor ve spor yapmak istiyor veya spor ile diz ağrınızın önüne geçmek istiyorsanız önereceğimiz egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Yüzmek En Etkili Egzersizdir

Dizlerinize baskı yaratmadan egzersiz yapmak istiyorsanız yüzebilirsiniz. Bedeniniz rahatlayacak ve kaslarınız gevşeyecektir. Ayrıca bağ dokularının ve tendonlardaki ağrıda hafiflemektedir. Bilinir ki fizyoterapistler bu tarz ağrılar için yüzmeyi önermektedir. Dilerseniz havuzda dilerseniz denizde yüzebilirsiniz. Ayrıca yüzerken tüm vücudunuz da aktif olarak çalışacaktır ve dizlerinizi yormadan aksine rahatlatarak etkili bir egzersiz yapabilirsiniz.

Hafif Egzersizler Deneyebilirsiniz

Dizlerinizdeki ağrının veya doktorunuzun tavsiyesine göre ağırlık çalışmanızda mümkündür. Eğer diz ağrılarınızın yüksek seviyede ise çok yüksek ağırlık kaldırmamaya ve dizlerinize büyük yük bindirmemeye dikkat etmelisiniz. Üst bölge çalışmalarında dilediğiniz ağırlığı kaldırırken alt bölge veya tüm vücut egzersizlerinde düşük veya orta egzersizler yapmak uygun olacaktır. Genelde dizlerini olduğundan daha fazla yoran sporlardan biri olan bisiklete de binebilirsiniz. Bisiklet baldırlarınızı çok fazla çalıştıracak ve bu sayede dizleriniz de güçlenecektir. Diz kaslarınızın gelişmemesinden ötürü bir ağrı çekiyorsanız güçlendirmek ağrılarınızın geçmesini sağlayacaktır. Ancak yine de bisiklete binmeden önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmamalısınız. Ayrıca bisiklet üzerinde yaşayabileceğiniz olası kaza veya düşme dizlerinize zarar verebilir. Bu sebepten dizlik gibi koruyucu tedbirler önemli olabilir.

Kuvvet ve Esnekliği Arttırabilirsiniz

Esnekliği arttırmak dizler için oldukça mühimdir. Pilates bu bağlamda en etkili yoldur. Yine doktorlar tedavi için hafif pilates antrenmanları önermektedir. Pilates yapmak yine uzmanlık ister ve yeni başlayacaksanız doktorunuzdan yine hangi hareketleri yapmanızda bir sakınca olmadığını öğrenmeniz gerekebilir. Kaslarınızı esnetecek, dengenizi arttıracak ve duruşunuzu düzeltecek hafif egzersizler ile dizlerinizdeki iyileşmeyi sağlayabilir veya ağrılarınıza rağmen spordan uzak durmamış olabilirsiniz. Doktorunuz hareket etmenizde bir sakında görmüyor ise dileyen kişiler yürüyüşte yapabilir. Doğal adımlar atmaya özen göstererek hafif ve orta şiddetle yürümek dizlerinize iyi gelecektir. Dizlerinizi çok yormak istemiyorsanız düz ve engebesiz zeminlerde yürümek daha doğru olacaktır.

Hangi Sporlar Sakıncalı Olabilir?

Dizlerin sakatlanmasına ve yıpranmasına fırsat veren ilk hareket zıplamak ikinci hareket ise koşmaktır. Bu iki hareketin çok fazla olduğu tüm egzersizler dizlerinizin ağrısını arttırabilir. Örneğin futbol, atletizm, basketbol veya voleybol gibi sporlar dizinize alınan darbeleri arttırabileceği gibi dizinizin durumunu daha kötü bir duruma da getirebilir. Bu sporlarda adrenalinde yüksektir ve hareketlerinizi tam olarak kontrol edemeyebilirsiniz. Bu sebepten zıplarken veya koşarken sakatlanma ihtimaliniz diğer kişilere daha artacaktır. Dizlerinize çok fazla baskı yapmadan güçlendirerek ve esneterek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Spordan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir